G.Skill RAM'de XMP açınca PC kapanıyor

Arda Dedeoglu

Hectopat
Selam, sistemimde 2x8 RAM'ler bulunmakta. G.Skill 8 GB 3200 MHz. XMP açtıgım zaman yani hızları elle de 3200'e çektiğim zaman PC oyunlarda CS2, Valorant, GTA, PUBG gibi hemen hemen her oyunda kendine reset atıyor. Bildiğiniz reset tusuna basar gibi. Ama stock 2133MHz'de iken herhangi sorun yasamamaktayım. Ne yaptıysam çözemedim. Olay görüntüleyicisinde Kernel Power 41 63 diye gözükmekte. Yardımcı olur musunuz? Power yetmiyor diye çok düşündüm ama yetiyordu yani anlayamadım.

Ryzen 5 2600.
Gigabtye 1650 4 GB.
2x8 G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz.
B450M S2H anakart.
500W Power.

Sistemim budur.
@Recep Baltaş etiketlemek yasak mı bilmiyorum ilk defa konu acıyorum. Yardımcı olur musunuz?

1.PNG
2.PNG
saaa.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum kendi pc dısında 4 5 pc'ye baktırdım arkadaşlarım 2 tane farklı çip markası üstüne farklı marka ram kullanmalarına rağmen böyle bi sorun yaşamıyor sadece ben yaşıyorum ?
RAM ve Anakart üreticileri söylüyor bunu zaten. Farklı zamanlarda tekli ramlari birleştirmeyin diye. XMP vadedilen hızı garanti etmez bu durumda. Özellikle DDR5 de bu çok daha büyük sorundur. Anakartın sitesinde desteklenen bellek kodlarına bakın. Sizin bellekler ile uyumluluk durumu nedir görebilirsiniz.

başka bir konudan gördüğüm bir yöntemi denedim xmp açtıktan sonra ram voltajını 1.35ten 1.4 e çektim 1 günlük sorun yaşamadım ama şimdi tekrar aynı sorun devam ediyor.
Deneye deneye doğru frekansı bulman gerek. OCCT ile stabilite testi yap. Zaten sorun varsa ilk 15 dk da hata verecektir test.

Yeni konular

Geri
Yukarı