FX 8350 ekran kartı tavsiyesi

Bütçe
2500

Badurali67

Decapat
Şu anda FX 8350 işlemci ve Gigabyte DDR3 RAM'leri destekleyen modelini bilmediğim bir anakartim var. Sapphire R9 280 Dual-X ekran kartım vardı. Anakartimda sorunlar yaşadığım için bilgisayarcim 650W bir PSU almamı istedi ve Corsair VS650 modelini aldım. Şu anda sorunum ekran kartım kullanılamaz hale geldi ve değişmesi gerekiyormuş. Aksam gayet havadar ve geniş aynı zamanda da PSU yeni nesil için yeterli duruyor. Sadece ekran kartını yükseltmek yeterli kalır mı yoksa ekran kartı işlemci anakart ve RAM'leri komple mi değiştirmeliyim?
2500 TL bandında bir bütçem var suanlik. Sadece ekran kartını değiştirmek istiyorum. İlerdede işlemci anakart ve RAM'leri değiştirmek istiyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

2500 TL ye indirimde 2060 bulabilirsiniz belki. Eğer beklemem diyorsanız 5600XT ya da 2200 TL civarına 1660 SUPER alabilirsiniz. Bence 5600xt alın.

Bütçenizi zorlayıp yeni nesil bir mimariye geçmenizi öneririm. Önereceğimiz o fiyat bandındaki kartlar da darboğaz yapacaktır.

Suanki sistemimden dolayı 5600XT kullanimini zorlaştırır mi sizce? Bir de 3000 serisi kartları beklemek fiyatlari düşürür mü?
Yardımınız için ayrıca teşekkür ederim.

Bütçenizi zorlayıp yeni nesil bir mimariye geçmenizi öneririm. Önereceğimiz o fiyat bandındaki kartlar da darboğaz yapacaktır.

Yeni nesil için anakart işlemci RAM ve ekran kartı için ne kadar bir bütçe gerekir sizce. 5600 XT baz alarak konuşursak neler önerebilirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Su anki sistemimden dolayı 5600XT kullanimini zorlaştırır mi sizce? Bir de 3000 serisi kartları beklemek fiyatlari düşürür mü?

Darboğaz yapar ama ileride değiştireceğim dediğiniz için sıkıntı olmaz. Darboğazın sisteme zararı yoktur. Bence 3000 serisinin orta segment 3060 gibi kartların özel soğutmalı modelleri 1 yıla çıkar o yüzden fazla beklersiniz.

Su anki sistemimden dolayı 5600XT kullanimini zorlaştırır mi sizce? Bir de 3000 serisi kartları beklemek fiyatlari düşürür mü?

Büyük ihtimalle 3000 serisi geldiğinde 2000 serisine indirim yerine bindirim olacak. Diğer sorunuza gelirsek evet, oyun oynarken büyük ihtimalle FPS'te dalgalanmalar ve sık droplanmalar yaşayacaksınız. Önerim elinizdeki anakart - işlemci - RAM üçlüsünü satıp yeni nesile geçiş yapmanız.

Yeni nesil için anakart işlemci RAM ve ekran kartı için ne kadar bir bütçe gerekir sizce. 5600 XT baz alarak konuşursak neler önerebilirsiniz?

Ryzen 5 3600, 8x2 RAM, B450 anakart ve 5600 XT, 5000 TL'ye alınır şu an ekran kartı alıp ileride diğer parçaları da alabilirsiniz. En mantıklı yukarıda yazdığım dörtlü olur bu fiyata.

Şu anda oynadığım tek oyun Valorant ve su anki sistemimde 170 FPS civarı alıyordum orta ayarlarda. Daha yüksek bir ekran kartına geçtiğimde darboğaz yüzünden daha düşük FPS'ler ve droplar mi olur yoksa sadece yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarda mi darboğaz yapar. Bütçem birkaç ay için sadece ekran kartına yılbaşından sonra da diğer parçalara yetecegini düşünüyorum. İleri de beni 3-4 yıl idare edecek bir ekran kartı mıdır 5600XT.

Şu anda oynadığım tek oyun Valorant ve su anki sistemimde 170 FPS civarı alıyordum orta ayarlarda. Daha yüksek bir ekran kartına geçtiğimde darboğaz yüzünden daha düşük FPS'ler ve droplar mi olur yoksa sadece yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarda mi darboğaz yapar. Bütçem birkaç ay için sadece ekran kartına yılbaşından sonra da diğer parçalara yetecegini düşünüyorum. İleri de beni 3-4 yıl idare edecek bir ekran kartı mıdır 5600XT?

3-4 yıl rahat götürür ayrıca FPS şuankinden yüksek olur. Ama kart sadece kendi verebileceğin FPS'den az verebilir yani Valorant gibi oyunlarda drop yaşamazsınız. Mesela 300 FPS vereceği yerde 200 verir gibi.

3-4 yıl rahat götürür ayrıca FPS şuankinden yüksek olur. Ama kart sadece kendi verebileceğin FPS'den az verebilir yani Valorant gibi oyunlarda drop yaşamazsınız. Mesela 300 FPS vereceği yerde 200 verir gibi.

Anladım çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bir ekran kartı alayım 5600XT için önerdiğiniz bir marka var mıdır? Genelde ASUS ROG serisi falan iyi deniliyor sizin tavsiyesiniz nedir ekran kartı markası olarak?

Geri
Yukarı