Çözüldü FX-4300 işlemci sıcaklığı 255 derece gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

demo11

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim FX-4300. Sıcaklık değerleri normal ama sanırsam sensörle alakalı bir şekilde kafasına göre 255 dereceye çıkıyor. Dolayısıyla işlemci hızı 1.3 GHz'ye düşüyor. Çok sık yaşandığı için bilgisayarı doğru düzgün kullanamıyorum. Herhangi yazılımsal bir çözümü var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Anakartım: MSI 760GM-P23.
Stok fan kullanıyorum.
BIOS'um güncel.

Çözüm
Sisteminde sıcaklık bakımından bir anormallik olduğunu düşünmüyorsan Thermal throttle özelliğini kapatabilirsin belki. Ama zararı olabilir, o yüzden pek önermiyorum.
Genelde işlemcim aşırı derecelere çıkmıyor o yüzden deneyebilirim sanırsam. Biri zaten bahsetti ama BIOS'ta bulamadım. İnternetten başka yolları araştırıyorum şuan.
Tekrardan merhaba. BIOS menüsünde ''C1E Support'' ayarını ''Disabled'' yaparak sorunu çözdüm. Herkese teşekkürler cevaplar için.
Hocam termometre ile işlemcinin sıcaklığına bak. 255 derece imkiansız gibi.

İmkansız zaten. Olay işlemcinin 255 derece olması değil. Sensör hatası ya da başka bir şekilde 255 derece gözüktüğü için işlemcinin hızının düşmesi. Hız düşünce de bilgisayar kullanılamayacak hâle geliyor.

Sensör bozulmuş, işlemcide çok sıcak diye zannedip frekans kısıyor. O da senin performansını çok düşürüyor.

Sensörü tamir etmek çok zor, hatta imkansız neredeyse.

FX serisi berbat zaten, sen bence platform değiştir.

Sensör bozulmuş, işlemcide çok sıcak diye zannedip frekans kısıyor. O da senin performansını çok düşürüyor.

Sensörü tamir etmek çok zor, hatta imkansız neredeyse.

FX serisi berbat zaten, sen bence platform değiştir.
Biliyorum o yüzden yazılımsal bir yol bulmaya çalışıyorum hız düşmemesi için ama çok zor gözüküyor. Teşekkürler cevap için.

Biliyorum o yüzden yazılımsal bir yol bulmaya çalışıyorum hız düşmemesi için ama çok zor gözüküyor. Teşekkürler cevap için.
Sisteminde sıcaklık bakımından bir anormallik olduğunu düşünmüyorsan Thermal throttle özelliğini kapatabilirsin belki. Ama zararı olabilir, o yüzden pek önermiyorum.

Genelde işlemcim aşırı derecelere çıkmıyor o yüzden deneyebilirim sanırsam. Biri zaten bahsetti ama BIOS'ta bulamadım. İnternetten başka yolları araştırıyorum şuan.
Tekrardan merhaba. BIOS menüsünde ''C1E Support'' ayarını ''Disabled'' yaparak sorunu çözdüm. Herkese teşekkürler cevaplar için.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı