Fttb fiber modülde Max hızın 87 Mbps olması

Küçük bir düzeltme yapayım FTTB hizmeti VDSL sinyali değildir. FTTB hizmeti yapıya gelen fiberi GPON ile sonlandırılıp dairelere ethernet ile verilmesidir. FTTH hizmeti sonlandırma işlemi daire içinde GPON ile sonlandırılıp router ile daire içinde kullanılmasıdır. FTTC ise kabine kadar fiber gelip kabinden iki telli bakır kablo ile modeme ADSL/VDSL hizmetidir.
Hayır T11 sistem VDSL2 17A sinyali alacak arkadaş.

Resimde görüldüğü üzere.

FTTB/Eth sistemi de var ama bu sistem farklı.
1601285520190.png

Küçük bir düzeltme yapayım fttb hizmeti VDSL sinyali değildir. Fttb hizmeti yapıya gelen fiberi GPON ile sonlandırılıp dairelere Ethernet ile verilmesidir. Ftth hizmeti sonlandırma işlemi daire içinde GPON ile sonlandırılıp router ile daire içinde kullanılmasıdır. Fttc ise kabine kadar fiber gelip kabinden iki telli bakır kablo ile modeme ADSL/VDSL hizmetidir.

Fttc sokakta ki kabine kadar fiber sokaktan eve kadar bakır kablo. Fttb/gpon binanın santral odasında ki kabine kadar fiber kabinden daireye kadar CAT6. Fttb/t11 binanın santral odasında ki kabine kadar fiber santral odasından daireye kadar bakır kablo. Ftth daireye kadar fiber. Bu 3 modülde TT'de fiber olarak geçiyor ama T11 tam fiber değil dediğin gibi.

Resimde görüldüğü üzere.

Eki Görüntüle 683427
Bende ki sistemde 100 mbps sıkıntısız alabilir miyim sence? Normalde 87 ye kadar alabilirsin yazıyor sitelerde. Bide adsl hizmetine göre t11 de pingim daha mı iyi olur?

Resimde görüldüğü üzere.

Eki Görüntüle 683427
Arkadaş fiber alıcak demedim. Aynı şeyi söylüyoruz sizinle. DSL bağlantı kullanacak. Sadece kullanacağı sistemin adının FTTB değilde FTTC olacağını söylüyorum. Daire sayısı fazla olan apartmanlarda hizmeti sokaktan taşımak yerine FTTC kabini apartmana özel koyabiliyor telekom. Aynı hizmeti kendi dairemde kullanıyorum. T11 kabin apartmanın içerisinde FTTC olarak çalışıyor. Daireme bakır kablo çıkıyor. VDSL hizmet.

@3secuk 100 mbps rahat alınır eğer DSLAM çok zorlanırsa belki kendini kilitler 88 mbps gibi bir hıza onu da mail atar açtırırsınız.

@mehmetdu

1601287065166.png

FTTC - Fiber to the cabinet yani dolaba kadar fiber bu sistem mahalleler için kullanılıyor sokağa konulan kabinden yararlanıyor çevresi bende bu sisteme bağlı olarak ADSL sinyal alıyorum (1300 metre uzaklık)

FTTB - Fiber to the Building yani binaya kadar fiber oradan telefon kablosu veya ethernet kablosu ile devam eder.

Arkadaşın binasının altına kadar fiber gelmiş TT neden böyle bir saçmalık yapıyor bilemiyorum oraya kadar gelmişken mis gibi getir GPON altyapı ne uğraşıyorsun halen bakırla.

@3secuk 100 mbps rahat alınır eğer DSLAM çok zorlanırsa belki kendini kilitler 88 mbps gibi bir hıza onu da mail atar açtırırsınız.

@mehmetdu

Eki Görüntüle 683461

FTTC - Fiber to the cabinet yani dolaba kadar fiber bu sistem mahalleler için kullanılıyor sokağa konulan kabinden yararlanıyor çevresi bende bu sisteme bağlı olarak ADSL sinyal alıyorum (1300 metre uzaklık)

FTTB - Fiber to the Building yani binaya kadar fiber oradan telefon kablosu veya ethernet kablosu ile devam eder.

Arkadaşın binasının altına kadar fiber gelmiş TT neden böyle bir saçmalık yapıyor bilemiyorum oraya kadar gelmişken mis gibi getir GPON altyapı ne uğraşıyorsun halen bakırla.
17a modülü vdsl2 verip 250 mbps'ye kadar destekliyebiliyormuş. Doğru mu bu?

1601288457520.png

Maksimum 150 diyor ama ülkemizde henüz yerel operatör 100 mbps üstü paket satmıyor onun için 100/4 üzeri şimdilik hayal (pandemi sayesinde upload hızları arttı 100/8 kullanabilirsin.)

Eki Görüntüle 683514

Maksimum 150 diyor ama ülkemizde henüz yerel operatör 100 mbps üstü paket satmıyor onun için 100/4 üzeri şimdilik hayal (pandemi sayesinde upload hızları arttı 100/8 kullanabilirsin.)
Çok sevindim ya bazı firmalar sistemimizde en fazla 87 alabilirsin eğer 100 alırsan kopma yaşarsın dedikleri için üzülmüştüm.

@3secuk Kablonun boyutu modeme ulaşana kadar 4 metre diyorsun bu çok kısa bir mesafe eğer arada ek yoksa ve düzgün bir şekilde gidiyorsa neden almayasın? sadece DSLAM kilidi olayı var o çok zorlandığı zaman kendini 88 mbps hıza kilitliyor mail ile ulaşınca açıyorlar.

@3secuk kablonun boyutu modeme ulaşana kadar 4 metre diyorsun bu çok kısa bir mesafe eğer arada ek yoksa ve düzgün bir şekilde gidiyorsa neden almayasın? Sadece dslam kilidi olayı var o çok zorlandığı zaman kendini 88 Mbps hıza kilitliyor mail ile ulaşınca açıyorlar.

Bu DSLAM kilidi nasıl bir şey merak ettiğimden soruyorum. Ve TT müşteri hizmetlerini arasam da olur di mi kilit olayı için. Ek olarak adsl teknolojisine göre pingimde de iyileşmeler olur değil mi?

Müşteri hizmetlerini arayıp söylersin paket hızımın tamamını almak istiyorum diye arıza kaydı açarsın gelen ekip halleder olmazsa BTK'ya şikayet edersin onu açtırmak kolay veya belirli mail adresleri var kilitlenirse paylaşırım.

Zaten olay sadece 100 mbps hızda geçerli ve 88 mbps hıza kilitleniyor çok yük altında kalınca eğer cidden zorlanırsa 79 mbps hıza kilitliyor daha altı yok zaten.

Ben sadece 1 binaya hizmet eden kabinin kolay kolay kilitleneceğini düşünmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı