FX 6300 vs i3 4170?

Mantle ekran kartıyla alakalı birşey. Nvidia tarafında PhysX var ama o da tam çalışmıyor.

xert58x Nerden duydunuz bilmem ama yanlış duymuşsunuz. Amd tek çekirdek yuvasına 2 çekirdek koyuyor. Yani amd fx 6300 tam 6 çekirdeğe sahip lakin i3 4150 daha iyi bir seçim olucaktır çünkü i3 4150'nin tek çekirdek performansı çok daha iyi. Aslında birdaha düşündümde directx 12 yakın zamanda gelecek ve çoklu çekirdek performansında iyileştirmeler yapacak, amd fx 6300 alıp iyide bir soğutma ile oc yapıp 4150 den çok daha fazla verim alına bilir.
Benim bildiğim öyle yanlış biliyor olabilirim ama Directx 12'den en çok AMD'nin faydalanacağı kesin.

O zaman neden AMD yeni işlemciler üretiyor. Hiç masraf yapmasınlar FX ile devam etsinler, kâr üstüne kâr yaparlar. AMD'de biliyorki FX serisi performans vermeyecek DirectX12 çıkıncada. Boşuna önermeyin AMD'yi alacaksa yeni çıkacak AMD işlemcilerini bekleyip ondan alsın, şu andaki FX serisi işe yaramaz.

Bazı oyunlar çift çekirdek desteğini kaldırmış. Bu i3 işlemcilere yansıyor mu yoksa 4 çekirdek olarak mı görüyor ?

Ben i3-4130 kullanıyorum, öyle bir oyunla karşılaşmadım. 4 çekirdek isteyen oyunları dahi çok rahat açıyor mesela Shadow of Mordor, Far Cry4 gibi.

O zaman neden AMD yeni işlemciler üretiyor. Hiç masraf yapmasınlar FX ile devam etsinler, kâr üstüne kâr yaparlar. AMD'de biliyorki FX serisi performans vermeyecek DirectX12 çıkıncada. Boşuna önermeyin AMD'yi alacaksa yeni çıkacak AMD işlemcilerini bekleyip ondan alsın, şu andaki FX serisi işe yaramaz.

Ben i3-4130 kullanıyorum, öyle bir oyunla karşılaşmadım. 4 çekirdek isteyen oyunları dahi çok rahat açıyor mesela Shadow of Mordor gibi.
Performans vermeyecek mi? Directx 12'nin çıkış sebeblerinden biri çoklu çekirdek kullanımı zaten.

Performans vermeyecek mi? Directx 12'nin çıkış sebeblerinden biri çoklu çekirdek kullanımı zaten.

Beklenildiği kadar yüksek performans vermeyecek. Verecek olsa zaten yeni işlemci üretmekle uğraşmazlar.

Her marka yeni birşeyler üretmek zorunda yoksa nasıl tutunacak piyasada? O zaman Intel bir işlemci çıkarsın onunla devam etsin olur mu? FX 6300 performans vericek AMD'nin yeni çıkarmasının sebebi FX'lerin eskimiş olması. Yoksa 6-7 yıl aynı işlemci ile piyasada kalsa tutunabilir mi piyasaya?

AMD'yi hepimiz f/p olarak düşünüyoruz fakat işin derinine indiğimizde olay çok farklı. AMD bir işlemci aldığınızda yüksek performans için OC yapmak gerekiyor. OC için güçlü bir anakart, sağlam bir soğutma gerekiyor. Ayrıca kullandığımız PSU'nun da TDP değerlerinden ötürü yüksek olması gerekmekte.
Bu paraya i5 4460 ve MSI H97 Gaming 3 tavsiye ederim. Stok fanla kullanırsın. OC yapmana da gerek yok, tertemiz.

AM3 soketi eski ve FX işlemcileri fazla masraflı.FX 6300 3 fiziksel + 3 sanal çekirdek toplamda 6 çekirdek, i3 4170 ise 2 fiziksel + 2 sanal toplamda 4 çekirdek işlemci kullanıyor ve oyunlar 4 çekirdek olarak görüyor.Ben kardeşime sistem topladım ve i3 4170 işlemci aldım.Kendim de i5 4460 kullanıyorum ve AMD'li günlerime bakıp sadece gülüyorum.Çip kalitesi herşeyden önemlidir ayrıca i3 4170 1150 soket anakart kullandığı için ileride çok rahat i7 4. nesil işlemciler ile upgrade imkanı sunuyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı