G403 Prodigy vs Ec 1 2020 vs DeathAdder V2

Neredeyse bütün fareler, PC donanımları vs. Çin, Tayvan, Kore'de üretiliyor. Ha bu firmaların bütün ürünlerinin üst segment ürünleri olduğunu düşünecek kadar bilgisiz değilim veya kimse de değil. Sadece bu firmaların bazı modelleri oldukça başarılı. Artık bence şu 'Çin' zihniyeti de bayatladı. Sizin Zowie fanatiği olduğunuzu anlamak için geriye dönük yaptığınız yorumlara bakmanız yeterli.

Bloody (A4tech) markasını bilirsiniz belki şu an Razer'ın güncel bütün ekipmanlarında kullandığı optik anahtarların patentleri bu firmaya ait. Bu firma gibi pek çok firma mevcut. Glorious bunlardan biri... Yani bu kırtasiyede fare satan firmaların arge yapılanmasının olmadığı lafınız üzerine. A4tech/Bloody 1987, Trust 1983 yılında kuruldu bu arada...

Kısacası artık şu 'Çin' zihniyetini geride bırakın veya gözlerinizi ve kulaklarınızı kapamaya devam edebilirsiniz... Tercih sizin.

Ben A4Tech'i asla o listeye koymadım. 3 4 sene Microsoft İntelli, sonrasında da 10 seneye yakın X7 kullandım. Genelliyorsunuz. Trust, Gamepower gibi markalardan bahsediyorum. Trust'ın 1983'ye kurulmuş olması, kaliteli ya da kullanıcı odaklı ürün ürettiği ve efektif arge yaptığı manasına gelmiyor.

Sadece mouse değil, tüm ürünler zaten bir kaç fabrikada üretiliyor monitöründen, klavyesine, televizyondan buzdolabına. Maliyetle alakalı bir şey bu. Aynı fabrikada üretiliyor olması ürün kalitesinin aynı olduğu manasına gelmiyor bu arada. ARGE denen bir kavram var, her firmanın tasarımı, yazılımı, argesi aynı değil.

Hala tam anlatamadım kendimi galiba. FPS oyunları için alınabilecek en iyi mouse Zowie, keza FPS içn en önemli olay ergonomi. Ha kişisel tercihlerde değişir, Zowie'nin hiçbir modeli ergonomi olarak ele uymaz, beğenmez oyuncu, o ayrı. Fakat tüm serilerini adamlar ergonomi üzerinden modellemişler. Sensör, switch, malzeme hepsi aynı modellerin arasında. Hiçbir fazlalık yok, RGB yok.

Ha dersen ki Wow oynicam ya da moba oynicam, o zaman önerilecek en son mouse Zowie. Keza yazılım yok, ekstra tuş yok. Ben mi anlatamıyorum bilemedim.

Valla siz 'FPS oyunları için alınabilecek en iyi mouse Zowie' dedikten sonra ne diyeceğimi bilemedim...
Kolay gelsin...

Valla siz 'FPS oyunları için alınabilecek en iyi mouse Zowie' dedikten sonra ne diyeceğimi bilemedim...
Kolay gelsin...

Ssmuu, çok basit yani. FPS oyunları için sensör kalitesi ve switch hassasiyeti çok önemli. Bu noktada Razer, Steel Series, Logitech ve Zowie gibi bu oyuncular için mouse üreten firmaların sensör ve switch kalitesi aşağı yukarı aynı. Geriye sadece ergonomi ve tasarım özellikleri kalıyor. Bu noktada da Zowie öne çıkıyor, niye?

Çünkü tüm mouse modellerinin sensör ve switch'leri aynı. 15 küsur model var, hepsin sadece şekil ve tasarım olarak birbirinden farklı, el boyutun ve tutuş şekline göre sana en uygununu sen seçiyorsun.

Diğer markalarda böyle bir niş fokus yok. Atıyorum evet Deathadder v2 çok kaliteli bir mouse fakat simetrik mouse kullanmayı seviyorsun diyelim ne olacak o zaman? Ya da Logitech Wireless konusunda efsane. Geçen aylarda bir anda CS:GO prolarının bir çoğu Wireless kullanmaya başladı. E noldu? Hepsi Zowie'ye geri döndü şimdi performans sorunları yüzünden, çok azı hala kullanıyor ki muhtemelen sponsorluk ile alakalı.

Yani bir tarafta EC diye seri çıkarmış ve serinin adını Emile Christensen'e ithaf etmiş, tüm mouselarını CS:GO proları ile birlikte tasarlamış, onların feedbackleri ile arge yapmış bir marka var, diğer tarafta cs:go'cu da alsın ama dotacı da alsın, AAA oynayan da alsın mantığı ile ürün üreten markalar var.

Hani Zowie gibi FPS, hatta sadece CS:GO ve PUBG odaklı ürün yapan başka sadece Acer Predator serisi var o da sadece monitör ve Türkiye'de çok az modeli var.

Ya prosettings'e giriyorsun, her 10 CS:GO oyuncusundan 7 8'i mouse zowie kullanıyor, her 10 pubg oyuncusundan 5 6'sı Zowie kullanıyor, ki ortada sponsorluk falan da yok. Her turnuvada Zowie ürünlerinin üstünde stickerlar.

Ya de ki bana Deathadder V2 EC serisinden daha iyi, amenna. Trustla falan geliyorsun, Gamepower falan diyorsun üzücü oluyor.

Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Not olarak Gamepower'dan şimdiye kadar hiç bahsetmedim. Daha önce hiç kullanmadığım için yorum yapamayacağım.
Trust'a gelince sadece bir modelini önerdim ki hala lafımın arkasındayım elinize aldığınızda kullandığınızda Zowie'nin bütün serilerine (elimden nerdeyse 80-90'a yakın fare geçti ve bunlar üst seviye fareler) sahip biri olarak bunu söylüyorum gerçekten bir fark göremedim.

Sensör diyorsunuz. Pixart'ın sadece sensörü ürettiğinin farkındasınız değil mi? Markalar anakartlarına bu sensörü entegre ediyor yazılımla da bunu kontrol ediyorlar yani her pixart 3360 sensörü aynı değil. Kısacası sensör aynı demek çok genelleyici bir tavır. Razer'ın simetrik faresi yok diyorsunuz sanırım Viper modelini görmediniz. Veya Steelseries Kinzu/Sensei gibi simetrik fareleri kaçırmışsınız.

Yazdıklarımdan bir marka'nın bir modelinin diğerinden daha iyi olduğunu düşündüğümü anlamışsınız ki bu çok yanlış. Anlatmak istediğim paragraflarca bir markaya metiyeler düzmenin artık bir manası olmadığı. Dünyanın en iyi faresi diye birşey olduğuna inanmanın sonu geldi artık devir kullanıcıya uygun en iyi fare devri ve bu fare günümüz teknolojisini barındırmalı.

Sensör ve switch aynı derken performans olarak aynı olmasından bahsediyorum zaten. Birebir aynı demedim. Razer'ın simetrik faresi yok da demedim nereden çıkardın bunları ben anlamadım cidden. Sanırım yazdığım bir şey yanlış anlaşıldı ya da ben yanlış anlattım bilemedim.

Ayrıca yukarıda yazdığım tüm yazının ana fikri zaten "en iyi fare diye bir şey yok, kulanıcıya uygun fare üretmek önemli" kısmı. Zowie de bunu yapan en iyi firma bence. Keza tüm modellerinin arasındaki tek fark ergonomi olan başka mouse firması biliyor musun? Yok di mi?

Markaya methiyeler düzmüyorum, sadece hakkını veriyorum. Burada ofis mouse'u, moba için mouse, mmorpg için mouse, çizim için mouse, tasarım için mouse, vb. başka konularda konuşuyor olsaydık hakkını veremezdim çünkü alınacak en son mouse. Ha ama bir firma sadece bir oyun janrasına özel bir ürün çıkarıyor ve bunu yaparken de tasarım aşamasında her güncellemede hem profesyonel oyuncuların hem de kullanıcıların yorumları doğrultusunda tasarımına yön veriyorsa, söz konusu CS:GO ve ekipman olduğunda Zowie ile Trust'ı aynı cümlede kullanmayın, ayıptır diyorum sadece. Razer de, SteelSeries de, Logitech bile de.

Neyse. ya aynı şeyden bahsedip, destan yazdığımız için birbirimizi anlayamıyoruz ve detayda kayboluyoruz ya da kafalarımız çok farklı uzlaşma şansımız pek yok. IRL'de tanışıyor olsak bir çay içer konuşurduk da, malum corona engeli var.

Tartışma için teşekkür ederim. Güzel forumlar dilerim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı