FTTH altyapıda saha dolabı olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Patrixcs @Ulunay FTTH'de saha dolabı var mı? Benim bildiğim yok ama bir arkadaş var diye inat ediyor.

Yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar.
FTTH sistemlerde ONT cihazı saha dolabı işlevi görür.

FTTB sistemlerde binaya konulan OLT cihazı saha dolabı işlevi görür.

FTTC sistemi biliyoruz zaten, saha dolapları sokaklara konuluyor.

ONT ve OLT cihazı direkt olarak santrale bağlıdır. Bu yüzden hız kaybı yok denecek kadar azdır.

FTTH sistemlerde ONT cihazı saha dolabı işlevi görür.

FTTB sistemlerde binaya konulan OLT cihazı saha dolabı işlevi görür.

FTTC sistemi biliyoruz zaten, saha dolapları sokaklara konuluyor.

ONT ve OLT cihazı direkt olarak santrale bağlıdır. Bu yüzden hız kaybı yok denecek kadar azdır.
Saha dolabı görevi görebilmesi için birden çok noktaya dağıtım yapması gerekli. Ne ONT ne de FTTB sistemde kullanılan ONU/MDU bunu yapabilir. Sadece bulunduğu apartman veya daireye dağıtım yapar.

Saha dolabı görevini görüyor demek bence yanlış bir bakış açısı.

OLT tarafında hız kaybı maalesef ciddi derecede olabiliyor. Özellikle 2020 ortalarından sonra döşenen sistemlerde hız testinde 95-96 Mbps'yi geçemeyen kullanıcılar bunun kanıtıdır. Düzgün yapılsaydı 110-120 Mbps'den aşağı çıkmaz çünkü FTTH'de hızı kısıtlamak imkansız illa üzerinde çıkar.

Limitlerinde yapılmadığından ötürü fiber görünümünde VDSL sahip olup 100 Mbps paketin 95-96'ı almak ayrı bir konu. Orası çokomelli...

resim_2021-03-28_124020.png

Gerçek FTTH. Suyu çıkarılmamış, kabloyu eklemekten perişan edilmemiş. Düzgünce kurulmuş...

OLT tarafında hız kaybı maalesef ciddi derecede olabiliyor. Özellikle 2020 ortalarından sonra döşenen sistemlerde hız testinde 95-96 Mbps'yi geçemeyen kullanıcılar bunun kanıtıdır. Düzgün yapılsaydı 110-120 Mbps'den aşağı çıkmaz çünkü FTTH'de hızı kısıtlamak imkansız illa üzerinde çıkar.

Limitlerinde yapılmadığından ötürü fiber görünümünde VDSL sahip olup 100 Mbps paketin 95-96'ı almak ayrı bir konu. Orası çokomelli...

Eki Görüntüle 944712
Gerçek FTTH. Suyu çıkarılmamış, kabloyu eklemekten perişan edilmemiş. Düzgünce kurulmuş...
Altyapıyı düzgün yaptıkları nasıl anlayacağım?

Bugün siteye kadar fiber kabloyu getidiler.

Saha dolabı görevi görebilmesi için birden çok noktaya dağıtım yapması gerekli. Ne ONT ne de FTTB sistemde kullanılan ONU/MDU bunu yapabilir. Sadece bulunduğu apartman veya daireye dağıtım yapar.

Eki Görüntüle 944712
Tutmayın beni bende atacağım 😃
Screenshot_20210328_143931_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Eki Görüntüle 944712
Hocam saha dolabı dediğiniz gibi birden çok kişiye erişim verir. Görevi görür dememin sebebi ikisinin de aynı prensiple çalışması. Saha dolabı santralden veriyi alır mahalleye dağıtır, ONT cihazı santralden veriyi alır aboneye verir. Yazıma bakarsanız ONT cihazı birden çok kişiye hizmet verir falan demedim. Veri kaybı konusuna gelecek olursak Türkiye şartlarına göre yorum yaptım. 100 Mbps kısıtlamasına göre 95-96 almak yok denecek kadar az demektir. VDSL sisteme kıyasla bu yorumu yaptım. İyi forumlar.

Hocam saha dolabı dediğiniz gibi birden çok kişiye erişim verir. Görevi görür dememin sebebi ikisinin de aynı prensiple çalışması. Saha dolabı santralden veriyi alır mahalleye dağıtır, ONT cihazı santralden veriyi alır aboneye verir. Yazıma bakarsanız ONT cihazı birden çok kişiye hizmet verir falan demedim. Veri kaybı konusuna gelecek olursak Türkiye şartlarına göre yorum yaptım.
Türkiye şartlarına göre yorum yapmak ile teknik anlamda yorum yapmak farklı şeyler. Siz gidip ONT için saha dolabı prensibiyle çalışır derseniz kendi yazdıklarınızla çelişirisiniz. İyi forumlar...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı