FX 8320 4.6GHz ile 4.7 GHz arasında fark var mı?

Ozkancet

Hectopat
Yer
İzmit, Kocaeli
Daha fazla  
Merhabalar, FX8320 işlemcime overclock yapmaya çalışıyorum.
Termal macunu yeni yeniledim ve Xigmatek Whiz soğutucu kullanıyorum sıcaklık değerleri iyi gözüküyor.
PSU: Thermaltake Litepower 650W
3.5GHz fabrika çıkışlı. 4.2GHz'e offset modda hiçbir şey değiştirmeden çıkabilmiştim.
Şimdi yavaş yavaş arttırarak Cinebench'te görebileceğiniz gibi biraz biraz performans artışı yaşadım.
Sorunum şu 4.6GHz ile 4.7GHz arasında performans olarak bir değişiklik göremedim.
Voltaj az kalıyordur, stabil değildir diye ısınma sorunum da olmadığı için CPU manuel voltage'ı 4.5'e çektim.
CPU/NB voltage ise 1.25'te hiç ellemedim.
NB frekansı 2200MHz, HT frekansı 2400MHz.
RAM'lerim 8GB(2x4GB) Vengeance Pro DDR3 CL9 1866MHz. Onların da timing'lerini 9,9,9,24 yaptım Vatan'ın sitesinde yazan bilgiye göre. Şimdilik bir sıkıntı yok gibi duruyor.

C6 State: kapalı
HPC: kapalı
APC: kapalı

Voltajın yeteri kadar yüksek olduğunu düşünüyorum neden daha yüksek skor alamıyorum?
Ayrıca anlamadığım bir nokta daha var. HWInfo uygulamasındaki 3. kırmızı karede neden voltaj 1,325 gözüküyor?

Dosya Ekleri

• resim_2020-10-29_142631.png
    resim_2020-10-29_142631.png
    327,3 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Hocam bende FX6300 4.2 voltajsız kullanıyorum ama 4.6 gibi voltajlı değerlere çıksam mı diye düşünüyorum macun alıp. Fark eder mi bende sorayım.

Hocam bende FX6300 4.2 voltajsız kullanıyorum ama 4.6 gibi voltajlı değerlere çıksam mı diye düşünüyorum macun alıp. Fark eder mi bende sorayım.

6300'ü 5 GHz'de kullanıyordum oyunlarda biraz aşırı etki etmiyor asıl fark Benchmark'larda ortaya çıkıyor. Önerim rahat bir şekilde 4. 5 GHz'e çıkmanız. Eski ve zayıf bir işlemci olduğu için pek de bir şey beklememek gerekiyor.

Merhabalar, FX8320 işlemcime overclock yapmaya çalışıyorum.
Termal macunu yeni yeniledim ve Xigmatek Whiz soğutucu kullanıyorum sıcaklık değerleri iyi gözüküyor.
PSU: Thermaltake Litepower 650W
3.5GHz fabrika çıkışlı. 4.2GHz'e offset modda hiçbir şey değiştirmeden çıkabilmiştim.
Şimdi yavaş yavaş arttırarak Cinebench'te görebileceğiniz gibi biraz biraz performans artışı yaşadım.
Sorunum şu 4.6GHz ile 4.7GHz arasında performans olarak bir değişiklik göremedim.
Voltaj az kalıyordur, stabil değildir diye ısınma sorunum da olmadığı için CPU manuel voltage'ı 4.5'e çektim.
CPU/NB voltage ise 1.25'te hiç ellemedim.
NB frekansı 2200MHz, HT frekansı 2400MHz.
RAM'lerim 8GB(2x4GB) Vengeance Pro DDR3 CL9 1866MHz. Onların da timing'lerini 9,9,9,24 yaptım Vatan'ın sitesinde yazan bilgiye göre. Şimdilik bir sıkıntı yok gibi duruyor.

C6 State: kapalı
HPC: kapalı
APC: kapalı

Voltajın yeteri kadar yüksek olduğunu düşünüyorum neden daha yüksek skor alamıyorum?
Ayrıca anlamadığım bir nokta daha var. HWInfo uygulamasındaki 3. kırmızı karede neden voltaj 1,325 gözüküyor?
Postu nasıl düzenleyeceğimi bulamadım. CPU Manuel Voltage 1.55 olacak.

Geri
Yukarı