Fx-6300 Tam Yüklenememe

Geneis

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar öncelikle sistemim şu şekilde;

Anakart : GA-970A-DS3 (Rev. 3.0) - Gigabyte
İşlemci : AMD FX6300 Black Edition 6 Core
İşlemci Soğutucusu : Thermaltake Contact 30
Ram : GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V
Ekran Kartı : HD7850 2Gb O.C

İşlemciyi 20.0 çarpanı iler 4.0 GHz'ye yükselttim. Diğer seçenekler BIOS üzerinde otomatik ayarlarda idi.
İşlemcim 95W'lık bir işlemci olmasına rağmen 10 dakika boyunca işlemci üzerine uygulanan stres testi ile birlikte maksimum 13W'a çıkmıştır. Isı değerleri de buna bağlı olarak düşüktür. Anakartımın kendi sitesinden indirdiğim son sürüm Easy Tune 6 ve AIDA64 gibi programlar üzerinde işlemcimin 4.0 GHz ile çalıştığını görüyorum fakat MSI Afterburner v4.2.0 Donanın izleme aracında işlemcimin hızı 400 MHz yazmaktadır.
İşlemcimin voltajını otomatik moddan almaktadır ve bilgisayarım performans modunda çalışmaktadır. Ayrıca diğer programlar üzerinde işlemcim %100 kullanımda iken Görev Yöneticisinde maksimum %97 olmakta ve 3.8 GHz ile çalıştığı gözükmektedir.
Sorunumun sebebi nedir ?

Ek olarak GTA 5 gibi oyunlarda işlemci ortalama 30-35 derece sıcaklığa ulaşıyor ve kullanımı %20-60 arası değişiyor. Oyunun performansına bir etkisi olmuyor. Sistemdeki ekran kartıyla MSAA ve birkaç ayar dışında 30-70 fps arası alabiliyorum.

Aşağıdaki görsel sonuçları eş zamanlı olarak kayıt edilmiştir.
Screenshot_4.png

Değerleri kontrol edersen Görev Yöneticisini değil profesyonel programları kullan. CPU-Z ile kontrol et mesela.
CinebenchR15 skor değerini paylaş, performansı olması gerektiği gibi mi bakalım.

Bu raporu oluşturursan net bir biçimde bilgileri görebilirim : AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

:) Overclocklu AMD ve tam yükte 30 derecelerde gezmesi bi garip sanki, peki neden Watt değeri o şekilde ?

Watt değerinin boşta ile 30W civarlarında olması gerekir, yükte 30 derece olması da ayrı bir saçmalık tabi :)
O işlemci yük altında 13W tüketiyor olsa zaten böyle bir skoru almasının, sistemin stabil çalışmasının hiçbir şekilde imkanı olmaz.

Stablity testinde de mi aynı sıcaklık değerleri var : AIDA64 Stability Test Rehberi
Ayrıca elle kontrol et bakalım, 10 dakika yük altında tut. Elini işlemci soğutucusunun alüminyum yapraklarına dokundurduğunda kaç derece hissediyorsun?
30 derece elinden bile serin olacaktır.

Oturduğum odanın soğuk olması etkiliyor olabilir. Geçen senelerde boşta 0 dereceyi görmüştüm işlemci üzerinde. Boşta iken şuan 9 derece yük altında 3 katına çıkıyor. Soğutucu bloğu da 30 dereceden yüksek değil sanırım elle kontrol ettiğimde. Eve geldiğimde testi tekrar başlatıp sonuçları paylaşacağım. Ve evet her yerde sıcaklık değeri aynı şekilde.

Ben de Contac30 ve FX serisi işlemci kullanıyorum, boşta 9 derecenin imkanı yok kesinlikle. 10 derecenin altındaki bir odada oturacak değilsin ya :)
Eve geçince testi başlat. Elinle dokunduğunda aynı sıcaklığı hissedip hissetmediğini de yaz.
ASUS falan bir anakartın olsa çok daha detaylı görebileceğimiz programlar vardı. Sendeki marka için hangi programlar var işimize yarayan bir bakarım yinede.

Buyrun sıcak sıcak test esnasında çekilmiş görüntü:
Ekran Alıntısı2.PNG

Bu da test sonrası çekilmiş görüntü:
Ekran Alıntısı3.PNG

Bu da kasayı açıp elimle ısı kontrolü yaptığım zamandaki kasamın iç görüntüsü :
Ekran Alıntısı.JPG

Kasayı yazdan beridir temizlemedim. Üst kısımdaki ve fotoğraftaki turuncu fan dönmemektedir. Kasada ekran kartı ve işlemci haricinde sadece HDD ve SSD'yi soğutması için ön alt kısımdan içeriye hava alan fan bulunmaktadır.

Elimi koyduğumda ise olağan üstü bir sıcaklık hissetmedim. :mutlu:

Ek olarak fanların dönüş hızında bir anormallik yok. Kasadan ses dahi çıkmıyor diyebilirim.

30 derece olsa soğuk hissederdin, olağanüstü bir sıcaklık hissetmedim demek elinden daha sıcak olduğu anlamına gelir 45-50 gibi.
Elleyince hissedemiyor musun 30 derece ile 50 derece arasındaki farkı :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı