FTTH Bağlantıda fiber GPON ONT değişikliği

@İbrahim Güler
Discord kullanmıyorum. Yazışmaları buradan yaparsak çok daha yararlı olacağını düşünüyorum, yazdıklarımızdan herkes yararlanabilir bu şekilde.
@sunshine

Cihazın yazılımını modifiye ettim, sonuç gene aynı. Neyi kontrol ediyor hala anlayamadım.

Bu rehberi kullandım. HG8310M'de de aynı:

Değiştirdiğim dosyalar:

Bash:
#!/bin/bash

sed -i "s/HWTC/ALCL/" lib/libeoam_amp.so
sed -i "s/HWTC/ALCL/" lib/oam_module/liboam_smp.so
sed -i "s/HWTC/ALCL/" bin/ssmp
sed -i "s/HWTC/ALCL/" bin/omci
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/HG8310v1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8010Fv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8510Cv2.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8010Cv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8010Hv2.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8310Mv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/HG8010av1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8310v1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8010av1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8010Cv2.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8010v1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/HG8010Hv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/HG8010Cv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/HG8010v1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/HG8010Fv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8510Cv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8010Hv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/HG8310Mv1.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8310Mv2.cfg
sed -i "s/HWTC/ALCL/" etc/wap/dm.cfg/5116HG8310v2.cfg

sed -i "s/HW-BOB-0002/G-010G-Q   /" lib/modules/sdk/sd5171_epon_par.bin
sed -i "s/HW-BOB-0002/G-010G-Q   /" lib/modules/sdk/sd5171_gpon_par.bin
sed -i "s/HW-BOB-0002/G-010G-Q/" etc/ont/hardware/HG8010HV1_SD5116S/hw_ldsp_cfg.xml
sed -i "s/HW-BOB-0002/G-010G-Q/" etc/ont/hardware/HG8310V1_SD5116S/hw_ldsp_cfg.xml
sed -i "s/HW-BOB-0002/G-010G-Q/" etc/ont/hardware/HG8010HV1/hw_ldsp_cfg.xml
sed -i "s/HW-BOB-0002/G-010G-Q/" etc/ont/hardware/HG8010UV1/hw_ldsp_cfg.xml
sed -i "s/HW-BOB-0002/G-010G-Q/" etc/ont/hardware/HG8012HV1/hw_ldsp_cfg.xml
sed -i "s/HW-BOB-0002/G-010G-Q/" etc/ont/hardware/HG8010FV1/hw_ldsp_cfg.xml

sed -i "s/HW-BOB-0003/G-010G-Q   /" lib/modules/wap/hw_module_optic.ko

sed -i "s/HUAWEI/NOKIA /" lib/modules/wap/hw_module_optic.ko
sed -i "s/HUAWEI/NOKIA /" lib/modules/sdk/sd5171_epon_par.bin
sed -i "s/HUAWEI/NOKIA /" lib/modules/sdk/sd5171_gpon_par.bin

sed -i "s/HWGW/ALCL/" lib/modules/sdk/sd5171_epon_par.bin
sed -i "s/HWGW/ALCL/" lib/modules/sdk/sd5171_gpon_par.bin
Çok teknik bir çalışma olmuş gerçekten. Emeğine sağlık dostum. Çözüm olabilseydi çok daha güzel olurdu. Bıktım firmaların gereksiz kısıtlamalarından. Benim ONT cihazım Huawei fakat Nokia ONT kullanan arkadaşlar için üzülüyorum.

Ben Turk Telekom'un verdiği ONT'nin birebir aynısından bir tane daha aldım doğrulamanın nasıl çalıştığını kontrol etmek için. @Disty sen dump aldın mı Huawei ONT'den? Aldıysan paylaşır mısın Firmware dosyasını analiz edelim.

Ben Turk Telekom'un verdiği ONT'nin birebir aynısından bir tane daha aldım doğrulamanın nasıl çalıştığını kontrol etmek için. @Disty sen dump aldın mı Huawei ONT'den? Aldıysan paylaşır mısın Firmware dosyasını analiz edelim.

Dumplarım burada ama bilgisayarı kuruyorum şu anda, linkler bilgisayarımdaki sunucuya bağlı.
3-4 aydır ekran kartı yüzünden bilgisayar açık olmayınca güncellenmeyen bir paket bile kalmamış.
Bilgisayarı halledeyim linkler geri gelir:

Edit: GDrive'a da yükledim @Recep Baltaş :

Son düzenleme:
Konu açılalı ne vakit olmuş halen Nokia ONT İle hız ve bufferbloat problemi mevcut ve ONT değiştirme kısmı ise tam anlamıyla bir işkence. Hala çözülmemiş anlaşılan. Konuyu takipteyim bakalım nereye kadar gidecek bu rezillik.

Arkadaşlar merhaba, konuyla ilgili modemlere yazılım geliştiren bir arkadaşım ile görüştüm. Şu bilgileri sordu ilk etapta:

Eğer ki console üzerinden terminal erişimi varsa ebtables kurallarını çıkartabilir arkadaş. ps çıktısı ve ifconfig çıktısı da iyi olur.

@Disty

Arkadaşlar merhaba, konuyla ilgili modemlere yazılım geliştiren bir arkadaşım ile görüştüm. Şu bilgileri sordu ilk etapta:

Eğer ki console üzerinden terminal erişimi varsa ebtables kurallarını çıkartabilir arkadaş. ps çıktısı ve ifconfig çıktısı da iyi olur.

@Disty

Elimdek Huawei ONT brick durumda şu anda ama arayüzden Telnet'i açıp direkt root terminaline erişebiliyordum.

Nokia ONT'de Telnet ile kayda değer hiçbir şey yoktu.
Seri port ile terminal veriyor muydu tam hatırlamıyorum.

Alcl kısmını kendisi otomatik giriyor zaten.

Telnet ile cihazı biraz kurcaladım. Cihazda aktif vlan gözükmüyor gibi. İnternete bağlanmak için Türk Telekom PPPoE ile vlan 35'i kullanıyor. Olt ve ONT markaları farklı olduğu için Config alamıyor. Config alamadığı için de vlan oluşturamıyor gibi.

@Disty
ZTE H298a modem ve Nokia ONT kullanıyorum.
Opnsense veya Pfsense gibi işletim sistemli güvenlik duvarını konfigüre etmek istediğimde sadece DHCP uzerinden IP alabiliyorum.
PPPoE için konfigürasyon yaptığımda WAN'dan IP alamıyorum. Sebebi nedir? Sizde de öyle mi?
Kurulum
Router - Pfsense veya Opnsense - tekrardan farklı bir router

@Disty
ZTE H298a modem ve Nokia ONT kullanıyorum.
Opnsense veya pfSense gibi işletim sistemli güvenlik duvarını konfigüre etmek istediğimde sadece DHCP uzerinden IP alabiliyorum.
PPPoE için konfigürasyon yaptığımda WAN'dan IP alamıyorum. Sebebi nedir? Sizde de öyle mi?
Kurulum
Router - pfSense veya Opnsense - tekrardan farklı bir router

Hocam WAN ID 35 olarak ayarlı mi? Yüksek ihtimalle ondan alamıyorsunuzdur. Ayarlı ise bir yorum yapmayacağım.

Geri
Yukarı