İnceleme Gaming.gen.tr deneyimi ve Mantis 6800 sistem incelemesi

Herkese merhabalar, Gaming.gen.tr sitesindeki Mantis sistemin hem incelemesini yapacağım, hem de bu sistemi veya benzeri sistemi alacaklar için fikir edinmelerini sağlamayı amaçlıyorum. Ayrıca siteyle alakalı sipariş aşamamı, ne kadar destek verdiklerini , ne derece ulaşılabilir olduklarını da elimden geldiğinde anlatmaya çalışacağım.

SİPARİŞ AŞAMASI

Öncelikle aldığım sistem bu; MANTIS-6800 / AMD Ryzen 5 5600 / ASUS Radeon TUF RX 6800 GAMING OC 16GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR
Fakat ben sistemi aldığım zaman sistem de Asus Tuf'un GT301 model kasası var idi. Aynı şekilde 650 Watt'lık Asus Tuf güç kaynağı ve Asus Prime B550M-K anakart bulunuyordu. Diğer bileşenler aynı. Fiyatı da şu anki gibi değil, 18.000 TL idi.

Siparişi 17 Kasım 2022 tarihinde yani perşembe günü saat akşam 22.00 gibi bir vakitte verdim. Ürünün montajlanması ve test edilmesi sonrada kargolanması için sitede verilen süre 3 iş günü. Pazartesi günü Gaming.gen.tr müşteri hizmetlerini aradım, sabah erken saatlerde aradım ve hiç bekleme olmadan direk bağlandım. Telefona çıkan arkadaşa sipariş numaramı söyleyerek kargo durumunu öğrenmek istedim, henüz 3 günlük test ve montaj süresinin dolmadığını, süre dolsa bile yoğun talep olduğu için kargolamanın çarşamba ya da perşembeyi bulabileceğini söyledi. Teşekkür edip görüşmeyi bitirdim. Salı günü sabah saatlerinde mesaj geldi ve bilgisayarın kargoya verildiğini öğrendim. Yani tam vaatedilen süre zarfında. 1 gün sonrasında da öğlen saatlerinde kargo elime ulaştı. Şunu da belirteyim bu süre zarfında sistemle alakalı bir şey soracağım, bilgi alacağım zaman Instagram'dan DM ile iletişim kurdum gaming.gen.tr ile. Sistem elime ulaştıktan sonra, Ryzen işlemci ve AMD ekran kartı için verilen 3 oyun hediyesi için, Instagram'dan bana bir mail adresi verildi ve bu adrese e-faturamı göndermemi istediler. 2 gün sonrada mailime cevap verildi ve oyun kodları gönderilerek oyunları aldım. (Uncharted 4 , Dead Island 2 ve The Callisto Protocol)

Siparişimle ilgili sürecim böyleydi ve herhangi bir aksama ya da iletişim kopukluğu yaşamadım. Bu açıdan alışveriş deneyimim gaming.gen.tr ile beni mutlu etti.

SİPARİŞ GELDİKTEN SONRA

Sipariş iki farklı büyük kutular da geldi. Kutunun birinde kasa diğerinde ise hem bileşenlerin kutuları hem de anakart vardı. Dış kısımda herhangi bir zedelenme, hasar yoktu. Önce kasayı çıkardım. Etrafını kontrol ettim, herhangi bir çizik, kırık, çatlak ile karşılaşmadım. Paketleme sağlam yapılmıştı. Diğer kutudan yine sağlam şekilde paketlenmiş ekran kartı çıktı. Diğer bileşenlerin kutuları, her birinin içerisinde garanti belgeleri, yedek parçaları, kitapçıkları yine düzgün bir şekilde duruyordu.

