FX8120 İşlemciyi FX8100 Seviyesine Çekme

Emre Özgenç

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, FX8120 işlemcim ile Gigabyte 78-LMT-S2PT anakartımı kullanıyorum. Anakartım 95W desteklemesine rağmen 125W işlemci kullanıyorum. İki sene hiçbir sıkıntı olmadan kullanıyordum ama bu yaz aşırı sıcaklardan dolayı anakart ve işlemci uyumsuzluğuda eklenince işlemcimde ve anakartımda ısınma sorunu ortaya çıktı. Anakartım FX8100 işlemciyi destekliyor ve o işlemci 95W fakat benim işlemcim 125W olduğu için desteklemiyor. Ben işlemcimin voltajını ve çarpanını düşürerek FX8100 seviyesine indirmek istiyorum bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Bunlar anakartımın BIOS bölümü ile ilgili gerekli resimler:

7byPZY.jpg
kgXJRq.jpg
RVOB47.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Cpu clock ratio kısmından çarpanı düşürerek işlemcinizin frekansını düşürebilirsiniz. Frekans düştüğü için daha az enerji tüketecektir. Bu arada bios update ile belki işlemci uyumlulukları değişmiştir bios sürümümüzü kontrol edin.

@Ramazan BÜLBÜL doğru ancak voltaj ile frekansı birlikte düşürmek gerekiyor.
@Emre Özgenç arkadaşım işlemcinin normal ayarlar ile kaç volt olduğunu söyleyebilir misin? Biraz matematik ile aşağı yukarı voltajı minimum kaç aşağı çekeceğini söyleyebilirim.
Core voltage * 8(çekirdek sayısı) = işlemciye giden voltaj(İGV)
125W / İGV = işlemcinin amper değeri(İAD)
95W / İAD = olması gereken İGV
İGV / 8 = olması gereken Core Voltage
Tabii ki işe yarayacağından kesin emin değilim bilen birinin kontrolü gerekiyor. @Eray Eker

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı