GA-EP45-UD3l kuzey köprü sökülebilir mi?

Enes Başar

Decapat
Daha fazla  
Elimde bu kartın aynısından var ve işlemciyi soğutmak için elimde olan soğutucu biraz büyük geliyor. Kuzey köprüsü olarak adlandırılan bölümü sökebilme imkanım var mıdır acaba? Güçlü iki adet mandal ile tutturulmuş ve çıkması zor görünüyor. Bu kısmı sökebilirsem soğutucuyu takabilme imkanım var.
Anakart: GA-EP45-UD3l

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-12-09 115250.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-09 115250.png
    1 MB · Görüntüleme: 20
O kısım evet sökülebiliyor fakat sırf soğutucuyu takabilmek için onu çıkarıp kullanmak mantıklı değil, kaldı ki kuzey köprüsü fazla ısınıyor, siz onu çıkarıp üstüne öyle kullanırsanız o çip yanar. Tavsiyem başka soğutucu bakın.

O kısım evet sökülebiliyor fakat sırf soğutucuyu takabilmek için onu çıkarıp kullanmak mantıklı değil, kaldı ki kuzey köprüsü fazla ısınıyor, siz onu çıkarıp üstüne öyle kullanırsanız o çip yanar. Tavsiyem başka soğutucu bakın.
Sıkıntı şu ki; kuzey köprüsünü çıkarırsam soğutucuyu takabiliyorum ama kuzey köprüsü takılıyken soğutucuyu takamıyorum. soğutucyu taktıktan sonra kuzey köprüsünü tekrar takabilirim. Asıl sorduğum soru bu kısmı nasıl çıkaracağım ve çıkardıktan sonra tekrar takabilir miyim ?

Kuzey köprüsünü çıkarmak için anakartın arkasında küzey köprüsünü soğutan bloğun ayakları görünüyor olmalı, onları karga burnu yardımıyla ya da elinizle deliğin içinden geçecek şekilde birbirine doğru bastırırsanız çıkarabilirsiniz. Bazı anakartlarda direkt vidalı oluyor bazılarındaysa bu dediğim şekilde tırnak kullanıyorlar.

Kuzey köprüsünü çıkarmak için anakartın arkasında küzey köprüsünü soğutan bloğun ayakları görünüyor olmalı, onları karga burnu yardımıyla ya da elinizle deliğin içinden geçecek şekilde birbirine doğru bastırırsanız çıkarabilirsiniz. Bazı anakartlarda direkt vidalı oluyor bazılarındaysa bu dediğim şekilde tırnak kullanıyorlar.
Çok teşekkürler hocam. Zor oldu ama hallettim. Şu an 4100MHz hızda boşta 35°C seyrediyor pc :)

Yeni konular

Geri
Yukarı