Hattımın Alabileceği En Yüksek Hız Kaçtır?

rootsh

Kilopat
Merhabalar şu anda Türk Telekom'un 35 Mbit Hiper İnternet paketini kullanıyorum.

Önümüzdeki günlerde 100 mbit pakete geçmek istiyorum fakat internette okuduğum bir kaç bilgiye göre sanırım hat yeterliliği gerekiyormuş. Ben 192.168 modem arayüzünden xDSL İstatistikleri adlı sekmeden şöyle bir veriye ulaştım;

Kod:
============================================================================
    VDSL Training Status:   Showtime
                    Mode:   VDSL2 Annex B
            VDSL Profile:   Profile 17a
            Traffic Type:   PTM Mode
             Link Uptime:   1 day: 2 hours: 4 minutes
       VDSL Port Details       Upstream         Downstream
               Line Rate:      3.186 Mbps       35.900 Mbps
    Actual Net Data Rate:      3.072 Mbps       35.839 Mbps
          Trellis Coding:         ON                ON
              SNR Margin:       22.6 dB           12.9 dB
            Actual Delay:          0 ms              0 ms
          Transmit Power:        7.5 dBm          14.0 dBm
           Receive Power:       -8.8 dBm           1.4 dBm
              Actual INP:        0.0 symbols       0.0 symbols
       Total Attenuation:       16.3 dB           12.6 dB
Attainable Net Data Rate:     22.345 Mbps       50.388 Mbps
      VDSL Band Status    U0      U1      U2      U3      D1      D2      D3
  Line Attenuation(dB):  1.5    15.4    23.2     N/A    10.1    21.7    34.4   
Signal Attenuation(dB):  3.7    18.0    22.0     N/A    10.1    21.7    34.5   
        SNR Margin(dB): 32.3    23.4    21.4     N/A    12.9    12.9    12.9   
   Transmit Power(dBm):- 7.4     2.8     5.5     N/A    11.4     8.2     7.1   

Burada Attainable Net Data Rate kısmında 50.388 mbps olarak gözüküyor. Bu benim maksimum alabileceğim hız mıdır? Eğer öyleyse Türk Telekom ile iletişime geçtiğimde bu limiti yükseltmelerini istesem böyle bir şey mümkün olabilir mi? Çünkü 100 mbit internet almak istiyorum.

Hattınız maksimum 50 Mbps verebilir. Ama stabil olması için 35 de kalmanızı tavsiye ederim. Aynı şeyleri yaşadığım için, ben geri düşürmek zorunda kalmıştım.

Hattınız 50mbit destekliyor maksimum, israftan başka bir şey olmaz bana göre. SNR değerlerinden pek anlamıyorum ona göre belki 45mbite bile düşebilir, 50mbit max alabileceğiniz değer. Boş yere fazla para ödemeye gerek yok.

Hattınız maksimum 50 Mbps verebilir. Ama stabil olması için 35 de kalmanızı tavsiye ederim. Aynı şeyleri yaşadığım için, ben geri düşürmek zorunda kalmıştım.

Hattınız 50mbit destekliyor maksimum, israftan başka bir şey olmaz bana göre. SNR değerlerinden pek anlamıyorum ona göre belki 45mbite bile düşebilir, 50mbit max alabileceğiniz değer. Boş yere fazla para ödemeye gerek yok.

Şu anda 35 mbps pakete 110 lira ödüyorum, ve sonuç böyle;

8941834732.png

2 mbitlik bir kayıp yaşıyorum en fazla. 50 Mbps olan paket ise 135 lira felan. Yani toplamda 20-30 lira fark var arada. 50 Mbps olan paketi alırsam yine 1-2 mbps eksik gelse mesafeden dolayı 47-48 mbps stabil olur diye düşünüyorum. Bu da 25 liralık bir fark için gayet ideal. Düşünceleriniz nedir?

Ayrıca bu internetten çok memnunum. Ping felan olmadığı gibi Steam'de 4 mbit ile indirmeyi bile gördüm, 33 mbit alıyor olmama rağmen. 45-48mbps arası bir hız alsam 5-5.5 arası bir download hızına sahip olurum diye düşünüyorum.

@dionysoss arkadaş deneyimlemiş, daha yardımcı olur ama benim şahsi düşüncem 35mbps için 110tl bile fazla. Ben 24/2.5 internete 50tl ödüyorum fazla geliyor bana bu fiyatlar size kalmış orası, altyapım 100mbps ve üstünü destekliyor hatta fiber de var fakat bana yetiyor bu hız o yüzden fazlasını almıyorum.

Şu anda 35 mbps pakete 110 lira ödüyorum, ve sonuç böyle;

8941834732.png

2 mbitlik bir kayıp yaşıyorum en fazla. 50 Mbps olan paket ise 135 lira felan. Yani toplamda 20-30 lira fark var arada. 50 Mbps olan paketi alırsam yine 1-2 mbps eksik gelse mesafeden dolayı 47-48 mbps stabil olur diye düşünüyorum. Bu da 25 liralık bir fark için gayet ideal. Düşünceleriniz nedir?
Snr değerlerinizin düşük olması sadece 50 Mbps alacağınıza 45 Mbps civarı almanıza sebep olmaz. Şöyle anlatayım benim hattımın maksimum değeri 108 Mbps. Turknette 100 Mbps paketinde 82 Mbps alabiliyordum. Snr değerim 10 un altına düşüyordu. Oyunlarda ping, yoğun olan saatlerde sürekli kopma, yoğun olmayan saatlerde de ara ara kopma yaşanıyordu. Yani hat kaldırmıyor ne kadar maksimum değerinden az olsa bile. Çözümü 75 mbps e sabitlettirmekte buldum. Şu anlık snr değerlerim 13-14 civarında geziniyor. 11-12 üstü stabil çalışması için yeterli. Eğer yine yetmeseydi bu sefer de 50 ye düşürmek zorunda kalacaktım. Maalesef hattınız için en sağlıklı hız 35 Mbps.

Snr değerlerinizin düşük olması sadece 50 Mbps alacağınıza 45 Mbps civarı almanıza sebep olmaz. Şöyle anlatayım benim hattımın maksimum değeri 108 Mbps. Turknette 100 Mbps paketinde 82 Mbps alabiliyordum. Snr değerim 10 un altına düşüyordu. Oyunlarda ping, yoğun olan saatlerde sürekli kopma, yoğun olmayan saatlerde de ara ara kopma yaşanıyordu. Yani hat kaldırmıyor ne kadar maksimum değerinden az olsa bile. Çözümü 75 mbps e sabitlettirmekte buldum. Şu anlık snr değerlerim 13-14 civarında geziniyor. 11-12 üstü stabil çalışması için yeterli. Eğer yine yetmeseydi bu sefer de 50 ye düşürmek zorunda kalacaktım. Maalesef hattınız için en sağlıklı hız 35 Mbps.

Anladım. Teşekkürler. En iyisi paketi yükseltmemek o zaman. Zaten hiçbir sıkıntım yok 3.5 ile sadece oyunları daha hızlı indirmek için istemiştim.

Geri
Yukarı