FX8320 Sistem Yükseltmesi

ddogukankkeles

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar, elimde FX 8320 ve GTX 1060 6GB'lı bir sistem bulunmakta. Bu sistem bana oyunlarda problem çıkartmakta. Örnek vermek gerekirse PUBG'de anlık FPS düşüşleri yaşamaktayım ve oyun ultra-yüksek ayarlarda 7000-7300MB RAM kullanmakta ve en basitinden League of Legends oyununda takım savaşında 60 FPS'in altına düştüğünü gözlemledim. İşlemcim 4.7 GHz seviyesinde çalışmaktadır.

Uygun fiyata Athlon 200GE ve Gigabyte B450M anakart buldum performans açısından nasıl olur? Güncel bir sisteme geçmek istiyorum ilerleyen zamanlar da ise işlemci yükseltmesi yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, elimde FX 8320 ve GTX 1060 6GB'lı bir sistem bulunmakta. Bu sistem bana oyunlarda problem çıkartmakta. Örnek vermek gerekirse PUBG'de anlık FPS düşüşleri yaşamaktayım ve oyun ultra-yüksek ayarlarda 7000-7300MB RAM kullanmakta ve en basitinden League of Legends oyununda takım savaşında 60 FPS'in altına düştüğünü gözlemledim. İşlemcim 4.7 GHz seviyesinde çalışmaktadır.

Uygun fiyata Athlon 200GE ve Gigabyte B450M anakart buldum performans açısından nasıl olur? Güncel bir sisteme geçmek istiyorum ilerleyen zamanlar da ise işlemci yükseltmesi yapacağım.
Performansın daha kötü olacağını düşünüyorum. Biraz daha idare edip R3 1300X gibi bir işlemci ve anakart almanızı öneririm.

İşlemciniz, ekran kartınıza yeterli olmadığı için ekran kartınız tam kapasitesine ulaşmakta zorlanıyor ve bu yüzden darboğaz oluyor. RAM'in fazla kullanılmasının nedeni ise ayarları yükselttiğinizde bilgisayar hem ekran kartının VRAM'inden hem de RAM'inden çok yiyor.

Ve, hayır. Athlon 200GE'den uzak durun. Yine aynı şekilde darboğaz sorunu ile karşılaşırsınız. Sizin için en mantıklı seçim -eğer bütçenizi de belirtirseniz- Ryzen 5 2600 ve uyumlu bir anakart almak. Hem ekran kartınızla hiç sorun çıkarmaz hem de ilerde RX 590 yada RTX 2060 gibi daha güçlü kartları takmak isterseniz sorun yaşamayacaksınız.

Cevaplarınız için teşekkürler, bir süre daha bu şekilde idare edeceğim o halde. Downclock ile bir nebze rahatlar ise öyle kullanacağım.
Hocam çok büyük ihtimal işlemcin ekran kartına yeterli gelmiyor GTX 1060 satıp GTX 1050 falan alırsan daha fazla performans alırsın.
Bunu yapmak çok saçma bir şey olur ve evet işlemci gücünün ekran kartına yetmediğini biliyorum.

LOL de öyle olmasının sebebi kesinlikle donanım değil. O sistem iki tane LOL ü aynı anda sorunsuz çalıştırır.

Yapılması mantıklı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Elinde güçlü bir ekran kartı varken neden daha güçsüzünü alsın ki ?
Cevaplarınız için teşekkürler, bir süre daha bu şekilde idare edeceğim o halde. Downclock ile bir nebze rahatlar ise öyle kullanacağım.

Bunu yapmak çok saçma bir şey olur ve evet işlemci gücünün ekran kartına yetmediğini biliyorum.

Işlemciyi değiştirmek ram ve anakartın da değişmesi gerek olduğunu biliyorsunuzdur umarım ben size masrafsız basit bir çözüm sundum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı