Çözüldü Gamepower Aether bağlantıları nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan GGWP
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 32
  • Görüntüleme 3B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

GGWP

Hectopat
Resimde de görüldüğü üzere kasa ön panelinden 2 ve egzoz fanından 2 adet kablo çıkıyor.
Bu kablolardan hangisi ne kablosudur ? Hangisi nereye takılır ?

IMG_20210324_202302.jpg
IMG_20210324_201809.jpg

Çözüm
Hocam yüce gönlünüze sığınarak anlamadığımı soyleyebilirim. Acaba resim üzerinde işaretleseniz olur mu? Sabah beri uğrasıyorum, algılamakta güçlük çekiyorum gerçekten.

Bir de dediğiniz şekilde yapınca kasa LED'lerini ve fan LED'leri çalişacak mi yoksa RGB kontrolcusu gerekli mi gene de?

Eki Görüntüle 939464

Şöyleki bu resimde numaralandırdığımiz kablolar üzerinden çözüm şu şekilde:
1. kablo ve 6. kablo PSU'dan çıkan 2 ayrı Molex kablosuna bağlı.
2. ve 4. kablo birbirine bağlı.
3. ve 5. kablo ise bağlı değil.
Bu şekilde hem fan hem ön LED hem kasa üstündeki RGB kontrolcüsü çalisiyor, efekt verilebiliyor.
İlk görseldeki:
  1. ARGB bağlantıları. Anakart veya varsa kasa üzerindeki kontrolcüye yapılmalı.
  2. Molex fan güç bağlantısı.
İkinci görseldeki: Bunların ön panelden geldiğine şüpheliyim. Öndeki fanlardan geliyor olmalı, dikkat edin.
  1. Yine ARGB aydınlatma bağlantıları.
  2. Molex güç kabloları.
Kasa ve anakart modelini belirtin.

Hocam kasam Gamepower Aether model. Anakartımda RGB portu yok. Kasa RGB destekli. LED'leri yakmaya çalisiyorum da. Kasamin ARGB destekli olduğu yaziyor. Bu kasanin LED'lerini kullanmak için RGB kontrolcusu mu gerekli?

Bu arada 2. resimdeki kablolar evet ön panelden cıkiyor hocam.

Evet gerekli. Kasanızda ARGB kontrolcü olmalı, kasanın diğer yan kısmının (anakartın geldiği taraf değil, arkası) fotoğrafı varsa atar mısınız? Kasa hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamıyorum, Gamepower sağ olsun.

Genel mantığı söyleyeyim: Fanlardan çıkan ARGB kablolarını çoklayıcıya bağlarsınız. Çoklayıcının ilgili ucunu da ön paneldeki aydınlatma kontrol butonuna takarsınız.

Molex bağlantıları da birbirine geçmeli gibi. Geçirin birbirlerine, sonra o bağlantının PSU'daki karşılığını bulun (oldukça benzerdir) ve boşta kalan kısma bağlayın.
Bu arada 2. resimdeki kablolar evet ön panelden cıkiyor hocam.
Öndeki ARGB şeridin bağlantısı olsa gerek o halde.

Hocam oncelikle cevabiniz için çok teşekkür ederim. Kasamın linki Bu. Dediğiniz gibi fanin Molex kablosuyla PSU'dan cikan Molex'e takinca fan donuyor fakat LED'ler yanmiyor.
IMG_20210324_222627.jpg
IMG_20210324_222046.jpg
IMG_20210324_220510.jpg
IMG_20210324_220459.jpg
IMG_20210324_220431.jpg
IMG_20210324_222104.jpg

LED'lerin yanmaması normal, henüz bağlantıyı yapamadık :)

İlk görseldeki kablo sanırım aradığımız. Bir ucunda Reset Sw yazıyor gibi, diğer ucunda ne var?

Diğer tarafı önemli. Çünkü şu an anladığım kadarıyla durum şu:
  • RGB SW kablosu ön paneldeki ARGB kontrolcüye gidiyor.
  • Bu kablo oradaki ufak dönüştürücüye bağlanıyor.
  • Dönüştürücünün diğer tarafında da ARGB LED ve fanların bağlanacağı bir kablo var. Büyük ihtimalle LED ve fan daisy chain olarak bağlanıyor, boşta kalan kısım da diğer taraftaki uca bağlanıp bağlantıyı tamamlıyor.
Diger ucuna nasıl bakabilirim?
Kabloyu takip edip bakabilirsiniz, çıkan bir şeyse çıkarıp da bakabilirsiniz fakat buradan bir şey demek güç. Takip ederek bulmaya çalışın.

Diğer tarafı önemli. Çünkü şu an anladığım kadarıyla durum şu:
  • RGB SW kablosu ön paneldeki ARGB kontrolcüye gidiyor.
  • Bu kablo oradaki ufak dönüştürücüye bağlanıyor.
  • Dönüştürücünün diğer tarafında da ARGB LED ve fanların bağlanacağı bir kablo var. Büyük ihtimalle LED ve fan daisy chain olarak bağlanıyor, boşta kalan kısım da diğer taraftaki uca bağlanıp bağlantıyı tamamlıyor.

Hocam tam olarak nereye bakmam lazım? Diğer tarafı derken RGB SW kablosunun girdiği kablonun başını kastediyorsanız kasanın ön tarafındaki LED'in arasına gidiyor.
Takip ettim kabloyu ama çıkacak bir şey gibi durmuyor.

IMG_20210324_224404.jpg

Şurada işaretlediğim kısımdan bahsediyorum. Öndeki LED'in içine mi giriyor?
IMG_20210324_223338.jpg
Ön paneldeki LED'den neler çıkıyor peki? Tam sayı ve bağlantı tipi verin, fotoğraf daha iyi olur. Eğer ön panelden bir ARGB bağlantı kablosu geliyorsa arkadaki fanın ARGB kablosu ona takılacak sanırım.

Geri
Yukarı