FX 6100 Optimizasyon Sorunu

pcgurme1

Hectopat
Yeni bir bilgisayar toplamak için sadece tek bir şansım vardı. Kendi param ve ailemin parasını üstüne koyarak kredi kartında yer açıp binbir zorlukla hayallerimi gerçekleştirmiştim.
FX 6300 Almak üzereyken daha ucuz olsun ne gerek var diyip aldığım FX 6100 tüm oyun keyfimin içine tüküren bir işlemci oldu.
Burada çok konu açtım kalabalıkta kasıyor insanları görünce kasıyor ancak ben sorunun ekran kartında olduğunu düşünürken HDD adi olmasından kıllanım sorunu HDD 'de aradım.
Ancak geçenlerde Shougun 2 Total War ve Meadival 2 Total War oyunlarını oynarken aklıma işlemcide bir sorun olup olmıyacağı geldi.
Bulldozer serisinin ilk ürünlerinde FX4100 FX6100 FX8100 çeşitli optimizasyon sorunu olduğunu öğrendim. Benim gibi FX6100'den çok şikayetçi kullanıcının olduğunu gördüm.

Çeşitli optimizasyon sorunları varmış.

Şimdi benim yeni bir işlemci almamın imkanı yok belki ilerde.
Fan parası biriktiriyorum, bu sorunu O.C az buçuk düzeltmeyi düşünüyorum.
Şuan inanın çok üzgünüm.

Bu sorunun olduğunu duysam inanın yanına yaklaşmazdım bir çok konuda incelemesini izledim öyle ki oyun performansı olarak i7 ile kıyaslanıyordu bazı videolarda. Her incelemesinde övgüyle bahs ediliyordu ama ben ne hızından ne işlemci gücünden hiç memnun değilim. Heleki oyunlarda tüm hayellerimi suya düşürdü :(

Bu işlemcinin piyasadan toplatılması gerek. Her oyunda kalabalıkta kasıyor. Total War oyunlarında az orduda olsa çokta olsa askerler hareket ettiğinde ve birbirine girdiğinde ekranı yaklaştırdığımda FPS 8-10 oluyor, Assasins Creed 3 'te kalabalık halkın yanında FPS 60'dan 20'ye düşüyor, Battlefield 3 oyununda 64 Kişilik multiplayer oyununda kalabalıkta kasıyor,
GTA 4 performansından bahs etmiyorum Optimizasyon sorunu ikiye katlanmış gibi oynatıyor.
Siz siz olun FX6100 den uzak durun derim.

Tabi ben şuanda sinirli ve üzgünüm belkide bi anlık öfkeyle belirtiyorum bu söylediklerimi çünkü birsüredir sadece bu sorunu araştırıyorum elimde tek somut delil başkalarınında yaşadığı FX6100

Bu konuda buradaki uzman kişilerden yorum almak çok isterim ve yeni bir işlemci önerirlerse bu sorunla karşılaştırmayacağına emin oldukları çok memnun olurum.

@Oğuzhan Ünver Bende ilk başta sadece ekran kartında sorun var diye düşünüyordum kalabalıkta FPS düşmesi yaşıyan bir kimse bulamıyorum internette araştırıyorum konu açıyorum. Birde ekran kartının performansı gerçekten çok iyi Driverlerı hep güncel tutuyorum Kalabalık olmadan ilerlenen oyunlarda gayet iyi mesela örnek verirsem Battlefield 3 senaryo modunda fazla kabalık olan sahne yok ama oyunun sonunda şehirde halkın kavgayı seyrettiği yerde düşüş yaşadım ama ondan önce oyun 40 FPS'nin altına pek nadir iniyordu. Multiplayer modunda ekrana dağılmış parçalanmış yerlere baktığında yani çok obje bulunan yerlerde FPS düşüyor 64 Kişilik oyunlarda kalabalık askerler kasıyor.
Yani tam olarak bu sorunun neden kaynaklandığını bilmesemde elimde tek bir somut delil var oda işlemciyi suçlu gösteriyor ekran kartıyla ilgili böyle bir sorun duymadım ekran kartındaysa nasıl anlarım hiç bilmiyorum.

Toptan bilgisayarın parçalarını mı vericem garantiye gerçekten bilmiyorum. Bu PC 'yi alabilmek için çok uğraştım ama bu sorun beni çileden çıkartıyor.

USB belleği FAT32 olarak formatlayıp tekrar deneyin.

Online ve strateji oyunlarında işlemciye bir miktar daha yük bindiği gerçek, ancak FX-6100 turbo modda 3.9GHz'de çalışır. Sorunun işlemciden kaynaklanması çok düşük bir ihtimal.

Bilgi olarak: GTX 680, 16GB 1866MHZ bellek ve Maximus V Extreme anakartlı sabit bir sistemde, i7-3770K ile artık satılmayan i3-2100 arasındaki oyun performansı farkı: 0,5 ile 4 frame arasıdır. Yani işlemci performansını gözünüzde fazla büyütmeyin :)
Ama ortada bir sorun var bariz en basitinden 64 kişilik haritada Battlefield 3 FPS 28 -42- 60 arası kalabalık olmayan haritada 40 - 56 - 65 arası. Eğer bu kalabalıkta FPS düşme olayı normal birşeyse anlarım ama neredeyse her oyunda bu kalabalık ortamlarda FPS düşüşleri var.
Şimdi size göre sorun nerede olabilir ekran kartından kıllanmaya devam mı etmeliyim. Yoksa adi HDD'den mi şüphelenmeliyim ?

-HDD şöyle bir sorun var eski 320 GB ve bilgisayarı açarken arada DİSK READ olamadı hatası alıyorum.
-Bellekte sorun olabilir Bellek read olamadı sorunu ve 100 bellek donanım hatası sorunu var.
-İşlemci optimizasyon sorunlu olduğu söyleniyor
Bunca şüpheli arsında ekran kartının ısı değerleri normal güncelleştirmeleri tamam bu iş iyice ''katil uşak mı?'' meselesine döndü dedektifçilik oynar oldum sürekli test halindeyim sorunun ele başını bi bulsam :)

Son düzenleyen: Moderatör:
En basit anlatımıyla: ekran kartı, düşük çözünürlük/detay kalitesinde çok daha fazla frame hesaplayabildiği (kaplama, ışık vs.) için işlemciye daha fazla veri gönderir. GPU, CPU'dan istediği koordinatları alamayınca bekleme konumuna girer. Bunun adı işlemci limitidir.

Aksi durumda, yani yüksek çözünürlükte ekran kartı daha az frame hesaplar, işlemciye daha az veri gönderir ve geri dönüşü doğal olarak çok hızlı olduğundan bu sefer GPU, yüksek çözünürlük/yüksek detay kalitesindeki frame'leri hesaplamakta zorlanır. Buna da ekran kartı limiti diyoruz.

Sizin sisteminizde, yüksek çözünürlükte işlemcinin yetersiz kalması durumu neredeyse imkansız, çünkü işlemciye yaptırılan işlem sayısı doğal olarak düşük olacağından, her hava şartında ekran kartı limitine takılacaksınız. Aynı sorunla düşük çözünürlükte de karşılaşıyorsanız, katilin "bahçıvan" olma ihtimali yüksek :)

Kardeşim benim ekran kartım eski. HD 4850 ASC3 de normal dağlık bir alanda. Yarı VERY-HIGHT yarı HIGHT 42 38 fps. Hapishane bölümünde 34 fps. Yani sorun ekran kartlı gibi görünüyor. Kalabalık alanlarda. Görsel temaların çok arttığı alanlarda. Fps oranının düşmesi normal diye biliyorum. Yanlışımız varsa affola üstatlarımız düzeltirse sevinirim.

En basit anlatımıyla: ekran kartı, düşük çözünürlük/detay kalitesinde çok daha fazla frame hesaplayabildiği (kaplama, ışık vs.) için işlemciye daha fazla veri gönderir. GPU, CPU'dan istediği koordinatları alamayınca bekleme konumuna girer. Bunun adı işlemci limitidir.

Aksi durumda, yani yüksek çözünürlükte ekran kartı daha az frame hesaplar, işlemciye daha az veri gönderir ve geri dönüşü doğal olarak çok hızlı olduğundan bu sefer GPU, yüksek çözünürlük/yüksek detay kalitesindeki frame'leri hesaplamakta zorlanır. Buna da ekran kartı limiti diyoruz.

Sizin sisteminizde, yüksek çözünürlükte işlemcinin yetersiz kalması durumu neredeyse imkansız, çünkü işlemciye yaptırılan işlem sayısı doğal olarak düşük olacağından, her hava şartında ekran kartı limitine takılacaksınız. Aynı sorunla düşük çözünürlükte de karşılaşıyorsanız, katilin "bahçıvan" olma ihtimali yüksek :)

Söylediklerinize göre hareket edip ekran kartını Garantiye vereceğim.
Sanırım dediğiniz gibi katil bahçivan umarım garantiden döndüğünde bu kabusum bir son bulmuş olur 2 aydır tatsız tuzsuz oyun deneyimi yaşıyorum.

Şuan merak ettiğim tek şey düzelicek mi bu problem çözülebilecek mi ? Garantide ne yaparlar değiştirirler mi kartı yoksa sorunu umursamayıp birkaç test yapıp yollarlar mı ?
En çok korktuğum felaket başıma geldi Asus olsaydım şuan gönlüm rahat gönderirdim ama şimdi sonuç ne olucak kaygılıyım bu hafta içinde vatana yollıyacağım garantiye.
Benchmark testlerindeki oranlardan hep daha düşük fps alıyormuşum oyunlardan bazılarında daha yüksek.
Shogun Rezilliği var birde kartın :
9hxb.png

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı