G3258 Bakır Stok Fan ile Overclock

Daha fazla  
@Recep Baltaş , @Ali Güngör
Merhaba arkadaşlar. İyi forumlar. Öncelikle epey ayrıntılı bir soru soracağım. İlk olarak sistemimi yazmakla başlayayım:
  • İşlemci: Intel Pentium G3258 3,2 GHz (20. yıl özel işlemci)
  • Anakart: MSI H81M-P33
  • RAM: 8 GB
  • Soğutucu: İşlemcinin yanında gelen bakır stok fan.
  • Ekran Kartı: Konuyu açmamın sebebi ekran kartı olayı. Şu anda ekran görüntüsünü güzelleştirmesi bakımından AMD 5450 taktım.
Şimdi benim sorum şu şekilde:
Elimde tam 630 lira para var ve EVGA GTX 950 şu an Vatan bayisinde 630 TL. Öncelikle oradaki eleman G3258 ile hiç bir sorun yaşamazsın dedi. Darboğaz olayının olmayacağını belirtti. Elimdeki CPU soğutucusu G3258'in yanında gelen stok soğutucu. Ama bakır. Bakır olması iyi. Şimdi:

Ben bu bakır stok soğutucu ile G3258 işlemcime overclock yapabilir miyim? (Şu anda AIDA64 ile overclocksuz (3,2 GHz) 30 dakikadır stres testinde 60 derece. Bakır stok soğutucu fanını SpeedFan ile %100'e çıkardım. 2750 RPM)
  • G3258 işlemcimi MSI H81M-P33 ile overclock yapabilir miyim?
  • G3258 (overclocklu veya overclocksuz) ve EVGA GTX 950 darboğaz sorunu yaşatır mı?
Aşağıya fan değerlerini, AIDA64 stres test görüntüsünü ve işlemci sıcaklık tablosunu resim olarak bırakıyorum. Bu işlerden anlayan arkadaşlar iyice bir inceleyip bana doğru yolu gösterirse sevinirim. Ancak ekstradan işlemci al, soğutucu al vb gibi konulara girmeyin. Çünkü param yok. Bu konunun benim gibi bu işlemciyi kullanan ve overclock yapmayı düşünen arkadaşlar için bir rehber niteliği de taşımasını istiyorum. Çok teşekkürler. Tekrardan iyi forumlar.

Degerler.png

EDİT-1: İşlemciyi 4.0 GHZ yükselttim ve prime95 ile stres testi yaptım. 3 dakika içinde 85 derece ulaşınca kapattım. Ancak internetten izlediğim bir videoya dayanarak overclock yaparken voltaj değerini falan değiştirmedim. Sadece "Auto" yazan bir yeri 40 yaptım. Ghz de 4.0 oldu. Boşta 46 - 48 derece arasında gidip geliyor ancak prime95 ile %100 yük altında birden 85 dereceyi buluyor. Kapatmasam belkide 100 derece ve ötesine gidip yanacak. (Tüm bu işlemleri %100 çalışan bakır stok soğutucu ile yaptım. Sanırım yeterli gelmeyecek overclock için.) Ancak prime95 gereğinden fazla zorluyor olabilir mi? Ben tüm bu işleri GTA5 oynayabilmek için yapıyorum. Belkide normal oyun oynarken (GTA5) sıcaklık 70 - 80 derece arasında gidip gelecek?

EDİT-2: 4.0 GHZ ye yükselttiğim işlemcimi LOL, Minecraft ve How2Survive gibi oyunlarda zorlamaya çalıştım ancak 60 dereceyi geçmedi. Dediğim gibi prime95 gereğinden fazla zorladığı için 85 dereceyi gördüm sanırım. Denemelere devam edeceğim ve yakın zamanda GTX950 alıp buraya sonuçları yazacağım.

GHZ'i yükseltirken voltajıda yükseltin. Ben 50 liralık bir soğutucu ile 4.4 GHZ hızında kullanıyorum. Fan 1500-2000 RPM arasında dönüyor. En fazla 75'e kadar çıkıyor. Gta 5 oynama hayaliniz varsa 4.2 ya da daha bir üst değere çıkmanız lazım. Oyundaki nüfusu en kısığa alarak oynuyorum çok nadir kasıyor.

Ayrıca benim kullandığım kart GTX 750 ti hocam. Hayal kırıklığına uğratmak istemem ama bu kadar hız aşırtma yaptığım halde işlemci karta yetmiyodu. Bazen kullanım %92-95 arasında gidip geliyor. GTX 950 daha güçlü bir kart ama işlemci bazı oyunlarda ekran kartını tam kullandıramıyor. Ekran kartından önce işlemciyi değiştirmeniz daha mantıklı olur.

Son düzenleme:
Yükseltirken voltajıda yükseltin. Ben 50 liralık bir soğutucu ile 4.4 GHZ hızında kullanıyorum. Fan 1500-2000 RPM arasında dönüyor. En fazla 75'e kadar çıkıyor. Gta 5 oynama hayaliniz varsa 4.2 ya da daha bir üst değere çıkmanız lazım. Oyundaki nüfusu en kısığa alarak oynuyorum çok nadir kasıyor.

Hangi ekran kartı ile kullanıyorsunuz ve 4,4 ghz için ne kadar voltaj vereyim? 1,400 volt verince kıpkırmızı uyarı çıkıyor korkuyorum. Gerçi stok soğutucu bakır olsa bile overclock yapılmıyor. 100 liralık bir soğutucu şart. Birde benim kasanın kapağı açık duruyor. Ama içi serin.

Hangi ekran kartı ile kullanıyorsunuz ve 4,4 ghz için ne kadar voltaj vereyim? 1,400 volt verince kıpkırmızı uyarı çıkıyor korkuyorum. Gerçi stok soğutucu bakır olsa bile overclock yapılmıyor. 100 liralık bir soğutucu şart. Birde benim kasanın kapağı açık duruyor. Ama içi serin.
Pardon sizin sorunuzu görmeden ekleme yapmıştım. :D 4.4 için 1.320 verdim sıkıntı vermeyince o ayarda bıraktım. XIGMATEK TYR SD962 INTEL LGA775/1150/55/56/1366&AMD AM2/AM3/FM İŞLEMCİ SOĞUTUCU soğutucum bu. Son hıza çıkarınca yanlış hatırlamıyorsam 3.300'e kadar çıkıyor.

Ben stok soğutucu ile 4.3 GHZ de 1.345 volt ile kullanıyorum. Boşta 35 derece. Saatlerce GTA5,BF4, ZULA gibi oyunları oynuyorum daha 57 dereceyi geçmedi. Fan hızı da 55-60 seviyesinde
Ben hiç voltaj vermeden 4.0 GHZ ye çıkarttım. Prime95 ile test ederken 3 dakika içinde 85 dereceye ulaştı. Herhalde voltaj arttırsam daha da ısınacak?

Hocam siz voltaj vermeyi biraz yanlış anlamışsınz bir örnekle anlatıyım. Şimdi senin bir atın var saatte 10 km hız ile koşuyor. Siz 15 km ile koşturmaya çalışıyorsunuz. Daha hızlı koşmasına rağmen atın yemini arttırmıyorsunuz. Voltajı öyle düşünün. Eğer ata gereğinden fazla yem verirseniz de at tohmalar, koşamaz. Anlatabilmişimdir umarım. :D

R7 370 alıp, 70-80 TL civarına da iyi bir soğutucu alıp gayet rahat bir şekilde oyun oynayabilirsiniz.

R7 370 alıp, 70-80 TL civarına da iyi bir soğutucu alıp gayet rahat bir şekilde oyun oynayabilirsiniz.
Çok güzel bir tavsiye verdiniz hocam. Gpuboss sitesinden GTX 950 ve R7 370'i karşılaştırdım. R7 370 ucuz olmasının yanında GTX950 den daha iyi bir performans verecek gibi gözüküyor. Hemde 256 bit. Sanırım dediğiniz gibi R7 370 alacağım ve yanında 100 - 110 tl gibi bir de soğutucu.

asdw.png
asdw.png

Hocam siz voltaj vermeyi biraz yanlış anlamışsınz bir örnekle anlatıyım. Şimdi senin bir atın var saatte 10 km hız ile koşuyor. Siz 15 km ile koşturmaya çalışıyorsunuz. Daha hızlı koşmasına rağmen atın yemini arttırmıyorsunuz. Voltajı öyle düşünün. Eğer ata gereğinden fazla yem verirseniz de at tohmalar, koşamaz. Anlatabilmişimdir umarım. :D
Anladım hocam. Soğutucu + R7 370 alıp 1,300 volt ile 4.0 GHZ deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı