G.Skill Trident Z Neo D.O.C.P. Açınca bilgisayar düzgün açılmıyor

DracheN

Megapat
Yer
Jüpiter
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel Core i5 12400F (6C/12T) GPU: MSI GEFORCE RTX 2060 VENTUS GP OC 6GB GDDR6 192Bit RAM: GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV DDR4 3200MHz CL16 Motherboard: MSI H610M BOMBER DDR4 3200MHz(OC) SSD: Kioxia 500GB Exceria NVMe M.2 SSD (1700MB R / 1600MB W) PSU: THERMALTAKE TR2 S 650W 80 PLUS Case: MSI MAG FORGE M100R ARGB Monitor: MSI MAG 251RX 240HZ 1MS GtG 10-bit OS: Windows 11 Home SL
Sistem R7 5800X
ASUS ROG STRIX B550-E Gaming Anakart
ASUS TUF RTX 3070 Ti OC Edition
1 TB XPG M.2 SSD
2x16 G.Skill Trident Z Neo 2x16 RGB Kit (RAM linki:G.Skill 32GB(2x16) Trident Z Neo RGB 3600mhz CL16 DDR4 Ram (F4-3600C16D-32GTZNC))

Sorun şu arkadaşlar BIOS'tan D.O.C.P profil 1 yapınca bilgisayar ilk başladığında açılmıyor kapayıp tekrar açınca açılıyor. Elle manuel 3600 yapınca CL25 oluyor ama tekte açılıyor. 1-3. slotta denedik çift kanal görüyor fakat RAM ile yaptığımız MHz işlemini hiç algılamıyor. Daha önce kullandığımız B550-XE anakartta çift kanal hiç açılmıyordu bu anakartta ise 2. Resette açılıyor. Sorun neden kaynaklanıyor arkadaşlar RAM sistemle uyumlu diye biliyorum RAM değiştirmem şart mı? Önerdiğiniz sorunsuz RAM kiti var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
2-4 olarak da deneyin. Elle girince voltajı da 1,35V olarak verin. 1,40 da olabilir. XMP kapalı olarak deneyin. Sizdeki ismiyle ise D.O.C.P olan.

2-4 olarak da deneyin. Elle girince voltajı da 1,35V olarak verin. 1,40 da olabilir. XMP kapalı olarak deneyin. Sizdeki ismiyle ise D.O.C.P olan.
Abi şu an 2 ve 4. slotta RAM'ler. Manuel kısımdan 3600 yaparsam CL25 oluyor.

Yanlış işte hocam. Voltaj da girip deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yanlış işte hocam. Voltaj da girip deneyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Abi D.O.C.P neden çalışmamış olabilir sence bu videoyu görmüştüm. Korkuyorum yanlış bir şey yaparım diye. Hazır profil var çalıştırmıyor. RAM kaynaklı mı abi bu durum? B550XE'de de sorun yaşamıştım.

Hocam, Recep ve Ali hocam gibi voltaj girip deneyebilirsiniz. Zaten 1,35V ile RAM falan yanmaz. Otomatik olarak her zaman olmayabilir. Zaten videoda da belirtmişler.
Kendinize güveniniz yoksa yardım da alabilirsiniz.

Hocam, Recep ve Ali hocam gibi voltaj girip deneyebilirsiniz. Zaten 1,35V ile RAM falan yanmaz. Otomatik olarak her zaman olmayabilir. Zaten videoda da belirtmişler.
Kendinize güveniniz yoksa yardım da alabilirsiniz.
Anladım abi peki Crucial Ballistix RAM'de de aynı durumu yaşar mıyım D.O.C.P sorununu? Yani onda da mı manuel yapmak gerekir videodaki gibi?

Anladım abi peki Crucial Ballistix RAM'de de aynı durumu yaşar mıyım D.O.C.P sorununu? Yani onda da mı manuel yapmak gerekir videodaki gibi?
Keşke bunun garantisini verebilsem.

Geri
Yukarı