FX8350 işlemci değişikliği ve sonra FPS düşüklüğü

BIOS'ta thermal Throttling/Throttle bulup ayarlamayı deneyin.
Mavi ekran gibi kapanma hataları alırsanız.
Yüzdeliği en az değerden başlayarak en çok'a doğru işlemcinizin minimum hız düşürme gereksinimini bulup öyle deneyin.

Hocam BIOS eski yeni BIOS'lardan değil. O ayarı gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Anakartım ASUS M5A87L. Şu an OCCT ile test yapıyorum. Bitsin burada paylaşacağım.

Aslında evet Custom soğutucu ile eski işlemcileri güçlendirmek istiyorum.

OC yapmayı seviyorum o amaç aslında e bütçe 4000 5000 olunca Max o fiyata da Custom soğutucu ve OC yapabileceğim bu işlemci çıkıyor karşıma.

FX 9590 ve 8370 işlemcileri arasında 100W'lık bir güç fazlası var ama ikisininde çalışma voltajı aynı değil mi?

Aynı olduğundan hangisinin performansı daha iyi dersen güç tüketmeye bakmadan FX 9590 daha iyi.

Aynı voltaja göre 9590 daha iyi OC olacağı belli zaten.

Ahh keşke Intel i3 bandında OC imkanı sunsaydı varya öff.

AMD'de ise R3 gibi düzeylerde silikon şansı daha düşük oluyor.

Bu FX serisi ise slikon şansı büyük ihtimalle daha yüksek çıkma ihtimali var.

Birazda çok merakım var eski AMD işlemci kullanmaya.
Ben de 6300 ile maksimum 5. 1 GHz'e çıkabilmiştim.

Bence bu dediğin AMD'den Intel'e geçilseydi %90 diyebilirdim.

Ama AMD'den AMD'ye geçiş olduğu için sorun ihtimali daha da azalıyor.

Bence sıkıntı tamamen ısı.

OCCT ile stress testi yapıp sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın?

OCCT görseli böyle.

Dosya Ekleri

• OCCT-Screenshot-20201214-114512s.png
    OCCT-Screenshot-20201214-114512s.png
    57,9 KB · Görüntüleme: 19
Sıvı soğutma kullanıyor undervolta gerek olduğunu düşünmüyorum.
Sıvı soğutma kullanıyorsa daha iyi Thermal Throttling/Throttle tamamen kapatabilir.
Hocam BIOS eski yeni BIOS'lardan değil. O ayarı gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Anakartım ASUS M5A87L. Şu an OCCT ile test yapıyorum. Bitsin burada paylaşacağım.
Thermal Throttling/Throttle biosunuzda yoksa ;
Windows'un Gelişmiş Güç Seneklerinde "En düşük/Minimum işlemci durumu" ayarlamayı deneyin.
  • En düşük/Minimum işlemci durumunu En yüksek/Maksimum işlemci durumuyla eşitleyin.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla anakart modeli ile alakalı bir durum. ASUS - m5a78l model anakart kullanıyorum. Ve bu anakartım mofsetleri FX8350 işlemcisinde çok fazla ısınıyor veya kuzey ve güney köprüleri üzerindeki soğutucular yetersiz. Ama zannımca mofsetlerden dolayı. Çünkü kuzey ve güney köprülerinin termal macununu yenileyip mofset üzerine soğutucu ped koyarak stress testinde %100 yük altında soktum ilk anda herhangi bir frekans kaybı yaşanmadı. Ama sonrasında 4000 GHz ile 1400 GHz arasında dalgalanmalar başladı...

Yeni konular

Geri
Yukarı