FX6300 ve GTX 770 Apex Legens Düşük FPS

Burak Bilgi

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartım çoğu oyunda yeterli fakat işlemcim bazı oyunlarda yetersiz kalabiliyor. Mesela Apex Legends oyununda ekran kartına çok yük binmesine rağmen ve sürekli %98/99 kullanımda olduğu halde çok düşük FPS değerleri alıyorum. Bazı incelemelerde gördüm GTX 1050 bile benim ekran kartımdan daha fazla performans veriyor Apex Legends'da bunun sebebi işlemci midir başka bir sebebi var mıdır?

GTX 770 artık günümüz oyunları için güçlü bir kart değil. Kaç FPS aldığınızı bilmiyorum. Ama yüksek almamanız normal sanırım. Değerlerinizi ve sisteminizi tam olarak belirtir misiniz?

Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?
Hangi ayarlarda oynuyorsunuz?
Sisteminiz nedir?
Oyun içi değerleri afterburner ile paylaşır mısınız?
Kaç FPS alıyorsunuz ortalama, onu da belirtin lütfen.

GTX 770 artık günümüz oyunları için güçlü bir kart değil. Kaç FPS aldığınızı bilmiyorum. Ama yüksek almamanız normal sanırım. Değerlerinizi ve sisteminizi tam olarak belirtir misiniz?
GTX770'e bakarsanız GTX1050 Ti ile eş değer bir performansa sahip olduğunu görürsünüz ama bendeki 2 GB modeli. O yüzden midir bilmiyorum.
Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz?
Hangi ayarlarda oynuyorsunuz?
Sisteminiz nedir?
Oyun içi değerleri Afterburner ile paylaşır mısınız?
Kaç FPS alıyorsunuz ortalama, onu da belirtin lütfen.
Çözünürlük 1080P ama adaptive resolution'u 100'e çekiyorum kasmaması için yoksa saf 1080P'de 30 50 FPS arası oluyor.
Sistemim: MSI GTX770 2 GB, FX6300, HyperX 8 GB 1600MHz, MSI 970 Gaming anakart vs.
Oyun içi değerleri şu an paylaşamıyorum oyuna güncelleme gelmiş ama sürekli test ettiğim için şunları söyleyebilirim ayarları en düşüğe aldığımda adaptive resolution'u kapattığımda GPU kullanımı ful kullanımda oluyor. Fakat adaptive'i açarsam ara ara düşüyor. Büyük ihtimal işlemci besleyemiyor ama ekran kartına az yük bindirsem bile bir GTX1050'den fazla FPS alamıyorum çok saçma.
Ayarları en yüksek seviyeye deneyerek çek işlemci üzerindeki yük azalsın.
Öyle de denedim fakat işlemcinin üzerinde yük fazla yok zaten oyunda

Son düzenleme:
Çözünürlük 1080P ama adaptive resolution'u 100'e çekiyorum kasmaması için yoksa saf 1080P'de 30 50 FPS arası oluyor.
Sistemim: MSI GTX770 2 GB, FX6300, HyperX 8 GB 1600MHz, MSI 970 Gaming anakart vs.
Oyun içi değerleri şu an paylaşamıyorum oyuna güncelleme gelmiş ama sürekli test ettiğim için şunları söyleyebilirim ayarları en düşüğe aldığımda adaptive resolution'u kapattığımda GPU kullanımı ful kullanımda oluyor. Fakat adaptive'i açarsam ara ara düşüyor. Büyük ihtimal işlemci besleyemiyor ama ekran kartına az yük bindirsem bile bir GTX1050'den fazla FPS alamıyorum çok saçma.
Böyle karar vermek mümkün değil. RAM, CPU kaynaklı olabilir, ayarlarınız da sebep olabilir. Mümkün olduğu zaman değerleri (GPU-CPU kullanım, sıcaklık, frekans ve RAM ile GPU belleği) bizimle paylaşın.

Kaç fps alıyorsunuz?
Benzer sistemi GTX 760 ile kullanıyorum. 30 fps altına nadir iniyor (kalabalık bir yere inersem 25 oluyor kısa bir süre), genelde 30-40 arası fps alıyorum.

Böyle karar vermek mümkün değil. RAM, CPU kaynaklı olabilir, ayarlarınız da sebep olabilir. Mümkün olduğu zaman değerleri (GPU-CPU kullanım, sıcaklık, frekans ve RAM ile GPU belleği) bizimle paylaşın.
Birazdan resimler ile ayrıntılı paylaşacağım beklemede kalın.
Eki Görüntüle 443959Eki Görüntüle 443959Eki Görüntüle 443959Eki Görüntüle 443960
apex settings1.jpg
apex settings2.jpg
apex oyuniçi1.jpg
apex oyuniçi2.jpg
apex oyuniçi3.jpg

Dosya Ekleri

• apex oyuniçi1.jpg
    apex oyuniçi1.jpg
    278,9 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Birazdan resimler ile ayrıntılı paylaşacağım beklemede kalın.
Attıklarınızı ve internette benzer kart sahiplerini inceledim;
-İşlemcinizle alakalı bir sıkıntı göremiyorum. Sadece tek çekirdek performansı daha iyi olan bir CPU'nuz olsaydı, bir tık daha ileri taşırdı performansı.
-GPU belleği sınırda, oyun sırasında performansı biraz baltalıyor olabilir.
-İşlemcisi daha iyi olan, sizin GPU'nuza sahip cihazları da kontrol ettim, performanslarınız benzer.
-Evet söylediğiniz gibi 770 ve 1050 kartlarının teoride birbirine yakın olduğu söyleniyor. Fakat kaçırdığınız birkaç nokta var.
1-İnternette daha iyi FPS verdiğini söylediğiniz videoları inceledim, 1050 kesinlikle normal frekanslarının ötesinde çalıştırılıyor. Turbo frekansı üzerinden en az 300-400 MHz overclock yapılmış 1050'ler ile standartlara çok yakın frekanslara sahip GTX 770'inizi kıyaslamamalısınız.
2-Yine bahsettiğiniz videoların bazılarında 1050 4GB belleğe sahip. Bu da o sistemlerin lehine.
3-Aynı videolarda sistem belleği çift kanal çalışıyor ya da RAM frekansları daha yüksek bunun da performansa etkisi oluyor.
-Araştırdım GTX 770 sahibi kişiler de yine sizin gibi FPS'in aynı oyunda 60'ı bulamamasından şikayetçi.
-Son olarak GTX 1050 daha modern bir kart oyun optimizasyonlarında ve sürücü güncellemelerinde tecrübelerime göre her zaman modern donanımlar daha ön planda tutulur.
Kısaca sisteminiz tıkır tıkır çalışıyor kendi imkanları dahilinde. Belki RAM artışı ve çift kanal yapılması performansınızı arttırır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Attıklarınızı ve internette benzer kart sahiplerini inceledim;
-İşlemcinizle alakalı bir sıkıntı göremiyorum. Sadece tek çekirdek performansı daha iyi olan bir CPU'nuz olsaydı, bir tık daha ileri taşırdı performansı.
-GPU belleği sınırda, oyun sırasında performansı biraz baltalıyor olabilir.
-İşlemcisi daha iyi olan, sizin GPU'nuza sahip cihazları da kontrol ettim, performanslarınız benzer.
-Evet söylediğiniz gibi 770 ve 1050 kartlarının teoride birbirine yakın olduğu söyleniyor. Fakat kaçırdığınız birkaç nokta var.
1-İnternette daha iyi FPS verdiğini söylediğiniz videoları inceledim, 1050 kesinlikle normal frekanslarının ötesinde çalıştırılıyor. Turbo frekansı üzerinden en az 300-400 MHz overclock yapılmış 1050'ler ile standartlara çok yakın frekanslara sahip GTX 770'inizi kıyaslamamalısınız.
2-Yine bahsettiğiniz videoların bazılarında 1050 4GB belleğe sahip. Bu da o sistemlerin lehine.
3-Aynı videolarda sistem belleği çift kanal çalışıyor ya da RAM frekansları daha yüksek bunun da performansa etkisi oluyor.
-Araştırdım GTX 770 sahibi kişiler de yine sizin gibi FPS'in aynı oyunda 60'ı bulamamasından şikayetçi.
-Son olarak GTX 1050 daha modern bir kart oyun optimizasyonlarında ve sürücü güncellemelerinde tecrübelerime göre her zaman modern donanımlar daha ön planda tutulur.
Kısaca sisteminiz tıkır tıkır çalışıyor kendi imkanları dahilinde. Belki RAM artışı ve çift kanal yapılması performansınızı arttırır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Çok teşekkür ederim. Uğraşmanız bile beni memnun etti çok sağolun iyi günler. :))

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı