Gaming laptoplar nasıldır?

duygu köseoğlu

Centipat
Merhaba arkadaşlar ben Gaming laptop almak istiyorum ama çok ısınır mı kasma falan vs sorunlar oluyor mu? Normal masaüstü kasa gibi verim vermez mi? Kasma ısınma oyun kaldırmama gibi sorunlar ortaya çıkar mı çünkü ben bu Gaming laptop ile 4- 5 saat oyun oynadı mı sorun oluyor mu? Oynatır mı? kullanan varsa çok çok sevinirim yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar 😊🤗

Küçük ve dar bir kasa içinde birbirine çok yakın parçaların yüksek yük altında çalışması yüzünden tabii ki laptoplar, masaüstü ile karşılaştırılmayacak seviyede ısınma konusunda dert acıyor. 2 fanlı gaming laptop + laptop soğutucusu kullanmak bir nevi ferahlatır bu durumu.

Bunun dışında laptopun amacı gaming de olsa, iş de olsa mobilliktir. Sen bu bilgisayarla Starbucks'ta da oyununun oynarsın, yatağında uzanarak da. Kullanım alanın geniş olacaksa laptop tercih et, olmayacaksa çok para verip masaüstüne göre daha düşük özellikler sunan ve her ne kadar gaming diye pazarlansa da bunun karsılıgını cok iyi veremeyen makinelere bakma.

Isınmayan gaming laptop yoktur. Lakin hiçbir zaman masaüstü sistemde aldığın film ve oyun tecrübesini de vermez. Tek güzelliği tüm parçalar bir arada hoparlörü kamerası öyle düşün yani çok seyahat halinde olmayan birinin Gaming laptop alması mantıksızdır. Ha ben yattığım yerden film izlemek istiyorum dersin gider düşük bütçe ultrabook bakarsın.

Eğer laptop alınacaksa bence, bir çok model kullanmış biri olarak en önemli koşul ekranın en az 17.3" olmasıdır. Bana bu bile küçük gelmeye başladı 15.6" ekranda tam anlamıyla ne oyun ne de film deneyimi yaşayabilirsiniz ne yapın edin 17.3" ekran bir laptop almaya bakın eğer alacaksanız.

Soğutma durumu olarak laptop soğutucularının bir işe yaradığı görmedim şu zamana kadar ekstra sesten başka. Çok kuvvetli hava verenler iş görür ama o sese de kim katlanır? Bu yüzden laptop yükseltici ile kullanmak daha mantıklıdır. En iyi çözüm ise 3 ayda bir fan+ızgara temizliği ile beraber macun değişimi yapmaktır. Macunu 6 ayda bir de yapabilirsin.

ben bu Gaming laptop ile 4- 5 saat oyun oynadı mı sorun oluyor mu? Oynatır mı?
Günde 11 saat oyun oynadığımı bilirim ısı yükselir, 85-90 dereceye kadar işlemci 70-75 dereceye kadar da ekran kartı gelir ama oynatır. Bu yüzden sıcak yaz ayları laptop kullanıcıları için beladır.

Isınmayan Gaming laptop yoktur. Lakin hiçbir zaman masaüstü sistemde aldığın film ve oyun tecrübesini de vermez. Tek güzelliği tüm parçalar bir arada hoparlörü kamerası öyle düşün yani çok seyahat halinde olmayan birinin Gaming laptop alması mantıksızdır. Ha ben yattığım yerden film izlemek istiyorum dersin gider düşük bütçe ultrabook bakarsın.

Eğer laptop alınacaksa bence, birçok model kullanmış biri olarak en önemli koşul ekranın en az 17.3" olmasıdır. Bana bu bile küçük gelmeye başladı 15.6" ekranda tam anlamıyla ne oyun ne de film deneyimi yaşayabilirsiniz ne yapın edin 17.3" ekran bir laptop almaya bakın eğer alacaksanız.

Soğutma durumu olarak laptop soğutucularının bir işe yaradığı görmedim şu zamana kadar ekstra sesten başka. Çok kuvvetli hava verenler iş görür ama o sese de kim katlanır? Bu yüzden laptop yükseltici ile kullanmak daha mantıklıdır. En iyi çözüm ise 3 ayda bir fan+ızgara temizliği ile beraber macun değişimi yapmaktır. Macunu 6 ayda bir de yapabilirsin.

Günde 11 saat oyun oynadığımı bilirim ısı yükselir, 85-90 dereceye kadar işlemci 70-75 dereceye kadar da ekran kartı gelir ama oynatır. Bu yüzden sıcak yaz ayları laptop kullanıcıları için beladır.

Çok ısındımı kasma yapar mı veya bir kartı yanar mı sizce.
Küçük ve dar bir kasa içinde birbirine çok yakın parçaların yüksek yük altında çalışması yüzünden tabii ki laptoplar, masaüstü ile karşılaştırılmayacak seviyede ısınma konusunda dert acıyor. 2 fanlı Gaming laptop + laptop soğutucusu kullanmak bir nevi ferahlatır bu durumu.

Bunun dışında laptopun amacı Gaming'de olsa, iş de olsa mobilliktir. Sen bu bilgisayarla Starbucks'ta da oyununun oynarsın, yatağında uzanarak da. Kullanım alanın geniş olacaksa laptop tercih et, olmayacaksa çok para verip masaüstüne göre daha düşük özellikler sunan ve her ne kadar Gaming diye pazarlansa da bunun karsılıgını cok iyi veremeyen makinelere bakma.

Bende Gaming laptop bakıyorum bir de güncel oyunlar çok yorar mı mı acaba GTA V Fortnite ETS 2 tarzı oyunlar.

@Silinen üye Yanma durumuyla kaç yıldır teknoloji ile iç içeyim 1 kere bile karşılaşmadım. Güncel cihazlarda böyle bir durum zaten mümkün değil sen gerekli tedbirleri alıp, gerekirse CPU Undervolt yapıp makineyi sıcak olmayan ortamda yükseltici ile kullanırsan hiçbir problem olmaz. Saatlerce oynarsın eğer tedbirler yetersiz kalırsa yüksek ısıdan dolayı fanlar hızlanır, bilgisayar kendini sınırlandırır ve performans düşer. Eğer yanma derecesine gelirse direk shutdown verir makine.

güncel oyunlar çok yorar mı mı acaba GTA V Fortnite ETS 2 tarzı oyunlar.
Bu oyunlar hiçbir şey. Bilgisayarı da öyle çok yormaz. RE2 Remake, Metro Exodus, Odyssey bunlar yorar.

@duygu köseoğlu
Soğutma performansına nerede yazıyor.
Msi'da olsa , yüksek performans modunda tüm Gaming laptoplar 90C derceleri aşar fakat sıkıntı çıkarmaz , Fps düşüşü yada takılma olmayacak ve klavyene ısı yansımadığı sürece farkında olmassın.
Yinede Soğutma performansı diğerlerinden yüksek olan Msi , Excalibur , Monster veya Asus markalarını tercih etmelisin.
Laptop Sıcaklıkları konusunda daha fazla bilgi edinmek için aşşağıdaki incelemeye bak;

Undervolt yapıp, altına soğutucu pad koyup, custom bir fan grafiği ayarlarsanız eğer, 85'in üstüne çıkmaz uzun süreli kullanımda.

Geri
Yukarı