FTTH altyapıda saha dolabı olur mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben bu konuda bulunan mesajımda FTTB altyapıda 1 Gbps verilemez ya da benzer anlama gelen bir şey demedim.

Bunu zaten biliyorum. Daha önce farklı konularda atılmış tonla mesajım var bakıp görebilirsiniz.

Çünkü hem hız tanımlaması yaparken 100 olarak tanımlıyor hem de kalitesiz FTTH kuruyor.

Kast ettiğim firma TT'dir. Mesajları düzgün okumamışsınız. TurkNet'i kast etmedim. Zaten TurkNet'in kendi fiberi TT'den iyidir çünkü TT gibi 100 Mbps misyonları yok. 1Gbps var.

Buna çok güldüm. Kaliteli FTTH çektikleri yerler milyon TL fiyatlı noktalar ve geçmişte kalan yerler.

2020 yılının başından beri istisnalar hariç yeni yapılara FTTH çekiyorlar ve maliyeti ucuzlatmak için limitlerin ötesine geçiyorlar. Çoğu binaya zayıflama değeri neredeyse sınırda hizmet veriyorlar. Bu nasıl kaliteli hizmet oluyor?

Buna kalite vs. denmez. Var olan pasif sistemi kapasitesinin 2-3 katına çıkara hizmet vermek kalite vs. değildir. Şu an en yüksek paketin 100 Mbps olması ve pahalılığı yüzünden fark edilmiyor. Yarın herkes yüksek hızlı paket almaya başladığında Hindistan'da olan gibi VDSL'den bile yüksek pingler bekliyor.

Kaliteymiş. Fiber görünümde VDSL kalitesinde hizmet!

Bilginizin yeterli olduğunu düşünmüyorum. TT belki kullanılan cihaz, pop noktaları olarak en iyisi olabilir ama günün sonunda benim gözlemlediğim veya VDSL kullanan Ahmet'in fikirleri geçerli oluyor.

Yanlışım olduğunu düşünmüyorum. Bir noktada yanlışım varsa kanıtıyla birlikte şikayet edebilirsiniz...

Bu nasıl bir anlayıştır? Paketin Max 100 Mbps olması kurulan alt yapının kötü olduğunu göstermiyor. Bir fiber Core teoride 40 Gbps veri aktara biliyor. Burada Türk Telekom'un paketlerinden konuşmuyoruz alt yapısından konuşuyoruz. Bursada bir arkaşımın evine standart çekilen Türk Telekom'un FTTH alt yapısı geldi. Önceden 100 Mbps kullanıyordu bir firmayla bağlantısı vardı firmada 1 Gbps paket tanımladı evindeki ont değişilerek 2 ayrı internet hattına sahip oldu. Başlangıçda 600 Mbps alabiliyordu Max müdürlük ilçedeki alt yapıyı bakıma alınca 1 Gbps almaya başladı. Kendisi ön plana çıkmayan bir ilçede oturuyordu ve senenin başında FTTH çekildi. Yani kısacası binadaki hat değişmeden 1 Gbps alabildi. Ezbere konuşmayın bakır değil bu fiber ne kadar kalitesizde olsa ki kaliteli yüksek hızlar verebiliyor. Ayrıca bir gidipde TurkNet'in alt yapısını inceleyin kullanılan malzeme %90 oranında aynı olacak sadece firma yüksek paket verebiliyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı