FX 6300 sistem bazen açılıyor bazen açılmıyor

bustant

Decapat
3 yıldır aynı donanımlarla çalışan bilgisayarda güç sorunu yaşanmakta. PC'de 3-4 ay önce açılmamalar başladı. Giderek bu açılmama sıkılaştı ve şu an en hat safhada. PC'ye güç geldiği gibi kesiliyor. Bazen açılıyor bazen açılmıyor. Parça teşhisi olarak aşagıdaki tüm işlemleri yaptım.
  • -UPS'den ayırdım, priz çoğaltıcı kullanmadım farklı AC hattına taktım olmadı.
  • -Kasadan şase almasıyla ilgili uzay kurulum yaptım olmadı.
  • -Tüm parçaları söktüm RAM, HDD vs. Sadece anakart işlemci gene olmadı.
  • -Power tuşunun bağlantılarını çıkartıp anakarttan direk şase yaptırarak açmaya çalıştım olmadı.
  • -BIOS resetleme yaptım gerek Jumper'la gerekse pili çıkartıp bekleyerek olmadı.
En son sadece anakartla PSU'yu baş başa bıraktım tekrar aynı sorunu verdi. Bazen açılıyor bazen açılmıyor.

PSU konusundaki ilginç kısım ise. 750 Watt 80 plus olan bu PSU'yu başka bir bilgisayarda denedim çalışıyor. Açılmayan PC'ye ise 400 Watt'lık başka bir PSU taktım sorunsuz açılıyor. (İki bilgisayarda 20+4 pin anakart 4+4 işlemci yani bağlantılar aynı).

PSU farklı bir bilgisayarı çalıştırıyor, açılmama yapmakta. (AMD FX 6300 işlemcili)
400 Watt'lık başka bir PSU'da açılmayan PC'yi açıyor.

Buradaki sorun sorunu bulamamam. PSU'dan şüpheleniyorum ama oda başka bir PC'yi çalıştırdı. PSU'yu tamire de verdim role ve birkaç arızalı olma ihtimali bile olan kondansatörler değişti. Hala aynı. Multimetre ile ölçüm yaptım voltajlar normal.

Anakartta bir arıza olabilir mi? Daha önce böyle bir arıza ile karşılaşan var mı? Bir fikri olan var ise belirtirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu başlığı admin tarafından yanlış çevrilmiş.
Sorunlu bilgisayar;
Msi z97 anakart
İ7 4790k işlemci
Cooler master v750 psu

Psu'nun denendiği bilgisayar;
Gigabyte 970a-ud3p anakart
Amf fx 6300 işlemci

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı