G3258 4.5GHz'e Hız Aşırtma ve Mavi Ekran Hatası

Baki Kaya

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar anakartım MSI H81M-P33 modeli. İşlemcim şu an hali hazırda 4.2GHz, voltaj 1.24'de. 4.5GHz yapıp, voltajı 1.25 veya üzerine çıkarttığımda mavi ekran hatası alıyorum. Anakartım 1.9 vers. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ben o işlemciye sahip olsaydım, biraz risk alır çıkabileceğim en yüksek değere çıkmaya çalışırdım. Bunu yaparken de voltaj vermekten hiç çekinmezdim. Eğer sıcaklık probleminiz yok ise ve işlemci size yetmiyorsa deneyebilirsiniz.

Benim macera seven birisi olarak, dediğim gibi sıcaklık problemi yok ise 1.5'a kadar voltaj verir sınırlarını sonuna kadar zorlardım.

Mavi ekran alma nedeniniz ise işlemci o değerde stabil bir şekilde çalışamıyor. Stabil olmamasının iki nedeni olabilir. Bunlardan birisi yetersiz voltaj. İkinci nedeni ise işlemcinin son gücüne ulaşması.

@Recaizade Mahmut Efendi Hocam sizin tavsiyeniz güzel ama giriş seviyesi bir anakart ile riske atmamak gerek. Orta veya yüksek seviye anakart olsa limit zorlanabilir bi ihtimal. Misal ben 4.5'de kırmızı ekran geldi korkup 4.4'e aldım voltajda yakşalık 1.5'du şuan stabil mavi ekran hiç almadım. Bu işlemcinin yapısına göre farklılık çıkabilir bu ihtimal de var tabi. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı