Galaksiler neden disk şeklinde?

Yer
North Memphis
Dostlar, tipik galaksi şeklini bilirsiniz. Neden sadece yatay ( ya da dikey ) şekilde disk yörüngeleri var. Bir atom gibi olmaları gerekmez mi? 360* aynı oort bulutsusu gibi bir yapısı olması gerekmez mi? Sebebi nedir?
Yazarken aklıma geldi; çoğu galaksinin çevresinde kara delik var bilirsiniz, kara delikler galaksinin oluşumundaki ilk safhada, ilk yıldızını çekerken yutamadığı maddenin enerjisi etrafında bir disk oluşturur ve bu böyle devam eder. Doğru cevabı bulduysam, sormam gereken soru; kara delik, etrafında neden disk şekli oluşturuyor? Atom gibi olması çok mantıklı geliyor bana belki de ben yanlış düşünüyorum. Cevabı bilen varsa ve yazarsa çok sevinirim.

Doğru cevabı bulduysam, sormam gereken soru; kara delik, etrafında neden disk şekli oluşturuyor? Atom gibi olması çok mantıklı geliyor bana belki de ben yanlış düşünüyorum. Cevabı bilen varsa ve yazarsa çok sevinirim.

Gazlar disk şekli oluşturuyor. Diğer cisimler ise kara deliğin etrafında farklı açılarda dönebiliyor. Mesela Sagittarius A*:
2018_07_26_11_40_29.gif
Güncelleme:
1 ay geçmiş ben en son yazalı ancak şu an aklıma gelen bilgiyi paylaşmak isterim. Kara deliklerin etrafında dönen aşırı ısınmış gazlar, kara deliğin etrafını ve tüm galaksiyi kaplayan bir manyetik alan oluşturuyor. Bu manyetik alanın kutuplarından ise cisimler kaçıyor ve yörüngeye itiliyor. Bu yüzden galaksiler disk şeklini alıyor. Ayrıca kuasarlar bu yüzden aşağıdan ve yukardan olmak üzere kutuplardan dışarıya doğru püskürüyor. Manyetik alanın kutuplarının itki etkisiyle beraber daha da hızlanarak püskürebiliyor.

Son düzenleme:
Galaksilerin neden disk şeklinde olduğu kesin olarak bilinmiyor, ancak çeşitli faktörlerin bir araya gelmesinin sonucu olduğu düşünülüyor. Galaksiler genellikle yıldızlar, gaz, toz ve karanlık madde gibi çeşitli bileşenlerden oluşur. Disk şeklinde oluşmalarının bazı olası sebepleri şunlar olabilir:
  1. Dönme ve Yıldız Oluşumu: Galaksiler, içinde bulundukları gaz ve tozun, dönme hareketi nedeniyle disk şeklinde düzleşmesiyle oluşabilir. Bu dönme hareketi, yıldızların ve diğer madde parçacıklarının disk düzlemine düşmesine ve orada kalıcı hale gelmesine yol açabilir. Yıldızlar genellikle disk düzlemi boyunca bulunur ve bu düzlemde yeni yıldızlar oluşabilir.
  2. Çarpışmalar ve Etkileşimler: Galaksiler arasındaki çarpışmalar veya etkileşimler de disk şeklindeki yapıların oluşumunda rol oynayabilir. Bu çarpışmalar ve etkileşimler, galaksi içindeki maddenin hareketini etkileyebilir ve disk şeklindeki yapının oluşumunu teşvik edebilir.
  3. Karanlık Madde Etkisi: Galaksilerin çoğu, çevreleyen karanlık madde ile etkileşim halindedir. Bu karanlık madde, galaksinin içindeki maddenin dağılımını etkileyebilir ve disk şeklinde bir yapı oluşturmada belirleyici olabilir.
  4. Dengeli Bir Durum Olarak Disk Yapı: Galaksi diskleri, yıldız oluşumu, yıldızların dönmesi ve diğer etkileşimler arasında bir denge durumu oluşturabilir. Bu denge, disk şeklindeki yapıyı korumaya yardımcı olabilir.
Bu faktörlerin bir araya gelmesi, galaksilerin genellikle disk şeklinde oluşmasına neden olabilir. Ancak, bazı galaksiler eliptik veya düzensiz şekillerde olabilir, bu da farklı oluşum süreçlerinin etkilerini yansıtabilir.

Galaksilerin neden disk şeklinde olduğu kesin olarak bilinmiyor, ancak çeşitli faktörlerin bir araya gelmesinin sonucu olduğu düşünülüyor. Galaksiler genellikle yıldızlar, gaz, toz ve karanlık madde gibi çeşitli bileşenlerden oluşur. Disk şeklinde oluşmalarının bazı olası sebepleri şunlar olabilir:
  1. Dönme ve Yıldız Oluşumu: Galaksiler, içinde bulundukları gaz ve tozun, dönme hareketi nedeniyle disk şeklinde düzleşmesiyle oluşabilir. Bu dönme hareketi, yıldızların ve diğer madde parçacıklarının disk düzlemine düşmesine ve orada kalıcı hale gelmesine yol açabilir. Yıldızlar genellikle disk düzlemi boyunca bulunur ve bu düzlemde yeni yıldızlar oluşabilir.
  2. Çarpışmalar ve Etkileşimler: Galaksiler arasındaki çarpışmalar veya etkileşimler de disk şeklindeki yapıların oluşumunda rol oynayabilir. Bu çarpışmalar ve etkileşimler, galaksi içindeki maddenin hareketini etkileyebilir ve disk şeklindeki yapının oluşumunu teşvik edebilir.
  3. Karanlık Madde Etkisi: Galaksilerin çoğu, çevreleyen karanlık madde ile etkileşim halindedir. Bu karanlık madde, galaksinin içindeki maddenin dağılımını etkileyebilir ve disk şeklinde bir yapı oluşturmada belirleyici olabilir.
  4. Dengeli Bir Durum Olarak Disk Yapı: Galaksi diskleri, yıldız oluşumu, yıldızların dönmesi ve diğer etkileşimler arasında bir denge durumu oluşturabilir. Bu denge, disk şeklindeki yapıyı korumaya yardımcı olabilir.
Bu faktörlerin bir araya gelmesi, galaksilerin genellikle disk şeklinde oluşmasına neden olabilir. Ancak, bazı galaksiler eliptik veya düzensiz şekillerde olabilir, bu da farklı oluşum süreçlerinin etkilerini yansıtabilir.
Konudan kopuk olacak fakat Gemini AI'ye mi yazdırdın?

Yeni konular

Geri
Yukarı