G33 anakart ve DDR 2 sistemi yeniden başlattıktan sonra sistem açılmadı

only_raziel

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel® Core™2 Quad Q9550 2.83 GHz İşlemci,
Acer EQ35M 775 pin DDR2 Anakart,
4 x 2 GB Kingston DDR2-800 MHz ram (Toplam 8 GB),
480 GB Kioxia Sata SSD + 640 GB WD 7200 rpm HDD,
Asus GTX 760 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 256Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı,
COUGAR 600W 80+ Güç kaynağı.
Anakart
Gigabyte GA-G33M-S2L
İşlemci
Intel Core 2 Quad Q8300
Merhaba,

Sorunun kaynağı konusunda emin olmamaka birlikte arıza oluştuğundan süphe duyduğum Gigabyte GA-G33M-S2L anakart ve 4 adet X 2 GB Kingston KVR800 DDR2-800 (dört adet RAM'de aynı marka/model ve hızda) RAM'li, sistem kullanıcısıyım. (Q8300 + G33m anakart + 8 GB DDR2-800 RAM şeklinde)
Birkaç gün önce Windows üzerinde gezinirken bir anda sistem yavaşladı ve kilitlendi. Bende sorunu düzeltmek için PC'ye reset attım. Fakat bu defa açılıştan bir süre sonra mavi ekran hatası aldım. Burada çözemediğim üç farklı durum oluştu:

1) Mavi ekran hatasıyla karşılaşınca sorunun RAM'lerden kaynaklı olduğunu düşünerek 4 adet 2 GB RAM'i anakarttan tamamen sökerek (hepsi Kingston KVR800 aynı model) tek tek "Windows bellek tanılama aracı" ile donanım hata taraması yaptım. 4 adet RAM'dan sadece birinde donanım arızası çıktı kalan 3 adet RAM'da sorun yok.

2) Esas soruna gelirsek, Gigabyte GA-G33M-S2L anakartıma (anakartımda 4 adet DDR2 bellek slotu var) sağlam 3 adet 2 GB RAM'i aynı anda takınca RAM'leri toplam 6 GB olarak görüyor ama Windows çok geç açılıyor inanılmaz bir yavaşlama var. Fakat tek adet 2 GB RAM takınca sistem hızlı/stabil çalışıyor ve Windows masaüstüne akıcı bir şekilde ulaşabiliyorum. Emin olmak için anakartımdaki 4 adet RAM slotun hepsini tek tek deneyerek tekli şekilde RAM takıp denedim tüm slotlar çalışıyor. Ama ne zamanki iki veya daha fazla RAM takınca sistem aşırı yavaşlıyor. HDD hard diskimi yedek bilgisayara takıp test ettim bad Sector'de yok. Hard disk sağlam. G33 anakartımın RAM yuvası yakınında iki adet kondansatör şişmesi var ama patlak kondansatör de yok (mesela, MSI marka G31 çipsetli yedek anakartımın 7-8 adet kondansatörü patlamış ve akmış durumda ama ilginç bir şekilde hâla sorunsuz çalışıyor ve tüm donanımları görüyor işlemci, RAM, ekran kartı vs.)

3) Acaba güç kaynağı mı yetersiz kalıyor besleme yapamıyor diyerek 2009 senesinden beri Casper kasamla birlikte gelen ve hâlen kullandığım/hâlen çalışan Delta electronics 300W güç kaynağını bu defa kasadan söküp içini 13 yıl sonra ilk kez açtım. Güç kaynağı içerisindeki 2 adet kondansatörün patladığını ve aktığını gördüm. Sizce sorun anakartta mı? Yoksa güç kaynağı yetersiz kaldığı için mi RAM'leri besleyemiyor ve birden fazla RAM takınca sistem yavaşlıyor? Hatta sorunun kaynağından emin olmak için ve güç kaynağı üzerindeki yükü hafifletmek için anakarttan harici ekran kartını söküp onboard ekran kartını aktif edip 3 adet RAM'i bir de bu şekilde takıp denedim ama yine olmadı. Birden fazla RAM takınca her türlü yavaşlama sorunu yine devam etti. Bu sorunu nasıl çözerim? Sorun sizce anakartta mı yoksa güç kaynağında mı?

Geri
Yukarı