FX 6100 overclocklama

Mert Mağden

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle selam olsun yoldaşlar. Bu gün bir overclock ayarı çektim işlemciye voltajı arttırıp NB'yi Auto'ya koyup oyuna atladım.

The Division 2'de hazır indirimde dedik tam sistem zorlamalık oyun dedim. Ülke sınırları içerisinde 8 saatte sağ olsun Superonline imkânlarınla indirdim. İlkten overclocksuz şöyle bir High yapalım dedim ayarları, tabii hemen 30'lar 50'ler 60'lar bir de V-Sync açtım 60'ı geçmiyor. Sonra tabii azıcık ilerledik, baktık ki dışarıda grafiğin böyle aktığı yerler 30-25 daha az sakin yerlerde 50-55 FPS'leri gördüm. Sonra tabii bir özgüven, bir cesaret (öğrenciyim, sınava hazırlanıyorum ve param yok) bir gaz ama nasılım uçuyorum.

Bilgisayarım 5 seneliktir ve ilk paramla aldığım bir makinedir. Yer yer upgradeler ekledim, eski parçalarımı ağlayarak verdim, umarım bunu da upgradeleyip çocuklarıma bırakacağım. Kendisi benim kızımdır.

Neyse, sonradan bir reset hemen Delete ve BIOS'a girdik. Hemen CPU Ratio, altında frekans yazıyor dedim, buldum. Sonra okuduğum makale ve yazılara göre 1.3V verdim ve 3.50 GHz çektim. Şu an oyundayım, bunu yazarken ekran bir gitti, geldi ama sanırım bir şeyler kapandı arkada, Alt+Tab attı sistem. Maksimum 55-60 gördük, boşta 35 derece, oyunda stabil 55 alıyorum.

Sorum şudur: Bu yaptığım overclock başarılı mı? Kaptık mı zehiri ve voltajı azaltmam gerekir mi? Ben maksimumdan verdim direkt. AMD FX 6100 3.3, ben 3.5 yaptım.

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her anakart ve işlemcinin OC potansiyeli farklıdır. Deneme yanılma yolu ile doğru voltajı bulabilirsin. 3.5 GHZ hızda kalacaksan isen voltajı 1.28 civarını düşürüp Prime95 testi yap. En az 20 dakika bu testi yaparken bir hata almaz isen voltajı biraz daha düşürebilirsin. Daha yüksek hızlara çıkmak istiyorsan 1.35 voltaj verip 3.8 GHZ veya 4.0 GHZ deneyebilirsin. Stok soğutucu kullanıyorsan 3,5 GHZ yeterli olacaktır. Önemli olan en düşük voltaj ile stabil bir OC yapmak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı