FX 6300 ile RX 570 uyumlu mudur?

Fx 8350'yi GTX1080 grafik kartım ile kullandığım halde çok memnunum. Rx570 ile uyumlu ikili olurlar darboğaz yaşatmaz oyunlarda. Oyunlar Dx12 programlama arayüzü ile birlikte tek çekirdek yerine çoklu çekirdek kullanımına adapte olmuş durumda. Fx8350'nin çoklu çekirdek performansı ise gayet yüksek.
Sanıldığının aksine güçlü bir işlemci aslında.
Ohoo GTX 1080 RX 570 i katlar
Eğer FX 8350 ile GTX 1080 darboğaz sorunu yaşatmıyorsa o zaman FX 6300 le RX 570 de sıkıntı çıkarmaması lazım olmazsa hiç işlemciyi değiştirmem sıkıntı çıkarmazsa bı kart gelsinde deneyeyim
Everest almanı tavsiye etmeyiz, ürünlerinde yanma ve patlama gibi sorunlar çıkarıyor genel marka olarak. 50-60₺ ekleyip aşağıdakileri almanı önerebilirim:
600 w foem güç kaynağı var oda çok Uygun olmazsa onu alırım
Çünkü şuan kullandığımda foem 400w ve ben bu güç kaynağını (maşallah diyelimde sıkıntı çıkarmasın son dakikada :) ) 4.5 senedir kullanıyorum ve çok elektirik gidip gelmişligi oldu ama bı soru çıkarmadı
@Hilmi0972 Bende de FX-8350 ve RX 570 Nitro+ modeli var. 500W lık bir PSU gerekiyor. Çünkü ekran kartı da işlemci de çok güç istiyor. FX-6300 sıkıntı çıkaracaktır dar boğaz konusunda ama 4.00GHz'lik FX-8350 iş görüyor. Bende işlemcimi satıp Ryzen 5 2600 alacağım.
Ben anca FX 8350 ye yükseltebilirim Başka çare yok

Son düzenleme:
Anlamıyorum GTX1080 ile çok memnunum diyorsunuz. Benim RX570 ve dar boğaz yaşıyorum. 100 FPS aldığım oyunda biranda CPU kullanımı %75'lere çıkıp 20 FPS'ye düşüyorum.
Peki oyun esnasında GPU kullanımı %98'ler de mi ? 8350 kullanıyorsanız 570 ile darboğaz yaşamamanız gerek. Özellikle kare oranının 20 lere düşmesi hiç normal değil. Her oyunda mı oluyor. Sorunun kaynağı farklı nedenlerden kaynaklanıyor da olabilir. Tüm sürücüleriniz ve işletim sisteminiz güncel mi ?

@@Hilmi0972 Fx 6300 sistemleri epey zorlayan RDR2'de bile çok başarılı bir performans sergiliyor.Çoklu çekirdek kullanımının faydalarından yararlanıyor Dx12 ve Vulkan sayesinde.

GPU kullanımı %98'ler de mi ?
Evet. Genel itibari ile %80-90-99'larda dolaşıyor arada düştüğü de oluyor ama normal bir şey. Fakat işlemcime overclock yapıp 4.21GHz'ye çıkarmama rağmen hala ara sıra biranda kare oranı 20'ye düşüp tekrar 100'lere çıkıyor. Ram frekansları işlemcinin dar boğaz olmasını etkiler mi? 8*2 1333MHz RAM'ler.

Evet. Genel itibari ile %80-90-99'larda dolaşıyor arada düştüğü de oluyor ama normal bir şey. Fakat işlemcime overclock yapıp 4.21GHz'ye çıkarmama rağmen hala ara sıra biranda kare oranı 20'ye düşüp tekrar 100'lere çıkıyor. Ram frekansları işlemcinin dar boğaz olmasını etkiler mi? 8*2 1333MHz RAM'ler.
Sistem belleği frekansının oyun performansı üzerinde pek bir etkisi yok. Bu dediğim gibi birçok farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. İşlemci sıcaklık değerleriniz nedir? Belki de işlemciniz oyunlarda yük altına girdiğinde anlık olarak frekans düşürüyor olabilir.

Peki oyun esnasında GPU kullanımı %98'ler de mi ? 8350 kullanıyorsanız 570 ile darboğaz yaşamamanız gerek. Özellikle kare oranının 20 lere düşmesi hiç normal değil. Her oyunda mı oluyor. Sorunun kaynağı farklı nedenlerden kaynaklanıyor da olabilir. Tüm sürücüleriniz ve işletim sisteminiz güncel mi ?

@@Hilmi0972 Fx 6300 sistemleri epey zorlayan RDR2'de bile çok başarılı bir performans sergiliyor.Çoklu çekirdek kullanımının faydalarından yararlanıyor Dx12 ve Vulkan sayesinde.
Kafam iyice karıştı
Yani şimdi ben RX 570 taksam işlemcim FX 6300
Pek fazla sıkıntı çıkarmadan oynayabilirim yani

Kafam iyice karıştı
Yani şimdi ben RX 570 taksam işlemcim FX 6300
Pek fazla sıkıntı çıkarmadan oynayabilirim yani
Dx11 destekli ve işlemciye yüklenen oyunlarda bir miktar darboğaz olabilir ama oyun performansını büyük ölçüde etkilemez. Grafik detaylarını veya çözünürlüğü yükselterek olası darboğazın önüne geçebilirsiniz, Dx12 ve Vulkan destekli oyunlarda zaten sıkıntı olmaz. Ama FX6300-Rx570 ikilisini oyunlarda bizzat test ederek tecrübe etmeniz daha doğru olacaktır.

İşlemci sıcaklık değerleriniz nedir? Belki de işlemciniz oyunlarda yük altına girdiğinde anlık olarak frekans düşürüyor olabilir.
Boşta 40-45 derecelerde dolaşıyor. Yük altında 75 derecelere kadar arttığını gördüm. 3 bakır borulu kötü bir hava soğutmam var sanırım 5000 RPM'lerde helikopter gibi çalışıyor. :D
Siz işlemciyi overclocklu mu kullanıyorsunuz? @William Blazko

Sıcaklık değerlerine bakılırsa işlemciniz oyunlarda yük altında frekans düşürüyor olabilir. Fx8350 yüksek TDP değerine sahip bir işlemci ama boşta bile 40-45 dereceler hiç normal değil. Kullandığım Fx8350 boşta iken 20-22 derecelerde. Oyun esnasında CPU-Z programı ile CPU çarpan düşürüyor mu diye test etmenizi tavsiye ederim.

Hangi soğutucuyu kullanıyorsunuz acaba? Arctic Freezer 34 önerir misiniz? Ve işlemciyi OC ile mi yoksa normal mi kullanıyorsunuz? @William Blazko
CM Hyper T4 kullanıyorum. Daha önceleri hız aşırtma uygulamıştım ama pek stabil olmadığı için stok hızda 4 GHz'de kullanıyorum.
Anladığım kadarı ile Fx8350'yi stok fan ile kullanıyorsunuz. Pek etkili olmadığı gibi sesine de tahammül edilmiyor o küçük fanın.
Söylediğiniz marka ve modeli ise bilmiyorum açıkçası o nedenle yorumda bulunmam doğru olmaz.
Tabi sadece işlemci soğutucusu değil genel olarak kasa içi hava sirkülasyonunun da iyi olması gerekir donanımların serin çalışması için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı