FX-8300 sistem mavi ekran hatası veriyor ve RAM miktarı düşüyor

231981

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar son zamanlarda sürekli mavi ekran hataları almaya başladım. Sistem boşta bile olsa mavi ekran veriyor. Mesela az önce mutfağa gidip geldim ben gelene kadar mavi ekran vermiş sistem yeniden açılmış masaüstüne gelmişti. Görev yöneticisinden baktım 10 saniye önce sistemin açıldığını gördüm çalışma süresinde. Bu sorunu acil çözmem lazım bazen önemli bir iş yaparken de mavi ekran veriyor. Mavi ekran sorunlarını çözmemde yardımcı olursanız inanın çok sevinirim. Sistem de Windows 10 2004 20H2 X64 PRO kurulu. 2 adet aynı marka model Dual kit şeklinde 4+4 8 GB RAM var. Her iki RAM'i'de Boot ederek çalışan Memtest ile test işlemi bitene kadar test ettim tertemiz çıktılar. Ortalama 7-8 saat falan sürmüştü test işlemi. BIOS'u sıfırladım yine düzelmedi. Sürücüleri kontrol ettim onlarda da bir sorun yok. Sorunu çözemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Windows 10 bölümünde de böyle bir konu açmıştım. Windows kaynaklıdır dedim Windows 8.1 SL kurdum ama hala aynı üstelik daha da çoğaldı mavi ekran hataları. Yardımcı olur musunuz kafayı yiyeceğim yoksa. Bir de şunu fark ettim mavi ekrandan sonra sistem yeniden açılınca 8 GB olan RAM'im 4 GB'a düşüyor kalan 4 GB'ı ise donanıma ayrılmış olarak gösteriyor. Ayrıca yüklü bellek kısmında 8 GB yanında ise kullanılabilir miktar (3,96 GB ) gösteriyor. Tekrar sistemi yeniden başlattığım zaman düzeliyor sadece 8 GB yazıyor. RAM sorunu mu değil mi anlamadım ama her verdiği mavi ekran da farklı farklı hatalar yazıyor. İki adet aynı marka model kit olarak aldığım RAM'leri kullanıyorum ikisini de Memtest ile test ettim sorun çıkmadı. Yardımlarınızı bekliyorum. Minidump'ları paylaşıyorum. Ben işin içinden çıkamadım artık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden yeniden konu açtınız? Mavi ekran hatası - Technopat Sosyal

Tekrardan Windows 10 20H2 sürümüne geçin.

Bilgisayara bağlı tüm USB cihazlarını çıkarın. Klavye ve fareyi başka porta takın. Varsa klavye ve mouse yazılımı kaldırın.

Windows 10'a geçtikten sonra CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp önce sfc/ scannow komutunu uygulayın. Tamamlandıktan sonra chkdsk /f /r komutunu uygulayın.

Aşağıdaki aracı kullanın.

DDU ile ekran kartınızın son WHQL sürümünü kurun.

Neden yeniden konu açtınız? Mavi ekran hatası - Technopat Sosyal

Tekrardan Windows 10 20H2 sürümüne geçin.

Bilgisayara bağlı tüm USB cihazlarını çıkarın. Klavye ve fareyi başka porta takın. Varsa klavye ve mouse yazılımı kaldırın.

Windows 10'a geçtikten sonra CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp önce sfc/ scannow komutunu uygulayın. Tamamlandıktan sonra chkdsk /f /r komutunu uygulayın.

Aşağıdaki aracı kullanın.

DDU ile ekran kartınızın son WHQL sürümünü kurun.

Windows ile alakası var mı ona baktım ama alakası yokmuş. Bana kalırsa sorun yazılımsal değil. Donanımsal bir sorun var. Şu an sistem ben yokken yine açılıp kapanmış şu an 8 GB RAM'i'de çalıştırıyor gece 4 GB çalışıyor 4 GB'ı kullanmıyordu. Yani görev yöneticisinden baktığımda 4 GB'ı donanıma ayrılmış gösteriyordu. RAM'leri tek tek Memtest ile test edeyim. RAM sorunu çıkmazsa daha derine ineceğiz galiba.

Bu arada virüs yayan dosya yükleme servisi diyerek uyarı veren moderatöre selam olsun. Uyarı vermek için ellerinden geleni yapıyorlar :)

RAM’leri çıkarıp uçlarını silgi ile silin. Takıldıkları yeri de kontrol edin toz olma ihtimaline karşı. Sorunun RAM’lerde olma ihtimali şu an yok gibi.

Son dosyada USB portları sorun çıkarmış. Yazdıklarımı uygulayın.

RAM’leri çıkaripuçlarını silgi ile silin. Takıldıkları yeri de kontrol edin toz olma ihtimaline karşı. Sorunun RAM’lerde olma ihtimali şu an yok gibi.

RAM'leri teker teker Memtest ile test ettim hata çıkmadı. Senin dediklerine bakıyorum şimdi.
RAM’leri çıkaripuçlarını silgi ile silin. Takıldıkları yeri de kontrol edin toz olma ihtimaline karşı. Sorunun RAM’lerde olma ihtimali şu an yok gibi.

Yine düzelmedi. PUBG Mobile açtım içeri geçtim 10 dakika sonra sistem yeniden açılmış yeni dump dosyası bırakmış. Cidden canım sıkıldı artık. Bir de SS'e bakar mısın?

Ekran Alıntısı.JPG

Yardımcı olabilecek var mı acaba?

@Recep Baltaş

Son düzenleme:
Son günlerde bu sorunu yaşıyorum. Sistem sürekli mavi ekran veriyor. RAM'leri tek tek Memtest ile test ettim, hata bulamadı. Format attım yine düzelmedi. Kafayı yiyeceğim artık. Oyun oynarken klavyede bir yazı yazarken çat diye mavi ekran veriyor. Mavi ekran sonrası 8 GB RAM 4 GB'a düşüyor. Bu şekilde çalışınca bir sorun yok. Sistemi yeniden başlatınca tekrardan 8 GB kullanmaya başlıyor ve sorun da burada başlıyor. 8 GB olunca mavi ekran verip duruyor makine. Yardımcı olabilir misiniz? Sistemim:

işlemci: AMD FX-8300 3.3 GHz.
Anakart: Gigabyte 990XA-UD3 rev3.0.
Ekran kartı: ASUS GTX 275 896MB 448Bit ggdr3.
RAM: G.Skill Ripjaws X 8 GB Dual kit DDR3 1600 MHz.
PSU: Cougar CMX 700W +80 kasa: Zalman Z11 PLUS hf1.
Soğutucu: Zalman cnps10X optima.
SSD: Kingston V300 60GB SSD.
HDD: Seagate barrauda 500GB SATA III.
Harici HDD: western digital 1TB USB 3.0.
Monitör: ASUS vs239HV 23" DVI HDMI VGA OS: Windows 8.1 Single Language 9600.
Kulaklık: Bloody G528C 7.1 RGB mouse pad: Bloody B-071 offense Armor.

2020-11-23_03-20-42.jpg

2020-11-23_03-21-26.jpg

Resimde ki gibi olunca sorun yok mavi ekran vermiyor saatlerce çalışıyor ama 8 GB'ı tamamen kullanınca mavi ekran veriyor sürekli makine. Sorun anakart mı başka bir şey mi çözemedim. Her mavi ekran sonrası DMP dosyası da veriyor ama okuyamadığım için bir şey yapamıyorum.

2020-11-23_03-24-28.jpg

2020-11-23_03-24-40.jpg

2020-11-23_03-24-57.jpg

Saatlerce RAM'lerimi test ettim hata bulunmadı. Sorunu nerede arayacağımı şaşırdım. Şu an güncel olarak dump dosyası yok. Klasör boş. Bir adet var. Onu da bir önceki mavi ekran verdiğinde almıştım. İstenirse atabilirim.

IMG_20201123_132719-min.jpg

IMG_20201123_132741-min.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Dump dosyalarınızı aşağıdaki rehbere göre paylaşır mısınız?

Geri
Yukarı