FX 6300 sistem Valorant düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

TheRedWWizard

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Valorant'ta son 1.5 aydır FPS'im çok düşüyor. Oyunu betadan beri oynuyorum. Bu zamana kadar hep yüksek FPS alıyordum oyunda. En azından 80 FPS'in altına düşmezdi. Genellikle 100 FPS alırdım. Oyuna gelen son güncellemelerden sonra FPS'im 30-60 arası gidip geliyor. Riot'a ticket attım, yazdıklarının hepsini adım adım uyguladım fakat bir değişiklik olmadı. Bilgisayarım da mı sorun var diye başka oyunda deneyim yaptım. CS:GO'da çatışma halindeyken 110-150 FPS arası alıyorum. Aim ısındırma haritalarında 200-250 FPS'e kadar çıkıyor. Yani bilgisayarda bir sıkıntı yok gibi.

Önemli: Bir de garip bir şey keşfettim. En yüksek ayarlar da aldığım FPS değeriyle en düşük ayarlar da aldığım FPS değeri neredeyse aynı. Neden böyle oluyor?

Sistemim: AMD FX 6300 3.5 GHz - MSI AMD Radeon RX 460 2 GB - 8 GB RAM.

Dosya Ekleri

• fas.png
    fas.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 159
  • fs.png
    fs.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 150
GPU'nun %0 kullanılması dikkati mi çekti anlık bir şey mi tam bilmiyorum.
Sıcaklıkla alakalı bir sıkıntınız yok gibi duruyor ama oyun içerisinde GPU'nun %0'a inmesi normal değil gibi geldi

GPU'nun %0 kullanılması dikkati mi çekti anlık bir şey mi tam bilmiyorum.
Sıcaklıkla alakalı bir sıkıntınız yok gibi duruyor ama oyun içerisinde GPU'nun %0'a inmesi normal değil gibi geldi
Anlık olarak düşüp çıkıyor o değerler.Şimdi CS:GO ve Valorant fps karşılaştırması yaptığım ss'leri atacağım.

Valorant'ta ki 2. ekran görüntüsünde fps im nedense yüksek gösterilmiş.50-60 arası oynuyor aslında.Adamlara sıkarken 40 a kadar düşüyo

Her iki oyunda da adamlara karşı bakarken ki fps değerlerim ve boş bir yere bakarken ki fps değerlerim:

Dosya Ekleri

• cs.png
    cs.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 182
  • cs2.png
    cs2.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 143
  • valo.png
    valo.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 162
  • valo2.png
    valo2.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 211
Driverını DDU ile kaldırıp tekrar kurar mısın?
Aklıma direkt o geldi zaten.Yaptım bir değişiklik olmadı.Direkt riot games e attığım ticket'a gelen yanıtı atayım size.Hepsini yaptığım halde bir değişiklik olmadı.En son oyun kaynaklı diye düşünmeye başlıyorum.

İncelemelerde bulunmamız için kayıtlarını gönderdiğini görüyorum. Kayıtlarını bir bıçak darbesiyle inceleyerek FPS düşüşü sorunun için çözüm önerilerine geçelim.

Aşağıdaki sana söylediğim işlemleri adım adım yapmanı rica edeceğim,

Öncelikle ekran kartını güncelleyelim. Bunu yaparak yaşanan çökme, görüntü bozuklukları ve fps sorunlarının önüne geçebiliriz.

• AMD Ekran Kartını güncellemek için BURADA
Eğer Anti Virüs programı kullanıyorsan sil lütfen. Oyun dosyalarına engel olabiliyor. Böylece yükleme ekranına geçerken sorun yaşayabilir ya da oyun içerisinde bazı özellikler olması gerektiği gibi çalışmayabilir.

Oyunun uyumluluk modun da çalışmadığından da emin olalım. Bunun için masaüstündeki oyun simgesine sağ tıkla ve Özellikler seçeneğine bas lütfen. Uyumluluk sekmesine geldikten sonra Programın çalıştırılacağı uyumluluk modu seçeneğinin işaretli olmadığından emin ol lütfen. Ayrıca Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini de işaretleyebilirsin.

Ekran ayarında da ufak bir problem görüyorum. Şu videoda anlatılan adımları uygulamayı dener misin benim için?

• Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayarını Performans Modun'a alalım. Bunun için aşağıda ki adımları takip edebilirsin. ^^

Güç ayarlarını yapalım;

Denetim Masası'na gir.
Donanım ve Ses sekmesine tıkla.
Güç seçeneklerine tıkla. Buradan "Yüksek Performans" seçeneğini aktif edebilirsin.
Sonrasında ise bilgisayarını performans moduna alalım. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsin. ^^

• İlk olarak Windows tuşuna ve aynı anda R tuşuna basarak Çalıştır menüsünü aç,
  • Açılan Çalıştır penceresinde, "sysdm.cpl" yaz ve Tamam'a tıkla,
  • Karşına "Sistem Özellikleri" penceresi açılacak,
  • Gelişmiş sekmesinin Performans bölümünde yer alan Ayarlar butonuna tıklayıp Performans Seçenekleri penceresini aç,
  • Orada bulunan "En iyi performans için ayarla" seçeneğini seç ve "Tamam" butonu ile onayla.

Arka planda çalışan gereksiz ve bilgisayarı yoran hizmetleri kapatalım.

• Windows tuşuna ve aynı anda R tuşuna basarak Çalıştır menüsünü aç
  • Açılan Çalıştır penceresinde, "msconfig" yaz ve Tamam'a tıkla
  • "Hizmetler" seçeneğine tıkla
  • Burada bulunan " Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" seçeneğini işaretle
  • Listede bulunan tüm hizmetleri seç ama VGC isimli hizmetin seçili olmadığından emin ol. Daha sonra "Tümünü devre dışı bırak" butonuna. tıkla
  • "Uygula"ya ve daha sonra "Tamam"a tıkla
  • Bilgisayarını yeniden başlat
Bu arada hizmetler içerisinden kapatmak istemediğin bir hizmet varsa açmış olduğun Hizmetler penceresinden o hizmeti tekrar açabilirsin. ^^

İşlemleri yaptıktan sonra sonucundan lütfen bana da haberdar et merakla bekliyorum ^_^

İyi ve Sağlıklı Kalman dileği ile Görüşmek Üzere ♥

Geri
Yukarı