Galaxy A30 dokunmatiği çalışmıyor

Adam Levine

Hectopat
Telefonumun dokunmatiği bozuldu, tıklanmıyor ama ekran sorunsuz çalışıyor. Hatta mouse takıp fotoları falan yedekledim. Sadece ekrana dokunamıyorum, algılamıyor. Telefonun üzerine dün az bir miktarda su döktüm, acaba ekranla alakalı devreler mi oksitlendi ya da ekranın içindeki parçalardan biri mi kırıldı? Ekran Flex'i falan... Bugün telefoncuya gittim, adam parça değişimi yapılmıyor komple ekran degişecek dedi. Rica etsem Samsung Galaxy A30, bilen biri yazabilir mi? Bu telefonun ekranında sorun olunca parça degişimi yapılıyor mu yoksa komple ekran mı degişiyor? Çünkü adama pek güvenemedim, fazla para almak için komple ekranı mı degiştirmek istiyor? Ben komple ekran değiştirme taraftarı degilim. Dedigim gibi ekranda hiçbir sorun yok, dokunmatik sensörü sıkıntılı. Rica etsem Samsung Galaxy A30, bilen biri yazabilir mi? Ekranda sorun olunca parça degişimi yapılıyor mu yoksa komple ekran mı degişiyor?

Telefonumun dokunmatiği bozuldu, tıklanmıyor ama ekran sorunsuz çalışıyor. Hatta mouse takıp fotoları falan yedekledim. Sadece ekrana dokunamıyorum, algılamıyor. Telefonun üzerine dün az bir miktarda su döktüm, acaba ekranla alakalı devreler mi oksitlendi ya da ekranın içindeki parçalardan biri mi kırıldı? Ekran Flex'i falan... Bugün telefoncuya gittim, adam parça değişimi yapılmıyor komple ekran degişecek dedi. Rica etsem Samsung Galaxy A30, bilen biri yazabilir mi? Bu telefonun ekranında sorun olunca parça degişimi yapılıyor mu yoksa komple ekran mı degişiyor? Çünkü adama pek güvenemedim, fazla para almak için komple ekranı mı degiştirmek istiyor? Ben komple ekran değiştirme taraftarı degilim. Dedigim gibi ekranda hiçbir sorun yok, dokunmatik sensörü sıkıntılı. Rica etsem Samsung Galaxy A30, bilen biri yazabilir mi? Ekranda sorun olunca parça degişimi yapılıyor mu yoksa komple ekran mı degişiyor?

Sadece dokunmatiği değişmeli daha önceden farklı bir cihazda başıma geldi.

Samsung yetkili servisine götürmenizi tavsiye ederim. Orijinal parça takılması en mantıklısı olacaktır. Evelemeden gevelemeden sorunu ve çözümü söylerler.

@Adam Levine Hocam her telefonda bu mümkün olmuyor. Üretimden kaynaklı çıtalı ve çıtasız ekran olayı var. Çıtasız da IPhone'daki gibi ekranı ince bir panel gibi söküp alabiliyorlar. Bu da panelin değiştirilmesine olanak sağlıyor ama. A30'da dahil birçok model çıtalı ekran olarak üretiliyor. Ekranın hemen arkasında donanım iskeleti oluyor. Yani yeni ekran taktırmak istenildiğinde kapak hariç kasayı değiştirmiş oluyorsun. Ekranın arkasındaki donanım iskeleti de bu tarz durumlarda cam ve dokunmatik panel müdahalesine bir nevi engel oluyor.

Ha tabii ki imkansız değil. Uygun ekipmanlarla çita ile iskeleti ayırıp çok iyi onarım yapan yerlerde var. Bu noktada telefonun yaşı ve piyasası devreye giriyor. Sallıyorum telefon 4-5 yaşındadır ve dokunmatik panel değiştirecek. Eski model olduğu için yedek parça sıkıntısı olur biraz. Bir de ekran çitalı olduğu için panel bulma ihtimali hem düşük, belki bulursa bir yerden çıkma bulur, hem de ekrana oranla nadir bulunduğu için pahalı olur. Şimdi ekran değişimine adam ortalama 1500 saysa 250 lira işçilik istese 1750 Liraya biter. Panel değişimde yine 1500 Liradan aşağı para istemez artı, işçilik uğraştırdığı için özellikle çitalı da işçilikte en az 500 Liradan başlar. Etti sana 2000 TL, zaten temiz 2. el arasan belki aynı fiyata direk telefonu alırsın. Yani anlatmaya çalışırken biraz uzattım, kısacası bazı modeller panel değişimi mümkün değil, mümkün olsa bile bütçesel açıdan mantıklı değil. Ekrana çok para ister, panele az para o zaman yaptırılır. Ama bu tarz durumlarda durum tam tersi olabiliyor. Sen olmadı servise gönder orijinal ekran taksınlar var ise. Yoksa da bir piyasayı gez, uygun fiyatlı hem panel değiştiriyorlar mı onu sor ki çok zor, hem de ekran değişimini ne kadara yapıyorlar. Bu arada çoğu firmanın orijinal ekran takmayacağı da aklında bulunsun. Fiyat olarak hangisi kafana yatıyorsa onu yaptırırsın.

Bu arada sorunun donanımsal olduğuna emin misin? Herhangi bir yüklediğin uygulamadan falan da kaynaklanmış olabilir. Genelde dışarıdan APK yüklemelerinde bu tarz şeylerin olduğu görülüyor.

Geri
Yukarı