İlk önce ekran kartını monte ettim. Fakat belirtmeliyim ki kasa biraz ufak. Ekran kartını takmakta biraz zorlandım. Hatta biraz uğraşıp takmasaydım, büyük ihtimal öndeki fanları sökmeye kalkışacaktım. Onun dışında kasanın montajlaması çok iyi yapılmıştı. Kasanın görünümü gerçekten hem sade, hem bakıldığı zaman sert bir tipi var diyebilirim. Bu yönden çok hoşuma gitti. Kasayı çalıştırdıktan sonra sanki kasa hiç çalışmıyor gibi geldi, o kadar sessiz çalışıyor. Bu da eski sistemimden sonra baya bir fark yarattı ses konusunda. Bios ayarlarına baktığımda Ramler için XMP ayarı yani frekans arttırmasını yapıp göndermişler 3200Mhz olarak. Bu yüzden benim bir şey yapmama gerek kalmadı. Amd Software Adrenalin kurulmuş ve ekran kartının son driveri indirilmiş şekilde geldi. Kasanın üzerinde öndeki rgb ışıklandırmalarını değiştirebildiğiniz tuş var bu arada.

WhatsApp Image 2022-11-30 at 21.39.21.jpeg

WhatsApp Image 2022-11-30 at 21.39.22.jpeg

AMD EKRAN KARTI ÜZDÜ MÜ ?

Sistem alma aşamasında aklımda Amd ekran kartı almak yoktu. Direk Nvidia kartlı bir sistem arayışındaydım. Hatta ilk olarak 3060 Ti sistem almayı planlıyordum. Fakat bu sistemi görünce , fiyatı uygun geldi. Hem 3060 Ti dan daha güçlü bir kart idi , hem de Nvidia cephesinde 3070 Ti gibi bir sistem almaya kalksam çok daha fazla tutuyordu. Zaten asıl amacımda oyun odaklı olduğu için AMD'ye şans verdim. İyi ki de vermişim.
Öncelikle sistemi alalı 13 gün oluyor ve 13 gün boyunca her gün oyun oynadım.

Uncharted FSR Kalite modunda 2K çözünürlükte 120
+ FPS değerleri alarak akıcı bir oyun oynadım. Oyundan hiç çıkmadan 3.5 saatlik oyun deneyimi sonrasında ekran kartı Max 63 Derece, İşlemci ise Max 76 Dereceyi (Stok fan) gördü.

Ekran Görüntüsü (1).png

Aynı sıcaklık deneyimlerini Call Of Duty Modern Warfare (2019), Evil West ve Dying Light 2 de de yakaladım. Asus Tuf model ekran kartı gerçekten iyi bir soğutma sağlıyor.
Belirtmek istiyorum ki ;13 Günlük uzun oyun deneyimlerim sırasında bir kez bile çökme, amd kaynaklı bilgisayar kapanması veya Wattman hatası almadım.

Ekran kartı boşta sıcaklık değeri.

ekrankart.PNG

SONUÇ

1080p den 2K ya yeni geçen biri olarak kendi adıma baya bir yükselme yaşadım diyebilirim. Sitenin sipariş süreci, ilgileri, montajlaması çok iyi. Amd ekran kartı en azından şimdilik hiç korktuğum şeyleri yaşatmadı. Aldığım sonuçlardan çok memnun kaldım. 6800 gerçekten çok güçlü bir kart. FSR , DLSS ye yakın işler başarıyor. Hem sistem olarak hem site olarak kendi yaşadığım deneyimden dolayı tavsiye ederim.
Kasa bir tık daha büyük olan bir model olabilirmiş. Onun dışında hiç bir sorun yok. Eleştiri olarak söyleyebileceğim bir başka konu ise , sistemde daha yüksek bir işlemci seçtiğiniz zaman soğutma almaya mecbur kılınması. En son baktığımda öyleydi seçeneklerde ve istemiyorumu seçemiyordunuz. Evet belki sistemin sağlıklı olması için yüksek işlemcilere soğutucu şart ama bunun bence tercihe bırakılması gerekiyor, orda gösterilen soğutucuları almak istemeyebilir alacak olan kişi. Umarım yararlı olmuştur hem sistemi düşünenlere hem siteyi merak edenlere.

Son düzenleme:
Hocam Vento VG10F kasadan memnun musunuz acaba ben de alacağımda. RGB'lerini istediğimiz renk yapabiliyor muyuz veya direk kapatabiliyor muyuz? Fan hızı ayarı var mı fanları fazla ses çıkarıyor diyenler var.

Kasanın soğutması başarılı fanlar evet biraz fazla ses çıkarıyor RGB ışıklarını ne kapatabiliyoruz ne de değiştirebiliyoruz gamin.gen böyle söyledi ama komple kapatabiliyoruz daha kapatmadım ama düşünüyorum.

Kasanın soğutması başarılı fanlar evet biraz fazla ses çıkarıyor RGB ışıklarını ne kapatabiliyoruz ne de değiştirebiliyoruz gamin.gen böyle söyledi ama komple kapatabiliyoruz daha kapatmadım ama düşünüyorum.
komple nasıl kapatılıyor abi aydınlatır mısın bi beni

Herkese merhaba, Gaming.gen.tr sitesindeki mantis sistemin hem incelemesini yapacağım, hem de bu sistemi veya benzeri sistemi alacaklar için fikir edinmelerini sağlamayı amaçlıyorum. Ayrıca siteyle alakalı sipariş aşamamı, ne kadar destek verdiklerini, ne derece ulaşılabilir olduklarını da elimden geldiğinde anlatmaya çalışacağım.

sipariş aşaması

Öncelikle aldığım sistem bu; MANTIS-6800 / AMD Ryzen 5 5600 / ASUS Radeon TUF RX 6800 GAMING OC 16GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR
Fakat ben sistemi aldığım zaman sistem de ASUS TUF'un GT301 model kasası var idi. Aynı şekilde 650 Watt'lık ASUS TUF güç kaynağı ve ASUS Prime B550M-K anakart bulunuyordu. Diğer bileşenler aynı. Fiyatı da şu anki gibi değil, 18.000 TL idi.

Siparişi 17 Kasım 2022 tarihinde yani perşembe günü saat akşam 22.00 gibi bir vakitte verdim. Ürünün montajlanması ve test edilmesi sonra da kargolanması için sitede verilen süre 3 iş günü. Pazartesi günü Gaming.gen.tr müşteri hizmetlerini aradım, sabah erken saatlerde aradım ve hiç bekleme olmadan direk bağlandım. Telefona çıkan arkadaşa sipariş numaramı söyleyerek kargo durumunu öğrenmek istedim, henüz 3 günlük test ve montaj süresinin dolmadığını, süre dolsa bile yoğun talep olduğu için kargolamanın çarşamba ya da perşembeyi bulabileceğini söyledi. Teşekkür edip görüşmeyi bitirdim. Salı günü sabah saatlerinde mesaj geldi ve bilgisayarın kargoya verildiğini öğrendim. Yani tam vaatedilen süre zarfında. 1 gün sonrasında da öğlen saatlerinde kargo elime ulaştı. Şunu da belirteyim bu süre zarfında sistemle alakalı bir şey soracağım, bilgi alacağım zaman Instagram'dan DM ile iletişim kurdum gaming.gen.tr ile. sistem elime ulaştıktan sonra, Ryzen işlemci ve AMD ekran kartı için verilen 3 oyun hediyesi için, Instagram'dan bana bir mail adresi verildi ve bu adrese e-faturamı göndermemi istediler. 2 gün sonra da mailime cevap verildi ve oyun kodları gönderilerek oyunları aldım. (Uncharted 4, Dead ısland 2 ve the Callisto Protocol)

Siparişimle ilgili sürecim böyleydi ve herhangi bir aksama ya da iletişim kopukluğu yaşamadım. Bu açıdan alışveriş deneyimim gaming.gen.tr ile beni mutlu etti.

sipariş geldikten sonra

Sipariş iki farklı büyük kutular da geldi. Kutunun birinde kasa diğerinde ise hem bileşenlerin kutuları hem de anakart vardı. Dış kısımda herhangi bir zedelenme, hasar yoktu. Önce kasayı çıkardım. Etrafını kontrol ettim, herhangi bir çizik, kırık, çatlak ile karşılaşmadım. Paketleme sağlam yapılmıştı. Diğer kutudan yine sağlam şekilde paketlenmiş ekran kartı çıktı. Diğer bileşenlerin kutuları, her birinin içerisinde garanti belgeleri, yedek parçaları, kitapçıkları yine düzgün bir şekilde duruyordu.

İlk önce ekran kartını monte ettim. Fakat belirtmeliyim ki kasa biraz ufak. Ekran kartını takmakta biraz zorlandım. Hatta biraz uğraşıp takmasaydım, büyük ihtimal öndeki fanları sökmeye kalkışacaktım. Onun dışında kasanın montajlaması çok iyi yapılmıştı. Kasanın görünümü gerçekten hem sade, hem bakıldığı zaman sert bir tipi var diyebilirim. Bu yönden çok hoşuma gitti. Kasayı çalıştırdıktan sonra sanki kasa hiç çalışmıyor gibi geldi, o kadar sessiz çalışıyor. Bu da eski sistemimden sonra bayağı bir fark yarattı ses konusunda. BIOS ayarlarına baktığımda RAM'ler için XMP ayarı yani frekans arttırmasını yapıp göndermişler 3200MHz olarak. Bu yüzden benim bir şey yapmama gerek kalmadı. AMD Software Adrenalin kurulmuş ve ekran kartının son driveri indirilmiş şekilde geldi. Kasanın üzerinde öndeki RGB ışıklandırmalarını değiştirebildiğiniz tuş var bu arada.

Eki Görüntüle 1589362
Eki Görüntüle 1589364

AMD ekran kartı üzdü mü?

sistem alma aşamasında aklımda AMD ekran kartı almak yoktu. Direk NVIDIA kartlı bir sistem arayışındaydım. Hatta ilk olarak 3060 Ti sistem almayı planlıyordum. Fakat bu sistemi görünce, fiyatı uygun geldi. Hem 3060 Ti'dan daha güçlü bir kart idi, hem de NVIDIA cephesinde 3070 Ti gibi bir sistem almaya kalksam çok daha fazla tutuyordu. Zaten asıl amacımda oyun odaklı olduğu için AMD'ye şans verdim. İyi ki de vermişim.
Öncelikle sistemi alalı 13 gün oluyor ve 13 gün boyunca her gün oyun oynadım.

Uncharted FSR kalite modunda 2K çözünürlükte 120
+ FPS değerleri alarak akıcı bir oyun oynadım. Oyundan hiç çıkmadan 3.5 saatlik oyun deneyimi sonrasında ekran kartı Max 63 derece, işlemci ise Max 76 dereceyi (stok fan) gördü.

Eki Görüntüle 1589316

Aynı sıcaklık deneyimlerini Call of Duty Modern Warfare (2019), evil West ve Dying Light 2 de de yakaladım. ASUS TUF model ekran kartı gerçekten iyi bir soğutma sağlıyor.
belirtmek istiyorum ki; 13 günlük uzun oyun deneyimlerim sırasında bir kez bile çökme, AMD kaynaklı bilgisayar kapanması veya WattMan hatası almadım.

Ekran kartı boşta sıcaklık değeri.

Eki Görüntüle 1589370

sonuç

1080P'den 2K ya yeni geçen biri olarak kendi adıma bayağı bir yükselme yaşadım diyebilirim. Sitenin sipariş süreci, ilgileri, montajlaması çok iyi. AMD ekran kartı en azından şimdilik hiç korktuğum şeyleri yaşatmadı. Aldığım sonuçlardan çok memnun kaldım. 6800 gerçekten çok güçlü bir kart. FSR, DLSS'ye yakın işler başarıyor. Hem sistem olarak hem site olarak kendi yaşadığım deneyimden dolayı tavsiye ederim.
Kasa bir tık daha büyük olan bir model olabilirmiş. Onun dışında hiçbir sorun yok. Eleştiri olarak söyleyebileceğim bir başka konu ise, sistemde daha yüksek bir işlemci seçtiğiniz zaman soğutma almaya mecbur kılınması. En son baktığımda öyleydi seçeneklerde ve istemiyorumu seçemiyordunuz. Evet belki sistemin sağlıklı olması için yüksek işlemcilere soğutucu şart ama bunun bence tercihe bırakılması gerekiyor, orada gösterilen soğutucuları almak istemeyebilir alacak olan kişi. Umarım yararlı olmuştur hem sistemi düşünenlere hem siteyi merak edenlere.

Hocam bayağı bir vakit geçmiş memnun musunuz ekran kartınızdan driver sorunları WattMan sorunlarıyla karşılaştınız mı?

Geri
Yukarı