FurMark testinde RTX 2060 sistem kapanıyor

İGNİTE

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar, MSI Ventus RTX 2060 Super kartı test ederken (FurMark) sistem kapandı ekran kartının fanları aşırı dönmeye başladı ve öyle kaldı ta ki sistemi yeniden manuel başlatıncaya kadar acaba sorun ne olabilir?

Makul olup olmadığını hangi değerleri referans alarak bakmam gerekir?

Sıcaklıklar iyiyse fanların dönmesinde bir sıkıntı yok ise mining kartı alınır sorun olmaz. Dediğim gibi BIOS'unu sana gönderdiğim orijinal olduğu kanıtlanmış doğrulanmış BIOS'a çevirirsen iyi olur.

HWMonitor indir. FurMark testini yap. 10-15 dakika yeterli. Fanları gözünle takip et. Yalpalama falan olmasın. Ayrıca HWMonitor üzerinden de RPM'lerini kontrol et. Çekirdek sıcaklığı maksimum 70 derece hotspot sıcaklığı da 90 derecenin altında olsun.

Yük altında şu linkte yazan default değerlerin altına düşmemesi lazım. Stok fan profili ile 15 dk FurMark boyunca GPU temp 75'i hotspot temp de 95'i geçmiyorsa tertemiz kullan.

Sıcaklıklar iyiyse fanların dönmesinde bir sıkıntı yok ise mining kartı alınır sorun olmaz. Dediğim gibi BIOS'unu sana gönderdiğim orijinal olduğu kanıtlanmış doğrulanmış BIOS'a çevirirsen iyi olur.

HWMonitor indir. FurMark testini yap. 10-15 dakika yeterli. Fanları gözünle takip et. Yalpalama falan olmasın. Ayrıca HWMonitor üzerinden de RPM'lerini kontrol et. Çekirdek sıcaklığı maksimum 70 derece hotspot sıcaklığı da 90 derecenin altında olsun.

GPU temp: 63-64 arası hot: 75-77 arası fan hızları: 71.

Hocam o kartın BIOS'ta harbiden bir gariplik olabilir. GPU daha 63 derecede iken niye fan devri yüzde 70'i geçiyor anlamadım. Sonuç iyi bu arada sadece fan curve garip geldi.

Şimdi MSI müşteri hizmetlerini arayıp onu da sordum Ventus serilerinde normal dedi.

Hocam o kartın BIOS'ta harbiden bir gariplik olabilir. GPU daha 63 derecede iken niye fan devri yüzde 70'i geçiyor anlamadım. Sonuç iyi bu arada sadece fan curve garip geldi.

Beni de kıllandıran buraya yazmam fan hızı yüzünden.

Şimdi MSI müşteri hizmetlerini arayıp onu da sordum Ventus serilerinde normal dedi.

Beni de kıllandıran buraya yazmam fan hızı yüzünden.
Birden fazla gpu kontrol programı açıksa (afterburner, gpu tweak, adrenaline vs) bazen fan profili sapitabiliyor. Biri aciksa da olabilir. Arkada MSI control center tarzi bir program da olabilir. Bunları kapatıp bir stres testi yapıp, fan hızını hwinfo ile takip etmeyi denemelisin.

Yine ayni şeyi yaparsa core ve memory hizlara bakılır. Onlar normalse Manuel fan profili hazırlar yoluna devam edersin, onlarda da anormallik var ise ya stok bios bulacaksın techpowerup'tan, ya da reddit gibi bir yerden senin karta sahip birini bulup bios profilini göndermesini isteyeceksin.

Birden fazla GPU kontrol programı açıksa (Afterburner, GPU Tweak, adrenaline vs) bazen fan profili sapitabiliyor. Biri aciksa da olabilir. Arkada MSI Control Center tarzi bir program da olabilir. Bunları kapatıp bir stres testi yapıp, fan hızını HWiNFO ile takip etmeyi denemelisin.

Yine ayni şeyi yaparsa Core ve Memory hizlara bakılır. Onlar normalse manuel fan profili hazırlar yoluna devam edersin, onlarda da anormallik var ise ya stok BIOS bulacaksın TechPowerUp'tan, ya da Reddit gibi bir yerden senin karta sahip birini bulup BIOS profilini göndermesini isteyeceksin.

GPU clock: 1905 mem clock: 1750.

Geri
Yukarı