Front-End mi Back-End mi?

pentagram35

Decapat
Merhabalar,
Ben yazılıma başlama kararı aldım ve front-end'den mi başlasam yoksa back-end'den mi başlasam kararsız kaldım. Yardımcı olabilecekler varsa eğer her türlü tavsiyelerinizi görmek isterim.

İkisi de ayrı güzel. 😁😁 Ben backend ile başlayıp backend projesi belli bi' yere geldikten sonra frontend projesine başlayıp o backendi tüketen bi' arayüz yapmıştım. Sen de öyle yapabilirsin ve daha sonra ikisini de mi yapmak istiyorsun yoksa sadece birini mi yapmak istiyorsun kararını kendin verirsin. Biz seni bilemeyiz.

Başlamak için birisini seçmeye gerek yok sanırım, zira yalnız çalışacaksanız ikisini de kendiniz yapmanız gerekiyor.

Şahsen ben bir proje yaptığımda önce front-end çıkartıp daha sonra back end endpointlerini hazırlıyorum. Ama bu işlemi aynı anda ilerleten insanlar da tanıyorum.

Kısaca yalnız çalışacaksan ikisini de yapmak durumundasın.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu yazılımı hem hobi olarak yapmak hem de meslek edinmek istiyorum. Çocukluğumdan beri zaten bilgisayara aşinayım ve ismini vermeli miyim bilmiyorum ama yazılım akademisinde front-end kursuna kayıt olup yapmak istiyorum. Alacağım sertifikalar ve bu front-end kursunu bitirip öğrendikten sonra iş bulma olanağım var mıdır? Yazılım mühendisliği mezunu olmadığım için hep çekinmişimdir bu konudan fakat bu bölüm mezunu olmadan iş bulup çalışanları gördüm. Front-end'i çözdükten sonra back-end ve full stack olarak ilerlemeyi de düşünüyorum. Ancak benim için yani yeni başlayacak olanlar için front-end'in daha kolay olduğunu anlattılar.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Bu yazılımı hem hobi olarak yapmak hem de meslek edinmek istiyorum. Çocukluğumdan beri zaten bilgisayara aşinayım ve ismini vermeli miyim bilmiyorum ama yazılım akademisinde front-end kursuna kayıt olup yapmak istiyorum. Alacağım sertifikalar ve bu front-end kursunu bitirip öğrendikten sonra iş bulma olanağım var mıdır? Yazılım mühendisliği mezunu olmadığım için hep çekinmişimdir bu konudan fakat bu bölüm mezunu olmadan iş bulup çalışanları gördüm. Front-end'i çözdükten sonra back-end ve full stack olarak ilerlemeyi de düşünüyorum. Ancak benim için yani yeni başlayacak olanlar için front-end'in daha kolay olduğunu anlattılar.
Front-end öğrendikten sonra iş bulabilirsin. O konuda endişelenmene gerek yok. Sadece öğrenmeye odaklan.

Yeni baslayan birisi icin anlamli bir soru degil bu, henuz client-server mimarisinde taraf secmeye hazir degilsin.

Tavsiyem programlama ogrendikten sonra ikisine de sans vermen, hatta basit bir uygulamada ikisini de kodlaman. Hangisi sana hitap ederse oradan yurursun.
Hocam size bir soru sormuştum.

Hatirlatabilir misin soruyu? ( Link de olur )
Bu hocam.

Geri
Yukarı