FSP Hydro PSU Ses Problemi

Ben problemi çözdüm. Sorun tamamen kasa içi hava sirkülasyonunda. PSU kasa içerisinde düzgün bir hava sirkülasyonu yoksa kasa konumu gereği tüm bileşen sıcaklıklarını kendine çekiyor ve ısınıyor. Bu sebeple hızlı bir şekilde fanlarını açıp kendini soğutmaya çalışıyor. Çözüm olarak kasamın önünde 3 adet 12cm fan bulunmaktaydı. Kapak kısmı cam ve fanlar sadece kapağın yanından hava çekmeye çalışıyordu. Bu sebeple ön kapağın aynısından fan kısımları delik olacak şekilde pleksiglass denilen bir malzemeden (35TL) yeni kapak yaptırdım. Daha sonra fan delik kısımlarına denk gelicek şekilde 3 adet fan filtresi aldım (15TL) şimdi mis gibi oldu. Ekstra olarakta ekran kartı macun yenilemesi yaptım. Kısacası benim problemim kasadaki hava sirkülasyonuydu ve büyük ihtimal sizinde buna benzer bir sıkıntınız var. Fanların konumu, temizliği ve içeriye doğru sağlıklı hava üflediğinden emin olmanızı tavsiye ederim. Zaten bu marka kolay kolay bu tarz problem yaratacak bir ürün değil. Benzer problemleriniz yoksa tereddüt etmeden alabilirsiniz markayı düşünenlerin aklında bulunsun.

Hocam benim kasa sizinki gibi değil zaten ön fanlar delikli kapağa monte. Hava akışı çok iyi kasanın içindeki. Ayrıca kasa içinde koruma var psu kasa içini hiç görmüyor. Ben psunun fanının önünde 10 cm kadar boşluk bırakarak çözebileceğimi biliyorum sadece. Zaman bulursam kasanın korumasını kesip psu fanını yere değilde kasa içine bakacak şekilde monte etmeyi düşünüyorum.

Bunun marka ile alakası yok. Bende Sharkoon marka 750W kullanıyorum fakat aynı hatta daha fazla ses bende de mevcut. Ses titreşim yada takirti sesi degil ruzgar yani uğultu sesi. Kasayı yerden yükseltmek çözüm olacak mıdır denemedim fakat kasanın 2-3 santimlik ayakları belli ki yeterli olmuyor. PSU havayı dışarı atıyor, masanin üst yüzeyine çarpan hava da sese sebep oluyor diye tahmin ediyorum.

Marangozdan 4 adet takoz alabilirsiniz aynı ölçülerde veya benim dediğim pleksiglass malzemeden yaptırabilirsiniz. Hatta pleksiglass olursa bu işi CNC makineleri ile milimetrik kesimler yapıyorlar ucuz bir yöntemle kasanın konumunu yükseltebilirsiniz. Bence PSU fanını kasanın içine verirseniz hava sirkülasyonu önerilenlere göre bozulabilir belkide daha fazla sıcaklığa sebep olabilir.

Marangozdan 4 adet takoz alabilirsiniz aynı ölçülerde veya benim dediğim pleksiglass malzemeden yaptırabilirsiniz. Hatta pleksiglass olursa bu işi CNC makineleri ile milimetrik kesimler yapıyorlar ucuz bir yöntemle kasanın konumunu yükseltebilirsiniz. Bence PSU fanını kasanın içine verirseniz hava sirkülasyonu önerilenlere göre bozulabilir belkide daha fazla sıcaklığa sebep olabilir.

Kasayı yükseltmek fayda etmiyor ne yazık ki. Fana denk gelen ızgara bölümü bile bu uğultuya sebep oluyor. Yükseltmek gerekirse de ızgaraları yine kesmem gerekecek sanırım

Kasayı yükseltmek fayda etmiyor ne yazık ki. Fana denk gelen ızgara bölümü bile bu uğultuya sebep oluyor. Yükseltmek gerekirse de ızgaraları yine kesmem gerekecek sanırım

Bu sorunu en iyi garanti çözecek sanırım. Dediğin şekilde bile ses yapıyorsa her kasada yapacaktır. Garanti olmasa bile en azından sorunun kaynağı nedir diye bir test yaptırıp yapılabilir birşeyse onu öğrenmek faydalı olur. Çok büyük ihtimal fan motoru bozuldu. Buna sebep olan şeyler genelde hava üfleyen cihazları yakından tutmak veya kasayı çok fazla yerinden oynatmak konumunu değiştirmekten kaynaklanıyor. Bu sebepten dolayıda yatay konumlarda felan fan motorundan ses gelmemeye başlıyor ama bir süre sonra o konumdada yapmaya başlar büyük ihtimal. Bir sonraki adım ses darbe ile kesiliyor inşallah o evrede değildir PSU :)

sorunu çözecek bir şey yapmadım açıkçası. psuyu kasaya montajını yaptım bıraktım. eksisi gibi o kadar ses yapmıyor artık. zaman içinde kendiliğinden azaldı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı