G3258 OC ile 4.4 stock fan

Tümay Kara

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Serbest Meslek
Stock fan ile G3258 OC yaptım. 4.4 e stabil çalışıyor. Sistemi zorlayamadım çünkü ekran kartım yok stabil olmalı şuanda. Çünkü 46-47 çarpanına yükselttiğimde mavi ekran hatası alıyorum. Şuanda 4.4 GHz ile 45-47 derece üstüne çıkmıyor, sistemimin Intel' serisi ve FX serisi karşılığı nedir?

Anakart: MSI Z97 PC Mate
İşlemci: Intel G3258
Psu: 350W eski tip PSU
Ram: 4-2-2 =6 GB RAM

İşlemcimin FX serisi ve i serisi karşılıgı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD FX 8350 ile FX 6300 arası gibi olmuştur :) i serisi olarakta oyunlarda i5 4460 gücüne gelmiştir fakat i5 in yerini tutamaz. Yani video renderında değişir.

Bu kanıya nereden vardınız? 4.4 GHz G3258 Cinebench testinden 320 puan alıyor benim AMD A8 6600K 4.5 GHZ ile 350 puan alıyor. G3258 nin AMD de karşılıgı Athlon X4 860K dır. FX6300 ve FX8350 ile yarışması haddine değil. Oyunlarda önde performans göstermesi oyunun grafik motorunun eski nesil üzerinden devam etmesidir. Yoksa render vb. gibi şeylerle FX8350 i7 ayarında performans veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki o halde videoyu alalım buraya belki sen ima ettiği şeyi çok iyi anlayamadın?
4690K dediğin işlemci 720 liralık bir işlemci, G3258 ise 200TL.

4,4GHZ hız aşırtılınca geldiği performans hemen hemen 300 liralık I3 41** civarlarına geliyor. Daha ne kadar yukarılara stabil olarak gidebilirsin sorgulaman gerekir.

Sen böyle konuşursan insanlar 200 liralık işlemci alıp 700 liralık performans elde edebileceklerini sanarlar. Bu yanlıştır.

Son düzenleme:
Peki o halde videoyu alalım buraya belki sen ima ettiği şeyi çok iyi anlayamadın?
4690K dediğin işlemci 720 liralık bir işlemci, G3258 ise 200TL.

4,4GHZ hız aşırtılınca geldiği performans hemen hemen 300 liralık I3 41** civarlarına geliyor. Daha ne kadar yukarılara stabil olarak gidebilirsin sorgulaman gerekir.

Sen böyle konuşursan insanlar 200 liralık işlemci alıp 700 liralık performans elde edebielceklerini sanarlar. Bu yanlıştır.
Pentium G3258 li sistem toplama bölüm 1 de böyle bişey söylemişdi Baltaş. Çok insan yanlış anladı ama :confused:.

@BilgisayarKurdu @Sasha UKR Konu 2 çekirdek kullanan işlemler olduğu zaman, o performansa 4.5 GHz civarında geldiği kısmı doğru. Farkında olmanız gereken şey, G3258'in Hyper Threading teknolojisine sahip olmaması. Bu yüzden Hyper Threading kullanan bir i3, HT olmasa bile 4 çekirdekli olduğu için bir i5 ve alınabiliyorsa ikisine birden sahip olan bir i7 almak daha iyi seçim olur.

Şu an için düşük bütçede (1500-1750 TL civarı) G3258 çok iyi bir seçim olur. Geleceğe yönelik bir işlemci olmadığı için, uzun vadeli kullanımda sıkıntı yaratabilir. Burada sorun işlemcinin kendisinde değil. Sorun, oyun ve program yazılımcılarının 2 çekirdeğe olan garezidir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı