FX8350 işlemci değişikliği ve sonra FPS düşüklüğü

l3aving

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yaklaşık 4 gün önce FX6100 işlemcili sistemime FX8350 işlemci alıp taktım. CS:GO olsun diğer tüm oyunlar olsun FX6100 ile oynarken bir FPS düşüklüğü söz konusu yaşamıyordum. Ekran kartı GTX 1050 Ti OC Edition. Fakat FX8350'yi takınca CS:GO'da normalda 150-200/300 arası aldığım FPS sıklıklı 40'lara düşüp sonradan tekrar yükselmekte. İlk önce PSU'dan kaynaklı diye düşündüm çünkü 500W PSU vardı FX8350'yi beslemiyor diye düşünüp Zalman 1000W'lık 80 Plus Platinium PSU takıp denedim fakat yine aynı. Problem neden ötürü olabilir acaba?

Merhabalar. Yaklaşık 4 gün önce FX6100 işlemcili sistemime FX8350 işlemci alıp taktım. CS:GO olsun diğer tüm oyunlar olsun FX6100 ile oynarken bir FPS düşüklüğü söz konusu yaşamıyordum. Ekran kartı GTX 1050 Ti OC Edition. Fakat FX8350'yi takınca CS:GO'da normalda 150-200/300 arası aldığım FPS sıklıklı 40'lara düşüp sonradan tekrar yükselmekte. İlk önce PSU'dan kaynaklı diye düşündüm çünkü 500W PSU vardı FX8350'yi beslemiyor diye düşünüp Zalman 1000W'lık 80 Plus Platinium PSU takıp denedim fakat yine aynı. Problem neden ötürü olabilir acaba?

Isı tek problem ısı.

O işlemci güçlü bir soğutucu ile kullanılmaz ise pek kullanışlı bir işlemci değil.

İşlemci 60 dereceye geldiğinde kendini kısıyor ve FX 6100 işlemci fanı kullanıyorsunuz büyük ihtimal.

O fan o işlemciye yetmeyecektir siz yeni bir fan alın veya eski işlemciyi kullanmaya devam edin.

FX serisi çok ısınıyor. Güzel işlemci hala yeterli sayılır ama ısı ısı ısı :(

İşlemci değiştirdiğiniz için Windows ile tam uyumlu çalışamamış olabilir temiz kurulum yaparsanız sorun %90 çözülür.

Bence bu dediğin AMD'den Intel'e geçilseydi %90 diyebilirdim.

Ama AMD'den AMD'ye geçiş olduğu için sorun ihtimali daha da azalıyor.

Bence sıkıntı tamamen ısı.

OCCT ile stress testi yapıp sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın.

OCCT ile stress testi yapıp sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın?

FX 6100=AMD bulldozer.
FX 8350=AMD piledriver.

İki işlemcinin de mimarisi farklı eğer yüksek ısılara ulaşsaydı mavi ekran hataları alabilirdi veyahut sistem kendini yeniden başlatabilirdi.

Tabii FX serisi ısısı ile nam saldığı için her soruna ısı demek kolay :)

FX 6100=AMD bulldozer.
FX 8350=AMD piledriver.

İki işlemcinin de mimarisi farklı eğer yüksek ısılara ulaşsaydı mavi ekran hataları alabilirdi veyahut sistem kendini yeniden başlatabilirdi.

Tabii FX serisi ısısı ile nam saldığı için her soruna ısı demek kolay :)

Yok sorun olarak ısı problemi var diye klasik lafı söylemek değildi amacım.

Büyük ihtimalle FX 6100 işlemci fanını kullanıyor sanmıyorum pek wright soğutucu bile tam yeterli gelmeyebiliyor.

Temiz bir format at bakalım görelim sonucu.

Xigmatek Aurora 120 blok sıvı soğutma kullanıyorum. İşlemci sıcaklığı yükte 80 dereceyi geçmiyor. Şu an yeni baştan format attım. Yani tek sorun sıcaklıktan kaynaklı mıdır diyorsunuz?

OCCT ile stress testi yapıp sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın.
evet hocam bunu yapacağım şuan attığım formatı bi düzene sokayım ilk işim bu olacak.

Xigmatek Aurora 120 blok sıvı soğutma kullanıyorum. İşlemci sıcaklığı yükte 80 dereceyi geçmiyor. Şu an yeni baştan format attım. Yani tek sorun sıcaklıktan kaynaklı mıdır diyorsunuz?

Evet hocam bunu yapacağım şu an attığım formatı bir düzene sokayım ilk işim bu olacak.

Keşke soğutucuyu baştan belirtseydiniz
Kafamda ısı problemi ile ünlenen bir işlemci olduğundan ilk o geldi aklıma.

Ama driver çakışması yüzünden bence sıkıntı kesin gibi bir şey,@Ahmet Ulaş sen haklıymışsın galiba. Adam sıvı soğutma kullanıyormuş ısı problemi sıvı soğutucuda olur mu?

Geri
Yukarı