FTTB internetten FTTH dönüşümü

Aynen hocam göründüğü kadar kolay değil. Ben de network uzmanı falan değilim. Sadece bu işlere merak duyan ve forumlarda takıla takıla, internette okuya okuya birtakım bilgiler kazanmış sıradan bir vatandaşım ama biliyorum ki bu meseleler basit değil.
Siz dilekçenizi hazırlayıp imza da toplayıp bağlı olduğunuz müdürlüğün planlama birimine teslim edersiniz. Umarım işe yarar, başarılar. :)

Kafanıza takılan başka bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım tabii.
bakalım hocam zaten apartmanda yöneticiyim. bizim blokta toplam 12 adet daire var. hani öyle çok uğraştırıcı bir şeyde değil tabii de. aslında FTTB cihazını gigabit portlu olsa. yine gerek yok FTTH sisteme. cihazı gigabit ile değiştirse ben 1000 megabit hız alırım. bakalım deneyecem.

arkadaşlar şuan girişimlerim sürüyor, linkedin üzerinde il telekom müdürüne yazdım dönüş bekliyorum. Türk Telekom CEO su ümit beye de yazdım sağolsun dönüş yaptı ilgili birime yönlendirecem dedi. Ama çok bir şey çıkmadı ordan da. Açık kapı ve cimer üzerinden baskılarım devam ediyor. Sonuç alana kadar darlama işlemleri yapacam :)

arkadaşlar şuan girişimlerim sürüyor, linkedin üzerinde il telekom müdürüne yazdım dönüş bekliyorum. Türk Telekom CEO su ümit beye de yazdım sağolsun dönüş yaptı ilgili birime yönlendirecem dedi. Ama çok bir şey çıkmadı ordan da. Açık kapı ve cimer üzerinden baskılarım devam ediyor. Sonuç alana kadar darlama işlemleri yapacam :)
Beyhude bir çaba içerisindesiniz. Ama yine de şansınızı deneyin. Ama sanırım operatörler şöyle diyebilirler ki bu konuda haklılar sizin binaya gelen kablo pasif sisteme yani FTTH bağlantıların yapıldığı altyapıya bağlı olmadığı için bina içine FTTH destek konulsa bile bu hizmetten faydalanamazsınız diyecekler. Yani sadece bina içi switchin yerine BASK konulması ile olmaz bu iş. Size maalesef 100 Mbps üzeri tanımlamazlar.
10GbE vs 5GbE vs 2.5GbE vs 1GbE vs 100Mb Fast Ethernet (online-video-cutter.com) (1) - Kopya.gif

Son düzenleme:
Beyhude bir çaba içerisindesiniz. Ama yine de şansınızı deneyin. Ama sanırım operatörler şöyle diyebilirler ki bu konuda haklılar sizin binaya gelen kablo pasif sisteme yani FTTH bağlantıların yapıldığı altyapıya bağlı olmadığı için bina içine FTTH destek konulsa bile bu hizmetten faydalanamazsınız diyecekler. Yani sadece bina içi switchin yerine BASK konulması ile olmaz bu iş. Size maalesef 100 Mbps üzeri tanımlamazlar.Eki Görüntüle 1439404
Tabii ki sistemler farklı o yüzden dilekçe vererek proje kapsamına aldırmaya çalışacağım apartmanı. Ayrıca pasif sisteme bağlamak çok zor bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Tabii ki sistemler farklı o yüzden dilekçe vererek proje kapsamına aldırmaya çalışacağım apartmanı. Ayrıca pasif sisteme bağlamak çok zor bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Yapmazlar demiyorum ama önünüzde çok uzun zor ve meşakatli süreç var. Sadece bina ile olacak bir iş değil. Çünkü FTTB aktif şebekeyi kullanır, FTTH (GPON) ise pasiftir yani elektriksiz çalışır. FTTB'de kablo nereden geliyor tam bilmiyorum ama FTTH kurulabilmesi için santraldeki OLT'den bir port ayrılması lazım. FTTB'yi besleyen kablonun OLT'den gelip gelmediğini dediğim gibi tam bilemiyorum. Demek istediğim sistemlerin çalışma prensipleri farklı. Mevzu sadece bir kutu değişikliğinden ibaret değil yani.

Yapmazlar demiyorum ama önünüzde çok uzun zor ve meşakatli süreç var. Sadece bina ile olacak bir iş değil. Çünkü FTTB aktif şebekeyi kullanır, FTTH (GPON) ise pasiftir yani elektriksiz çalışır. FTTB'de kablo nereden geliyor tam bilmiyorum ama FTTH kurulabilmesi için santraldeki OLT'den bir port ayrılması lazım. FTTB'yi besleyen kablonun OLT'den gelip gelmediğini dediğim gibi tam bilemiyorum. Demek istediğim sistemlerin çalışma prensipleri farklı. Mevzu sadece bir kutu değişikliğinden ibaret değil yani.
ben gidip görüşeceğim detayları buradan yazacam sürekli. kendilerinin verdikleri cevaplarıda paylaşırım. düşünen arkaşlara en azından yardımcı oluruz :) bakalım inşallah olur zor bir süreç farkındayım

Hocam bari 1 harf değiştirseydiniz. :d

Arkadaşlar dönüşüm işlemi onaylanmadı. Projeye zaten binada fiber var gerek yok diyerek genel merkez ret vermiş. Fiber varsa 100 mbtiten fazla hız almam lazım nasıl fiber bu anlayamadım.

Hayırlısı diyorum

Geri
Yukarı