FX 6100 ve RX 570 darboğaz sorununa öneri

ErenUsta

Centipat
Herkese merhaba, elimde FX 6100 işlemci ve RX570 ekran kartı var. Darboğaz oluyor evet ama ben bu sorundan kurtulmak istiyorum. CS:GO'da anlık takılmalar, FPS düşmeleri mevcut. LOL'de de aynı. Ben bu sorunlardan nasıl kurtulabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapacağınız ilk şey ekran kartınıza yüklenmek. Grafikleri mümkün olduğunca yükseltin, VSR ile çözünürlüğü de yükseltin. Son olarak güç kaynağınız müsaade ediyorsa OC yapın.

Yapacağınız ilk şey ekran kartınıza yüklenmek. Grafikleri mümkün olduğunca yükseltin, VSR ile çözünürlüğü de yükseltin. Son olarak güç kaynağınız müsaade ediyorsa OC yapın.
offline olan diğer tüm oyunlarda bunu yapıyorum zaten sorun olmuyor ama csgo da bu ayarlar ile oynanmaz 1024 de en düşük ayarlarda oynamaktayım. Ekran kartını 750ti veya r7 265 ile değişsem bu anlık takılmalar gider mi ?

Bu takılmaların sebebinin darboğaz olup olmadığından emin olmak gerek aslında. Ben de aynı ekran kartını I3 4160 ile kullanıyorum. 1280x1024 çözünürlükte bütün ayarlar en yüksekte kullanıyorum. Ekran kartı kullanımı %80 bile olmuyor keza işlemci kullanımı da %60-70'i geçmiyor ama takılma yaşamıyorum.

Eğer ki darboğaz ise evet, ekran kartınızı düşürmek takılmaları giderir. O bahsettiğiniz iki kart CSGO'yu oldukça iyi oynatır da zaten. Ama o kartlar RX570'den oldukça güçsüz bunu biliyorsunuzdur.

Herkese merhaba, elimde FX 6100 işlemci ve RX570 ekran kartı var. Darboğaz oluyor evet ama ben bu sorundan kurtulmak istiyorum. CS:GO'da anlık takılmalar, FPS düşmeleri mevcut. LOL'de de aynı. Ben bu sorunlardan nasıl kurtulabilirim?
Çok zor o işlemciyle o ekran kartını dengelemek. Ben 3-4 ay önceye kadar fx 6300 ile rx 570 kullanırken bazı oyunlarda bariz sıkıntı yapıyordu. Yani oynadığın oyunun yapısına bağlı biraz da ama genel olarak ekran kartına yük bindiren ayarları yükseltip işlemciye yük bindiren ayarları bı tık aşağıya çekersen ortalama bir değer alırsın fakat ekran kartının tam performansını alman o işlemciyle zor. Ben şuan ryzen 2600 ile tam olarak farkı gördüğüm için söylüyorum. Önceki ekran kartım gtx 550ti ile gta 5 daha akıcıyken rx 570'e geçince başlamıştı bariz droplar. İlk ekran kartını yükseltince böyle şeyler maalesef oluyor dedim ama dediğim gibi işlemci yükünü azalt ekran kartına yüklen. Mesela cs go'da grafikleri kısayım yüksek fps alayım dersen yalan olur oyun zevkin o işlemci ekran kartı kombinasyonuyla.

Burda bir şeyi merak ettim, 200 olmasına rağmen mi izlenim 30 gibi yoksa 200'den aniden 30'a mı düşüp mü takılmalara sebep oluyor?

CS'de çözünürlüğünüz kalsın, ayarları ise yapılabilecek en üst seviyeye getirin. Çoklu CPU kullanımını kapatmak tek çekirdek performansı güçlü işlemciler için FPS artışı sağlasa da işlemciniz bu konuda fazlasıyla zayıf olduğundan bu ayar da açık kalsın. VSYNC'i de kapatın ve öyle deneyelim.

AMD ayarlarını şu şekle getirin.
aa.JPG
bb.JPG

Ayrıca 8350 almak ekran kartını düşürmekten daha mantıklı çünkü en azından istediğiniz oyunu rahat rahat oynarsınız.

Burda bir şeyi merak ettim, 200 olmasına rağmen mi izlenim 30 gibi yoksa 200'den aniden 30'a mı düşüp mü takılmalara sebep oluyor?

CS'de çözünürlüğünüz kalsın, ayarları ise yapılabilecek en üst seviyeye getirin. Çoklu CPU kullanımını kapatmak tek çekirdek performansı güçlü işlemciler için FPS artışı sağlasa da işlemciniz bu konuda fazlasıyla zayıf olduğundan bu ayar da açık kalsın. VSYNC'i de kapatın ve öyle deneyelim.

Eki Görüntüle 471956Eki Görüntüle 471957

Ayrıca 8350 almak ekran kartını düşürmekten daha mantıklı çünkü en azından istediğiniz oyunu rahat rahat oynarsınız.
dediklerinizi uyguluyorum lütfen gitmeyin :D

fps birden 30 a düşmüyor 200 yazıyor ama 30 gibi oynatıyor o akıcılık yok.

1024 çözünürlük her şeyi en yüksekte fps 30 20 arası 😂

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı