FX 8300 ve GT 1030 düşük FPS sorunu

sinezorro

Hectopat
Daha önce de birçok konu açmıştım ancak hiçbirinde çözüme ulaşamadık. Bilgisayarımın sorunu bir türlü bulunamadı :)
Önceden GT 730 ekran kartına sahiptim ve Zula, ETS2 gibi oyunlarda istediğim performansı alamadığım için değiştirme kararı aldım. Kart ararken, çok fazla oyun oynayan birisi olmadığım için, GT 1030'un tam bana göre olduğunu düşündüm. Kartın testlerini inceledim ve sonuç olarak Zula ve ETS2 için yeterli bir karttı ve aldım. Ancak FPS drop sorunuyla karşılaşmamın yanı sıra alması gereken FPS değerlerini de göremiyordu kart. Ben de Tecnopat Sosyal'in yardımıyla sorunun HDD'de olabileceği kanısına vararak onu değiştirip yerine sadece SSD taktım. Ancak yine aynıydı her şey. Şu an ki sistem özelliklerimi aşağıya yazdım.

Bu oyunlarda kasma, donma, drop sorunu için ne yapmam gerekiyor artık? MSI Afterburner programında Zula'da ekran kartı kullanımı %22 falan, ısısı da biraz oynadıktan sonra en fazla 70 dereceye çıkıyor. Ekran kartı kullanımı %40'a falan çıktığı zaman FPS artıyor ancak aniden takılmalar droplar giriyor ve kullanım da düşüyor. İşlemci kullanımı da benzerlik taşıyor, %22-30 arası en fazla ve ısısı da %35-40 arası oluyor. ETS2'de ekran kartı kullanımı %98'lere varsa da bu kullanım düştüğü zaman yine FPS drobu giriyor, bazen bu kullanım düşmeden de girdiği oluyor drobun.

Benim artık merak ettiğim bir şey var, ekran kartımda sorun olabilir mi? yoksa yeniden bir Windows kurulumu mu yapsam? RAM'lerden de şüpheleniyorum, siz ne diyorsunuz bu işe?

İşlemci: FX 8300
Ekran Kartı: MSI GT 1030
RAM: 8 GB DDR3 1600 MHZ
480 GB SSD

Sistemim Windows 10

Benim daha bugün başıma geldi epeydir normal oynadığım oyunlardan böyle ara sıra droplar sonra geçiyor ara sıra takılmalar donmalar meydana geliyordu sonra bugün ekran kartından bir koku geldi yanık baktım termal macunu hiç kalmamış termal macunlarınızı bir kontrol edin olmadı bir Windows dışı program da yapıyor olabilir. Bir de ekran kartı drivelarınız güncel mi ona bakın.

V-Sync açmayı denediniz mi oyunlarda? Ya da arka planda çalışan çok fazla uygulamanız var mıdır?

Denedim, olmadı... 60 FPS kısıtlıyorum, bu sefer 60 FPS iken drop giriyor yani ne yaparsam yapayım o kasmayı yaşatıyor :) Arka planda çalışanların çoğunu kapattım ancak başka bir şekilde kapatmam gereken bir yolu varsa onu da deneyeyim.

Benim daha bugün başıma geldi epeydir normal oynadığım oyunlardan böyle ara sıra droplar sonra geçiyor ara sıra takılmalar donmalar meydana geliyordu sonra bugün ekran kartından bir koku geldi yanık baktım termal macunu hiç kalmamış termal macunlarınızı bir kontrol edin olmadı bir Windows dışı program da yapıyor olabilir. Bir de ekran kartı drivelarınız güncel mi ona bakın.

Ekran kartı güncel, macunlara dün baktırdım.

FX 8300 ile GT 1030'un darboğaz yapmaması lazım. Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz oyunları?

SSD aldıktan sonra sıfırdan Windows kurmadınız mı zaten? Eğer kurmadıysanız kesinlikle bir kurup öyle deneyin.

FX 8300 ile GT 1030'un darboğaz yapmaması lazım. Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz oyunları?

SSD aldıktan sonra sıfırdan Windows kurmadınız mı zaten? Eğer kurmadıysanız kesinlikle bir kurup öyle deneyin.

Sıfırdan kurulum yapıldı. 1920x1080 oynuyorum normalde. Ancak FPS sorunu yüzünden bazen değiştiriyorum, pek fark etmiyor çözünürlük düşürünce de.

Dostum ben Zulayı G4560'ın içindeki dahili grafik kartı ile 60 FPS sabit oynuyorum. GT 730 bendede vardı o kartla Zulayı Ultra ayarlarda oynuyordum 60 FPS sabit. Senin bence GT 730 zamanındada sıkıntın varmış.

Daha önce de birçok konu açmıştım ancak hiçbirinde çözüme ulaşamadık. Bilgisayarımın sorunu bir türlü bulunamadı :)
Önceden GT 730 ekran kartına sahiptim ve Zula, ETS2 gibi oyunlarda istediğim performansı alamadığım için değiştirme kararı aldım. Kart ararken, çok fazla oyun oynayan birisi olmadığım için, GT 1030'un tam bana göre olduğunu düşündüm. Kartın testlerini inceledim ve sonuç olarak Zula ve ETS2 için yeterli bir karttı ve aldım. Ancak FPS drop sorunuyla karşılaşmamın yanı sıra alması gereken FPS değerlerini de göremiyordu kart. Ben de Tecnopat Sosyal'in yardımıyla sorunun HDD'de olabileceği kanısına vararak onu değiştirip yerine sadece SSD taktım. Ancak yine aynıydı her şey. Şu an ki sistem özelliklerimi aşağıya yazdım.

Bu oyunlarda kasma, donma, drop sorunu için ne yapmam gerekiyor artık? MSI Afterburner programında Zula'da ekran kartı kullanımı %22 falan, ısısı da biraz oynadıktan sonra en fazla 70 dereceye çıkıyor. Ekran kartı kullanımı %40'a falan çıktığı zaman FPS artıyor ancak aniden takılmalar droplar giriyor ve kullanım da düşüyor. İşlemci kullanımı da benzerlik taşıyor, %22-30 arası en fazla ve ısısı da %35-40 arası oluyor. ETS2'de ekran kartı kullanımı %98'lere varsa da bu kullanım düştüğü zaman yine FPS drobu giriyor, bazen bu kullanım düşmeden de girdiği oluyor drobun.

Benim artık merak ettiğim bir şey var, ekran kartımda sorun olabilir mi? yoksa yeniden bir Windows kurulumu mu yapsam? RAM'lerden de şüpheleniyorum, siz ne diyorsunuz bu işe?

İşlemci: FX 8300
Ekran Kartı: MSI GT 1030
RAM: 8 GB DDR3 1600 MHZ
480 GB SSD

Sistemim Windows 10
İşlemcin kötü sanırım kardeşim.

Merhaba,

Hocam anladığım kadarıyla sorun ekran kartı kullanımında, %20 ekran kartı kullanımı sorunlu bir değer bu değerin %95-100 olması gerekiyor.(Oyundan oyuna değişebilir ancak genelde 80-100 arası bir değer olması gerekiyor) Belirttiğiniz gibi kart kullanımı %40 değerlerine çıkınca performans artışı oluyormuş. Yani sorun ekran kartı kullanımında.

İlk olarak aklıma darboğaz sorunu geliyor ancak o işlemci GT1030'u rahatlıkla besleyebiliyor diye biliyorum. Yani sorunun darboğaz kaynaklı olmadığını düşünüyorum.

Birazcık okudum da ekran kartı kullanımının düşük olmasının birkaç sebebini buldum. Genellikle sürücü ya da sıcaklık ile ilgili diyorlar ama yükte max 70 derece güzel bir değer.

Hocam PSU yetersizliğinden dolayı yeterli gücü sağlayamadığı için düşük kullanım da olabileceği yazıyor. Güç kaynağınızın marka-modeli nedir acaba?

Hocam benim aklıma en çok yatan kartın VRM ısınmasından kaynaklı olabileceği oldu. Bunun nasıl ölçeceğiniz ve düzeltebileceğiniz internet üzerinde var. Oradan bakıp kontrol edebilirsiniz. Eğer ciddi bir ısınma var ise tanesi 3TL gibi bir fiyata birkaç tane mosfet soğutucusu alıp sorununuzu çözebilirsiniz.

Size tavsiyem öncelikle sürücülerinizi kontrol etmeniz ardından kaldırıp tekrar kurup test edip, olmaz ise güç kaynağı ve VRM ısısını kontrol etmenizdir.

İyi forumlar.
İşlemcin kötü sanırım kardeşim.
İşlemci gayet yeterli hocam.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı