Çözüldü G.Skill Trident 6000 MHz RAM farklı slotlarda çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rindane48

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba. Büyük bir hevesle i7 12700, ASUS TUF Z690 DDR5 sistem topladım RAM olarak G.Skill Trident Z5 6000MHz CL 36 2x16 GB RAM var ama çok sorun çıkarttı. 2. ve 4. slotta çalışmıyorlar. 1. ve 3. slota alınca öyle çalışıyorlar. Stock ayarda 4000MHz çalışıyorlar XMP açınca bilgisayar RAM hatası veriyor. BIOS güncelledim 5800MHz'ye çektim ama bir sonuç alamadım. Nasıl çözebiliriz?

Çözüm
Hocam ben Allah'ın yardımıyla sonunda çözdüm.
Dün de türlü denemeler yapmıştım ama çözüme henüz kavuşmamıştı. İlk olarak soldan 2.slotta RAM'in birini taktım baktım çalışmıyor diğer RAM'i taktım sonra çalıştı. Akabinde 4.slota diğerini taktım biraz bekledi ve boot etti sonra 4000MHz'de çalışıyordu şimdi 4800MHz de çalışıyor. Bir de XMP'yi açayım dedim biraz bekletti DRAM uyarısı vererek sonra açıldı ve artık 6000MHz'de çalışıyor tam testlerini yapmadım. İnşallah sizinde RAM sorunu bir an önce çözülür. Esenlikler.

Böyle bir şey mi hocam? 😂😂

Böyle bir şey mi hocam? 😂😂

Aynen hocam şaştım kaldım son BIOS güncellemesi dahi yaptım.

Dün de türlü denemeler yapmıştım ama çözüme henüz kavuşmamıştı. İlk olarak soldan 2.slotta RAM'in birini taktım baktım çalışmıyor diğer RAM'i taktım sonra çalıştı. Akabinde 4.slota diğerini taktım biraz bekledi ve boot etti sonra 4000MHz'de çalışıyordu şimdi 4800MHz de çalışıyor. Bir de XMP'yi açayım dedim biraz bekletti DRAM uyarısı vererek sonra açıldı ve artık 6000MHz'de çalışıyor tam testlerini yapmadım. İnşallah sizinde RAM sorunu bir an önce çözülür. Esenlikler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben de 6000'de çalıştırdım 2 kez ancak yabancı forumlarda oyuna giriyorum 10 dakika sonra crash veriyor falan diyenler var. İyice bir test et istersen. Birini 2. birini 4. slota taktın, sonra xmp açtın doğru mu? Şu an reset atınca DRAM uyarısı veriyor mu kaç saniyede açılıyor pc?

Geri
Yukarı