FSP Hydro 700W vs Rampage etx 750W

Bütçe
500
Öncelikle yazdığınız yazınızda ben şunu anladım:

Birincisi içinde bulunduğumuz bu konuyu önemsiyor ve dikkate alıyorsunuz,
İkincisi benim söylemek istediğimi dikkate almayacak kadar keskin çizgileriniz var...

Ben kendi devrelerini tasarlayan biriyim,
Genelde ses elektroniği ve simetrik beslemelerle ilgiliyim.
Tabi ki trafolu simetrik beslemelerle.
Dünyanın en iyi amfilerinin içerisine bakarsanız hepsi trafo kullanılarak beslenmiştir...
Hiç birinde smps vb devreler kullanılmamıştır.
Tabi bu demek değildir smpsler kötüdür,
İkisini kıyaslamak gerekirse ikisininde iyi olduğu ve kötü olduğu yanları vardır.
Bunlardan en göze çarpan ağırlık ve maliyettir.
Konuyu buralara çekmek zannımca anlamsız bir o kadarda gereksiz, boş.
Benim demek istediğimi size şu şekilde daha iyi anlatabilirim.
Şimdi bir PSU fotoğrafı koydum ona bakarsanız 750w olduğunu göreceksiniz.
Lakin 750w olmasına karşın 12v kanalından 30A vermekte.
Şimdide gidip Seasonic vb iyi markaların 750w PSU larına bir bakın...
Hepsi 50A üzeri vermekte.
Benim demek istediğim eğer 750w istiyorsa sisteminiz "W" kıstasından ziyade 12v kanalının 50A üzeri verdiğine son kullanıcının dikkat etmesiydi.
Fotoğrafta olduğu gibi 750w yazmasına göre 50A bile veremeyen kötü PSU lar yanlışlıkla bilmeyeler almamalarıdır!
Ben şunu söylemiyorum, 350w bir PSU 12v kanalından 50A vermeli demiyorum...
Siz hala daha beni anlamak istemiyorsunuz, ben demek istiyorum ki; 750w vb PSU lar 50A ve üzeri vermeli 12v kanalından ki stabil bir performans alabilesiniz o watt değerinde.
Hala daha kendimi özetleyebilmiş değilsem,
Affedersiniz ya ben malım yada; neyse.
Fotoğrafta olduğu gibi 750W denen ama gerçekte olmayan PSU lara denk gelinirse alınmaması konusuna dem vuruyorum ve bu konuyu bitiriyorum.

Üretici 12v kanalından 625w max vereceğini açıkça belirtmiş bu resimde. 750w toplam güç değeri. Burada bir hata, yanlışlık yok ki. Bu PSU'dan 12v kanalını kullanarak 56A akım çeksek voltaj 11,4 ün altına iner mi? İner ise hatalı PSU'dur, iade edersiniz. İnmez ise de standartlar içindedir, bir sorun çıkartması beklenmez.

Everest ETX-750 için, 750w'ın TAMAMINI 12v railden alabiliyorsunuz. Bu demek değil ki ETX-750 gerçek 750w de öbürü sahte 750w. Hayır. Topolojiden kaynaklanıyor. ETX-750 tüm enerjiyi önce 12V a kıydığından, hepsini 12V olarak verebiliyor. Bu güzel bir özellik tabiiki ama at ile deve de değil.

Burada bu resimdeki PSU üreticisini de kınamamak lazım. Yani sonuçta ünitesi 750w veriyor, gümüş sertifikasını da almış zaten... Ha "sisteminde 2 den fazla GPU besleyecek kişiler, yüksek güçlü PSU alan kişiler 12v hattan verilecek güce özellikle dikkat etsin, toplam gücü esas almasın" demek ayrıdır, "12v railden 50A vermeyen UPS ler stabil olmaz, ömrü kısa olurö voltaj 12v dan birazcık sapsa bile sorun olur..." gibi insanları yanıltıcı, yanlış bilgi vermek ayrıdır. Biz buna karşı çıkmaya çalıştık. Evet arzu ettiğiniz şeyi belki tam olarak ifade edememiş olabilirsiniz. Ama uyarıyoruz, bu ifade doğru değil diyoruz. Sonuçta sizin iç dünyanızdaki hissiyatı kimse bilemez yazıya doğru aktarmazsanız. Hadi eyvallah kardeş.

