FX-8120 sistem yükseltme

Hatironn

Hectopat
Arkadaşlar merhaba benim şöyle bir sorum var. Bende FX-8120 işlemci, Gigabyte G970A-DS3 anakart, 8+2=10GB 1333MHz RAM ve HD 4600 1GB ekran kartı var. İki yıldır bu sistemi kullanıyorum Crysis1-2, Assassin's Creed 1-2 LoL vb düşük sistem isteyene oyunları oynadım, ekran kartı değiştirmeye bütçem olmadı ama elimde biraz para var ve sistemi biraz da olsa yenilemek istedim. Şu zamanda uygun neler var diye baktım. Elimde 850TL var ve bulabildiklerim şunlar:

İşlemci: AMD Athlon X4 970 (160TL).
Anakart MSI A320 Pro E (400TL).
8 GB RAM. (280TL).

Ben bu işlemciyi eski Athlon'lardan sanıyordum, anakartın işlemci destek listesinde gördüm. Çok yeni değil ama ileride işlemci değişmek istesem soketin önü açık. Elimdeki anarkart en fazla FX-8370 takabilirim. Ekran kartını ileride değişeceğim yakın bir zamanda. Benim asıl sorum şu elimdeki FX-8120 ile aralarında sistemi değişmeye değecek bir fark var mı, hangisi daha güçlü, sistemi değişmeli miyim yoksa ekran kartını mı değişmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek çekirdek performansı açısından yeni alacağınız daha güçlü. Watt başına performansı daha yüksek. Kesinlikle iyi bir tercih olur. Hem sistemin önü de açık. Ryzen 3000'e kadar takabiliyorsunuz. Gönül isterdi ki B450 olsun. Ama bütçeniz kısıtlıymış.

Tek çekirdek performansı açısından yeni alacağınız daha güçlü. Watt başına performansı daha yüksek. Kesinlikle iyi bir tercih olur. Hem sistemin önü de açık. Ryzen 3000'e kadar takabiliyorsunuz. Gönül isterdi ki B450 olsun. Ama bütçeniz kısıtlıymış.

Peki çok çekirdek performansı açısında FX daha güçlü bence, bazen render falan almak gerekiyor böyle bir durumda hangisi daha iyi.

Athlon falan alma kardeşim.
Elinde AM3+ soket anakart var zaten.
2. El bi FX8350 al. GTX 1650 RX570 tak ona uzun süre kullanırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı