G4560 ve 1050 Ti Darboğaz Sorunu

igayin61

Kilopat
İki gün önce Intel Kaby Lake G4560 3.5GHz, GTX1050TI 4GB, 8GB DDR4, 1TB HDD Oyun Bilgisayarı - Oyuncu Masaüstü - Oyuncu PC bilgisayarı satın aldım ve bugün oyun denemelerini yapmaya başladım. Fakat Assassin's Creed Odyssey adlı oyunda deneme yapmaya başlayınca maalesef pek memnun olmadım. Resimde de görmüş olduğunuz gibi GPU kullanımı düşük ve sürekli bir biçimde oynak ( %70-85 arasında) -bazen bir saniyelik çok daha fazla düşüyor- fakat CPU kullanımı neredeyse her saniye %100. Ve sanırım bu darboğaza işaret. Bundan ötürü de oyunda anlık takılmalar yaşıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

26gdV2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapabileceğiniz çok bir şey yok. i3 7100 bile yetersiz. En azından i3 7100 olmalıydı ya da direkt i3 8100 bir sistem alınmalıydı.

Sisteminiz zaten giriş seviyesi bir oyun bilgisayarı ve Assassin's Creed Odyssey'de kaliteli grafiklere sahip bir oyun o yüzden böyle olması normal. Fakat bunu çözmek için ekran kartı mı yoksa işlemci mi değiştirmek daha mantıklı olur derseniz öncelik işlemci olur.

Assassin's Creed Odyssey baz alıp test yapılmaz bu oyun işlemciye çok ağır yük bindiren bir oyundur. Aynı durum AC Origins oyunu içinde geçerli. İşlemci olarak Intel İ5 8400 koysanız bile yine yetersiz gelecek ve oyun onunlada darboğaz yapacak merak etmeyin.

Assassin's Creed Odyssey baz alıp test yapılmaz bu oyun işlemciye çok ağır yük bindiren bir oyundur. Aynı durum AC Origins oyunu içinde geçerli. İşlemci olarak Intel İ5 8400 koysanız bile yine yetersiz gelecek ve oyun onunlada darboğaz yapacak merak etmeyin.

Oyun o kadar ağır mı bu kadar beklemiyordum. Ben de haftaya oyuna başlayacağım, sistemim yetmez mi? Ya da hangi ayarlarda oynamam lazım?

Oyun o kadar ağır mı bu kadar beklemiyordum. Ben de haftaya oyuna başlayacağım, sistemim yetmez mi? Ya da hangi ayarlarda oynamam lazım?

Sisteminiz gayet yeterli high-medium karışık ayarlarda rahat oynarsınız. Darboğaz yaşanması oynanmaz anlamına gelmiyor. Bende bu oyunu oynarken işlemci darboğazı oluyor gayet akıcı şekilde oynuyorum.

Cevap veren ve yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkürler. Arkadaşlar peki ileri ki aylarda işlemciyi yükseltmek istersem anakartımla uyumlu 7. nesil hangi işlemciye terfi etsem sistemin ömrünü bir miktar daha uzatabilirim?

Bu arada Assassin's Creed Odyssey 'i rahat oynamak için şu ayarları medium ve low a alın diğer ayarları high da bırakın.

Anti-Aliasing - Medium
Shadows - Low
Character - Medium
Volumetric Cloud - Medium
Ambient Occlusion - Medium

Assassin's Creed Odyssey gerçekten rezil bir oyun. RX 580'in 8 GB olanı ve Ryzen 1300x var bende ama medium'da bile 30 FPS zor görüyor. Optimizasyonu çok kötü. Bu oyundaki performansa aldanmayasın. Shadow of The Tomb Raider ya da Darksiders III, Just Cause 4 gibi oyunlarda deneme yapmanı tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı