FTTH altyapıda Türk Telekom modemi kullanmak zorunlu mu?

johnwick_72

Femtopat
Daha fazla  
Tahaddüt yakında bitecek. Yeni paket alacağım. FTTH sistemde modeme aylık ücret ödeniyormuş (75 TL). Bu tarifeye her zaman mı yansıyor, neden bu kadar pahalı, alternatifi yok mudur?

Hayır değil. Mac clone yapılarak aldığın routeri kullanabiliyosun. Bazı routerlarda Mac clone bile gerek kalmıyor. Bu arada alacaksan da "modem" değil, "router" alman gerekli. Ftth de ont zaten modemi gorevi görmekte.
Keenetic, Asus ax modellerinden birini seçip al. Daha sonrasında vlan id ve poe bilgileri girilip kullanılabilir. (Bazı durumlarda Mac clone gerekiyor, bazı durumlarda gerekmiyor basit bir işlem.) Sana yardım ederim.
+ Olarak kira her zaman ödenecek. Yeni router bile alsan. Ondan kurtuluş yok.

Tahaddüt yakında bitecek. Yeni paket alacağım. FTTH sistemde modeme aylık ücret ödeniyormuş (75 TL). Bu tarifeye her zaman mı yansıyor, neden bu kadar pahalı, alternatifi yok mudur?

Sözleşmem gereği ben ucuz router paketi ile aldım. 12 TL kiralama ücreti veriyordu. Premium router 75 TL idi. Ucuz olan router paketini alıp onun kirasını ödemek daha makul. Paketler içinde Router'ı zorunlu yapmışlar. Ben kendim router alıp onu kullanıyorum. Verdikleri router aşırı dandik bir router.

Sözleşmem gereği ben ucuz router paketi ile aldım. 12 TL kiralama ücreti veridiyordu. Premium router 75 TL idi. Ucuz olan router paketini alıp onun kirasını ödemek daha makul. Paketler içinde Router'ı zorunlu yapmışlar. Ben kendim router alıp onu kullanıyorum. Verdikleri router aşırı dandik bir router.
Sanırım ikiye ayrılma FTTB sistemlerde ya da VDSL de geçerli. FTTH sistemde tek modem vermiyorlar mı?

Hayır değil. Mac clone yapılarak aldığın routeri kullanabiliyosun. Bazı routerlarda Mac clone bile gerek kalmıyor. Bu arada alacaksan da "modem" değil, "router" alman gerekli. Ftth de ont zaten modemi gorevi görmekte.
Keenetic, Asus ax modellerinden birini seçip al. Daha sonrasında vlan id ve poe bilgileri girilip kullanılabilir. (Bazı durumlarda Mac clone gerekiyor, bazı durumlarda gerekmiyor basit bir işlem.) Sana yardım ederim.
+ Olarak kira her zaman ödenecek. Yeni router bile alsan. Ondan kurtuluş yok.
Ağız alışkanlığı modem dediğime bakmayın :D. Her türlü türk telekomdan FTTH hizmeti alırsam o 75 TL yi bayılacağız yani öyle mi?
+Türk Telekom dışında bir ISS den FTTH kullanırsam ne olur peki? ONT cihazını ve router ı kendim mi almam gerekir? Böylesi daha mı iyidir?

Sanırım ikiye ayrılma FTTB sistemlerde ya da VDSL de geçerli. FTTH sistemde tek modem vermiyorlar mı?

Ağız alışkanlığı modem dediğime bakmayın :D. Her türlü türk telekomdan FTTH hizmeti alırsam o 75 TL yi bayılacağız yani öyle mi?
+Türk Telekom dışında bir ISS den FTTH kullanırsam ne olur peki? ONT cihazını ve router ı kendim mi almam gerekir? Böylesi daha mı iyidir?
Evet o kira hep ödenecek. Türk Telekom dışında, başka bir Türk Telekom altyapisini kullanan sağlayıcıya gecersen modem kira bedeli değişebilir. Comnet modem kira bedeli almaz mesela, başka böyle alternatifler de olabilir.. Ont ve router'ı Türk telekom kendisi getiriyor. Ont'yi değiştiremezsin. Olt sistemine kayıtlıdır. Fakat routeri degistirebilirsin yukarıda yazdığım şekilde.

Türk Telekom FTTH'da modem kullanma ücretine rağmen Türk Telekom kullanmak mantıklı mı peki? Hangi ISS'i önerirsiniz bu konuda? En verimli yöntemi seçmek istiyorum.

Türk Telekom FTTH'da modem kullanma ücretine rağmen Türk Telekom kullanmak mantıklı mı peki? Hangi ISS'i önerirsiniz bu konuda? En verimli yöntemi seçmek istiyorum.
Türk Telekom en iyi hizmeti veriyor. En iyi pop noktaları, ping, peering-yurtdisi çıkışı en iyisi türk telekomda. Ama şu da var; altyapı ftth olduğu için nerdeyse hiç bir firmada sorun çıkmaz. Eğer istanbuldaysan; fixnet , netbone gibi firmalara bakabilirsin. Özellikle netbone fiyatı çok uygun.

FTTH için bir ONT bir de router gerekli. Modem verilmiyor. VDSL-ADSL için modem kullanılıyor. FTTB için ise bina girişinden daireye LAN kablosu gelir ve ona Router bağlanır.

Türk Telekom en iyi hizmeti veriyor. En iyi pop noktaları, ping, peering-yurtdisi çıkışı en iyisi türk telekomda. Ama şu da var; altyapı ftth olduğu için nerdeyse hiç bir firmada sorun çıkmaz. Eğer istanbuldaysan; fixnet , netbone gibi firmalara bakabilirsin. Özellikle netbone fiyatı çok uygun.
İstanbul'da değilim, çok ISS alternatifim yok. Sanırım Türk Telekom'dan devam edeceğim. Sadece modem kullanım ücreti çok saçma geliyor bana o yüzden bir sorgulama gereği duydum.

Yeni konular

Geri
Yukarı