Üretici 12v kanalından 625w max vereceğini açıkça belirtmiş bu resimde. 750w toplam güç değeri. Burada bir hata, yanlışlık yok ki. Bu PSU'dan 12v kanalını kullanarak 56A akım çeksek voltaj 11,4 ün altına iner mi? İner ise hatalı PSU'dur, iade edersiniz. İnmez ise de standartlar içindedir, bir sorun çıkartması beklenmez.

Everest ETX-750 için, 750w'ın TAMAMINI 12v railden alabiliyorsunuz. Bu demek değil ki ETX-750 gerçek 750w de öbürü sahte 750w. Hayır. Topolojiden kaynaklanıyor. ETX-750 tüm enerjiyi önce 12V a kıydığından, hepsini 12V olarak verebiliyor. Bu güzel bir özellik tabiiki ama at ile deve de değil.

Burada bu resimdeki PSU üreticisini de kınamamak lazım. Yani sonuçta ünitesi 750w veriyor, gümüş sertifikasını da almış zaten... Ha "sisteminde 2 den fazla GPU besleyecek kişiler, yüksek güçlü PSU alan kişiler 12v hattan verilecek güce özellikle dikkat etsin, toplam gücü esas almasın" demek ayrıdır, "12v railden 50A vermeyen UPS ler stabil olmaz, ömrü kısa olurö voltaj 12v dan birazcık sapsa bile sorun olur..." gibi insanları yanıltıcı, yanlış bilgi vermek ayrıdır. Biz buna karşı çıkmaya çalıştık. Evet arzu ettiğiniz şeyi belki tam olarak ifade edememiş olabilirsiniz. Ama uyarıyoruz, bu ifade doğru değil diyoruz. Sonuçta sizin iç dünyanızdaki hissiyatı kimse bilemez yazıya doğru aktarmazsanız. Hadi eyvallah kardeş.
Arkadaşım nasıl oluyorda bu PSU 750W civarında olabiliyor? Açıkla bana, bak matematik yapalım.
12v çarpı 30A eşittir 360 yani bu PSU 12 v kanalından 360W ve üzeri değerde sıkıntı çıkaracaktır.
Nerde bu 750W bulun bana bu 750W değerini. Üzerinde yazan Max 56-675w değerine bakmayın o kandırmaca.
Hala daha benim demek istediğim 750W bir PSU nun 12v kanalından 62A vermesi gerekir ve gerçek 750W tır.
750w isteyen bir sisteme stabil olarak güç verebilecektir.
Lakin size attığım resimde satın alan kişinin sadece 750w değerine bakmasından ötürü kazıklandığı bir PSU görmektesiniz.
Ben hala daha dem vurduğum konuyu sizin beyninize anlatabilmiş değilim.
Şimdi hangisi 750W oluyor?
30- max 56A yazan kazıklamaca 750w PSU mu?
Yoksa bir tek 62A 750W yazan PSU mu?
Ben bu kandırmacaya istinaden 50A üzeri yazsın diyorum ve hepte diyeceğim.
Yalnız siz benim dediğimi kavrayamacak kadar kağıt üstünden konuşuyorsunuz.
Gerçek hayata döndüğünüzde karşınıza 750W 30A PSU çıkıyor işte.
12v x 30A yaptığınızda da 12v kanalından 360W verdiği anlaşılıyor.
Üzeri değerleri kandırmaca yoluyla Max yazmışlar.
Siz hala dediğimi anlamayın.
Çokta umrumda da değil zaten.

Arkadaşlar ne yapıyorsunuz Allah'ınızı severseniz? Izgaradan bakarak tahmin mi yürütülür böyle... :D
Hayır onu geçtim, 80+ Bronze ile GOLD kıyaslanır mı hiç?

Öncelikle ben bilgisayar yüksek mühendisi, bilirkişilik yapan biriyim. Elektronik konusunda bilgili olduğumu düşünüyorum diyeyim kısaca.

FSP'nin geçmişini bilirim. Eskiden çinden gelen en dandik PSU ların üreticisidir. 50-10 sene önce kaliteye de yöneldi. Neyse artık iyi diye 3-4 sene önce bunlardan 80+ verimli bir PSU larından almıştım. 10-12 tane. Ağır yükte hepsi çata pata yandı. FSP Türkiyeyi aradım, alın bunları boşuna yanmadan diye, yanmadan alamayız dediler. Bende hepsini yaktım, napim? Yükte uzun çalışmaya gelmiyormuşmuş. Diyelim max değeri 500, ben bunları kullandım 400 de!...Neyse sonra yerlerine bunlar yandıkça ETX-750-1 den aldım. 9 tane falan. En ağır şartlarda %85 yük ve üstünde yıllarca kullandım. Bir tanesi gık demedi. Demem o ki, üzerinde yazan markaya ALDANMAYIN. Taş gibi PSU dur.

SAMA çok kaliteli, güvenilir PSU lar üretir. Üzerinde everest yazdığına bakmayın. Mesela everestin 1050RGB diye GAMEMAX'ın bir PSUsu da vardır. Çöptür. GOLD diye geçer ama alakası yok. Hatta bakanlığa şikayet yazısı yazdım kabloları ince, ısınıyor diye, toplatıyorlar mıydı bir ara ne...

Neyse bu ETX-750-1 lerden en son bir tanesi PSU'yı başka kasaya geçirirken çalışmadı. Noldu falan anlamadım attım kenara. Sonradan açtım baktım, tahmin ettiğim gibi MOSFET delinmesi. Elektrostatik deşarjdan nadir de olsa gider. O yüzdne suç bulmadım PSU'ya. Normal bir durum. Şansla ilgili. MOSFET ler çok hassas parçalardır zaten. Neyse değiştirdim 25 TL lik bir mosfetle canavar gibi devam. Tabi devrenin içine bakma imkanı buldum. Nedir ne değildir. Seasonic'e kadar pek çok PSU parçaladım.Yani kasaya takmamış olsaydım da içinin fotoğraflarını paylaşaydım. Yani Corsair gibi markaların GOLD+ PSU larıyla falan da karşılaştırdım. Hangi 80+ GOLD seri PSU ile denesem 30-40w daha az güç tüketti bu PSU yüklenme testlerinde. Öyle tırt ölçerlerle değil, direkt kendi yaptığım devreyle, reaktif gücüne kadar ölçtüm. Yani kapasitörler japon mu vs... Bunlar eskiden hakikaten dikkate değer şeylerdi ama sene oldu 2020. En önemli şey devrenin nasıl tasarlandığı artık. Yoksa elemanların birbirinden pek farkı kalmadı eskisi gibi. Bu bir anakart yada analog ses kartı değil ki sonuçta. 12v ralili 10mv oynasa ne 20mv oynasa ne? Ne fark eder? GPU da CPU da zaten bunu 1.2v lara düşürüyor.. Alacağınız bu PSU en fazla 10 sene kullanılacak. Sonra ATX12VO gelecek. Anakarta 8 pinden güç besleyeceksiniz..

Ayrıca bu PSU diğerleri gibi değil. Tüm enerjiyi önce 12V çevirir. Diğer railler (5v,3.3v) 12 volttan o seviyelere indirilir. Bu yüzden düşük voltaj dalgalanmaları çok daha düşük olur. Enerji verimi de yüksek oluyor. Hemde ilerde ATX12VO gelince diğer railler hiç güç çekilmediğinden, kapalı kalacağından konektör ile kullanırsanız daha da yüksek enerji verimi elde edersiniz bu PSU ile.

Zaten f/p bir ürün. Bunun yerine gidip başka markanın BRONZunu alan arkadaşa üzülürüm. Vah yazık derim. Sonuçta alacağınız PSU EVEREST değil, SAMA. Boşuna başka markalara deve yüküyle para kaptırmayın derim.

Eksileri nedir?
PCIe x2 konektörü var. Diğerleri gibi 4 tane değil. Çift ekran kartı takmayacaksanız sorun yok. Ben 2 tane VEGA56 (2x8pin ister her biri) besliyorum ek konektör ile. Hatta yanına bir de RX570 veriyorum bana mısın demiyor.

Bir de modüler değil. Modüler olsa daha şık olur tabi ama o da verimi düşürüyor malum.

Bir de 200w altında fanı durdursa iyi olurdu. Yani ne gerek var ki. Ha fan sesini ne kadar duyarsınzı onu da bilmiyorum. Benim CPU ve GPU fanı falan komple durur, o yüzden ben çalıştığını duyabiliyorum. Öyle sesli bir PSU değil zaten. Olmadı açar onu da durduracak devre yaparım nolacak da uğraşmadım rahatsız etmediğinden...

Sonuç olarak ben tavsiye ederim.
Tabi 750w'lık bir güç kaynağına gerçekten ihtiyacınız var ise.
Tek ekran kartı kullanacaksanız 500w yeter de artar. Hatta VEGA beslemeyecekseniz 400w bile işinizi görür. Ha ama tabii bunun fiyatı 500w 80+ GOLD'ların bile altında. O da ayrı konu.

Bu yorumu görünce nedense hiç şaşırmadım PSU önerilerinde çoğu insan FSP alın ya kalitelidir, FSP'den başkasını almayın yorumları görünce gülüyorum zaten. Evet kalitelidir ama bu markanın alt segment kısaca ucuz ürünleri alınmaz.

ETX-750-1 tier b düşük öncelikli ama b kardeşi sama Forza Gold 750W tier a düşük öncelik ama tier a aynı platformdan vivo 24K direkt tier b. Bunun yanında FSP Hydro - Hydro k ürünleri tier D ve çok daha alt sınıfta konumlandırılmış.

Şu anda Trendyol'da 629TL ürün 25TL'de para puan var 600TL bütçe için iyi görünüyor.

PSU tier list kontrol edebilirsiniz.

Ortak platform Vivo 24k incelemesi.

ETX-750-1 tier b düşük öncelikli ama b kardeşi sama Forza Gold 750W tier a düşük öncelik ama tier a aynı platformdan vivo 24K direkt tier b. Bunun yanında FSP Hydro - Hydro k ürünleri tier D ve çok daha alt sınıfta konumlandırılmış.

Şu anda Trendyol'da 629TL ürün 25TL'de para puan var 600TL bütçe için iyi görünüyor.

PSU tier list kontrol edebilirsiniz.

Ortak platform Vivo 24k incelemesi.
High Power Gold Performance GD 600-750W modelleri alınabiliyor bu bütçeye mantıklısı tercih değil Everest.

High Power Gold performance GD 600-750W modelleri alınabiliyor bu bütçeye mantıklısı tercih değil Everest.

High Power 600W performance GD Gold olanı 2 farklı setup üzerinde 5700XT Pulse denedik 2 farklı 5700XT Pulse random reset ve donma yapıyor siyah ekranda yaptı işlemci Ryzen 3600 CB ve PBO açık her şey stok o yüzden 5700XT için önermiyorum bu 750W tier b ETX-750-1 SAMA üretimi Rampage yakın fiyata 600W performance GD yerine kesinlikle düşünülebilir.

Pek tabi performance GD 750W'da sorunsuz çalışıyor bütçe yetiyorsa en iyisi o gibi.

Evet bu ara daha güçlü PSU'da sistem düzeldi.

High Power 600W performance GD Gold olanı 2 farklı setup üzerinde 5700XT Pulse denedik 2 farklı 5700XT Pulse random reset ve donma yapıyor siyah ekranda yaptı işlemci Ryzen 3600 CB ve PBO açık her şey stok o yüzden 5700XT için önermiyorum bu 750W tier b ETX-750-1 SAMA üretimi Rampage yakın fiyata 600W performance GD yerine kesinlikle düşünülebilir.

Pek tabi performance GD 750W'da sorunsuz çalışıyor bütçe yetiyorsa en iyisi o gibi.

Evet bu ara daha güçlü PSU'da sistem düzeldi.
İşin için de AMD ekran kartı olduğu için farklı sebepler arıyorum doğal olarak ve maalesef. Farklı Nvidia üzerinde denendi mi?

Zaten 650W önerilen RX 5700 XT modeli için ve 700 TL civarına 750W modeli alınabiliyor.

Geri
Yukarı