FX 8350 sisteme yükseltme vs R5 3600 sistem alma

Ertugrul1998

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Benim elimde şu an FX 8350, RX 5500 XT ve 16 GB DDR3 RAM'den oluşan bir sistem var. Bu aralar sistemi güncellemeyi düşünüyorum çünkü işlemcim darboğaz yapıyor. R7 5800X civarı bir işlemci düşünüyorum. Ekran kartı ve kasamı değiştirmeyi düşünmüyorum. Toparladığım parçaların toplam fiyatı 14 bin civarı tutuyor. Biraz daha araştırma yaptım ve Sinerji'de hazır kasalar gördüm. Hem RX 6600 ekran kartı var hem Ryzen 3600 var ve fiyatı 15 bin. Hem benim ekran kartımdan güçlü hem de fiyatı aynı. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

Şu anki sistemim
  • FX 8350
  • Sapphire RX 5500 XT
  • G.Skill 2x8 16 GB 1600 MHz RAM
  • Rampage iced 120 cm Sıvı soğutucu
  • MSI 970 Gaming Anakart

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence anakart işlemci ram değişikliği yeterli olur. Sıvı soğutmanızda varmış kaliteli olmasada iş görür soğutucu masrafı yapmazsınız.

Çok para harcamak istemiyorsan 2. ele yönelebilirsin işlemci için. Bu arada 5800X ile 3600 arasında hem tekli çekirdekte hem de çoklu çekirdek performansında büyük fark var. Ekran kartın 8 GB modeli mi?

Evet 8 GB Model ekran kartım. Açıkçası ekran katımın da uzun süre yeteceğini düşünmüyorum. Yeni oyunlara baktığımda RDR2 gibi mesela ekran kartımın 40 FPS verdiğini gördüm biraz da o yuzden RX 6600'lü hazır sistemlere yöneldim.

Evet 8 GB Model ekran kartım.
8GB ise yüksek fiyata satılabileceği için ekran kartını da değiştirebilirsiniz bence.

Bu sistemin işlemcisini 11600 yaparsanız en azından tekli çekirdekte -yani oyunlarda- 5600X'e benzer sonuçlar alırsınız. Diğer bileşenleri de kötü değilmiş sadece işlemci soğutucu almanızı tavsiye ederim sonradan. 11600'e yetmez o saçma hava soğutma. Bu arada sizin 15 bine bulduğunuz sistemi atar mısınız?

8GB ise yüksek fiyata satılabileceği için ekran kartını da değiştirebilirsiniz bence.

Bu sistemin işlemcisini 11600 yaparsanız en azından tekli çekirdekte -yani oyunlarda- 5600X'e benzer sonuçlar alırsınız. Diğer bileşenleri de kötü değilmiş sadece işlemci soğutucu almanızı tavsiye ederim sonradan. 11600'e yetmez o saçma hava soğutma. Bu arada sizin 15 bine bulduğunuz sistemi atar mısınız?

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. 16 Bine bulduğum sistem bu şekilde.​

Sinerji Lunaspia-V2 Ryzen 5 3600 16GB 480GB NVMe M.2 SSD RX6600 Oyun Bilgisayarı​

Aslında şu anki sistemin fena değil. Monitörün 1080p ise 1440p monitöre geçsen DDR5'ler yerine oturunca DDR5 sisteme geçsen de olabilir. Bende DDR3 sistem kullanıyorum 2K da darboğaz yaşamıyorum 2070s ile. RAM frekansı da darboğazı etkiliyor 1866 veya 2133MHz'ye çıkarabilirsiniz RAM'ler çıkıyorsa. Aynı şekilde overclock yapmadıysanız overclock da yapabilirsiniz işlemci kötü bir işlemci değil overclocklanınca güzel işler çıkarıyor FX serisi.

İşlemcin artık ölü bir işlemci şimdi FX9590 alsan PSU falan elinde kalacak o yüzden yeni işlemci anakart RAM al i3 10100 ikinci elde 800TL civarına bulunuyor Intel bir sistem kurabilirsin.

Aslında şu anki sistemin fena değil. Monitörün 1080p ise 1440p monitöre geçsen DDR5'ler yerine oturunca DDR5 sisteme geçsen de olabilir. Bende DDR3 sistem kullanıyorum 2K da darboğaz yaşamıyorum 2070s ile. RAM frekansı da darboğazı etkiliyor 1866 veya 2133MHz'ye çıkarabilirsiniz RAM'ler çıkıyorsa. Aynı şekilde overclock yapmadıysanız overclock da yapabilirsiniz işlemci kötü bir işlemci değil overclocklanınca güzel işler çıkarıyor FX serisi.
Overvlock işinden pek anlamıyorum maaledef yapsam da stabilite olmuyor daha önce denedim

Voltaj veriyor muydunuz? Stok halde darboğaz yapar tabii bu işlemciler 🙂. Dediğim gibi overclock u araştırıp overclocklu kullanabilirsiniz bence veya 2K monitöre geçiş yapabilirsiniz. Şahsen DDR5'e geçeceğim 2 3 yıl sonra DDR4'e girmeyeceğim hiç. Tabii size kalmış DDR4 sistemler de güzel ve performanslı bütçeniz varsa şu an öyle de yapabilirsiniz.

Geri
Yukarı