Gaming laptoplarda sıcaklık rezilliği | undervolt

AntonVanko

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Dünya
Bildiğiniz gibi dostlarım PC oyunları oynamak hayatımızın bir parçası haline geldi. Yüksek performanslı mobil işlemciler piyasaya sürüldüğünden beri, en az 5000 TL genel olarak(6000-10000 TL arası ücret) vererek sahip olduğumuz taşınabilir PC olan Gaming notebooklar hepimizin gözdesi oldu fakat yüzlerce tanıtım videosunu izlediğimiz laptoplar elimize geçtiğinde yarım saatlik oyun sonunda 90 C dereceleri gördüğünde düşen işlemci frekansı ve duyduğumuz fan sesi bizi oyun zevkimizden etmeye yetiyor. Bahsettiğim mobil işlemciler AMD Ryzen h serisi ve Intel ‘in h serisi işlemcileri bu işlemciler genelde 35-45 Watt güç tüketimiyle geliyor ve zaman zaman 50 Watt civarında güç harcadığını oyun içinde görebiliyoruz bunun dışında render sırasında işler daha da kötüye gidiyor Cinebench testinde 45 Watt TDP değerine sahip i5 9300H işlemci cihazın markasına göre değişiklik gösteren (Turbo Boost Power Max ) değerine göre render sırasında soğutmanın yetebildiği kadar 70 Watt seviyelerine kadar geliyor.

Öncelikle laptopunuzda işlemci sıcaklığı yüksek ama oyunlarda işlemci kaynaklı bir sorun oluşmuyorsa sorunu güç yönetiminde aramalısınız.
Yani laptopların soğutma performansları arasında devasa farklar yok asıl fark güç yönetiminde bulunan farklardır.
Örneğin aynı donanımlı farklı laptoplardan birisi 90C derecede birisi 80C derecede çalışıyorsa 80 C derece olan laptobun PL değerleri sınırlanmıştır.

fikir olması açısından aynı işlemciye sahip farklı laptopların PL1 ve PL2 güç sınırlarına bakabiliriz;

Watt.PNG

Gördüğünüz gibi aynı işlemci olmasına rağmen üretici firmalar soğutma bloğunun performansına göre güç limitlerini yeterince yukarıda tutmaya çalışıyor.

yine aynı işlemci için elde ettiğim Cinebench R20 testleri ve her cihaz farklı puanlar alıyor;
(Not: Testler işlemcinin stok halleriyle yapılmıştır undervolt veya herhangi bir ayar bulunmamakta)

1-Asus rog strix g.PNG

2-Msı gl 65.PNG

4-Cinebench Excalibur.PNG

i5 9300h.PNG

Buradan anlayacağınız güç limitlerinin yüksek olması soğutma performansıyla birleşerek Cinebench R20 testinin sonuçlarını doğrudan etkiliyor.
Ve Excalibur yabancı bir siteden aldığım farklı laptoplarla yapılmış testlerde 1914 puan alarak Skor'u 37 puan farkla kırıyor.
(aslında cihaz ilk haftasında 2050 puanın üstünü alabiliyordu bu yazıyı yazdığım sırada 1914 puan aldı 😢 yine de başarılı sayılır 😎)

Tüm laptoplar ısınıyor ve hiçbirinin soğutma performansı iyi sayılmaz. Benim laptobum ısınmıyor demeyin zira işlemci frekanslarınızda veya güç limitleriniz anormal durumlar var demektir ve bu durum işlemcinizin performans sıkıntısı olduğunu doğrudan gösterir.

Yabancı bir site tarafından, en iddialı termal dizayna sahip laptop serileri karşılaştırılmış ve tüm laptoplar yüksek performans modundayken Prime95 testi yapılmış sonuç olarak 90 C derece altında çalışan hiçbir laptop yok.

--->Top 10: Gaming notebooks with the best cooling designs

bu iddia mı kanıtlamak için aynı donanımlı farklı marka laptopların sıcaklık değerlerinin fotoğraflarını paylaşıyorum inceleyebilirsiniz.

Acer nitro.jpeg

EXCALİBUR G770- DAD.PNG

Asus rog Strix g 90C.PNG

msi gf 65.PNG

Bu doğrultuda çoğu kullanıcı xtu veya ThrottleStop programlarıyla işlemciye undervolt ve underclock uyglayarak işlemci ısı kontrolünü sağlamaya çalışıyor. Ancak bu iki işlem mavi ekran vermek veya işlemci performansını sınırlamak gibi sorunlara neden olduğu için işin çözümü sayılmazlar.

PL1, PL2 ve Volt değerlerini değiştirerek ısı kontrölü sağlayabileceğiniz detaylı bir video hazırladım videoya buradan ulaşabilirsiniz.
Isı kontrolünü sağlamak için xtu ile ayarlamalar yapacağız nedeni ThrottleStop ayarlarının karmaşık olması ve programını manuel olarak kullanılması uğraştırıcı ve bir miktar tehlikeli oluyor bu nedenle xtu ile tek seferde ayarlamalar yapacağız ve bu ayarlar oyuna girdiğimiz zaman otomatik olarak etkinleşecek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda Gaming mode ve silent mode olarak iki mod oluşturdum.

PUBG, Fortnite, CoD Warzone gibi rekabetçi oyunlarda Gaming modu kullanacağız. ( 80 C- 85 C )
Just Cause, Assassin's Creed, Forza Horizon türü hikayeli oyunlar için ise silent mode ayarlayacağız. (67 C -77C )

i5 9300H ve i7 9750H işlemcili laptoplarda sorun yaşanmayacak en düşük Volt değeri - 0, 125 Volt 'dur Volt değerini kendi cihazınızın sınırlarında belirleyebilirsiniz.
Intel'u serisi işlemciler için ideal undervolt değeri -0, 80 Volt civarıdır -0, 100 v bu işlemcilere düşük gelebilir.

bu yapacağımız modlar zaten Excalibur G770’ in Control Center yazılımında mevcut olan ayarlar, ekstra olarak xtu ile voltaj ayarları yapabileceğimiz için xtu kullanıyorum.
Bu modlar çoğu laptopda farklı isimlerle bulunuyor aslında ancak xtu ile ayarlamak undervolt seçeneğini bize sunuyor.
i5 9300H 45 Watt işlemci için PL1 değerleri aşağıdaki gibi.

aefwsdgv.PNG

Bu modlarda oyun oynarken Gaming modda işlemci 83-85 C derecelerde kalmayı başarırken, High performance modunda 90-95 C dereceler arsında ve %100 Turbo frekansında yani 4000 MHz değerinde çalışıyor. Yani işlemci sıcaklığı sizin ondan aldığınız performans ile orantılıdır.
Genel olarak Intel'inde paylaşmış olduğu ayarlar böyle...

Ekran Alıntısı.PNG

Videodaki Watt ve Volt değerleri ile ilgili sorularınız olursa cevap vermeye çalışırım...
Eğer bu ayarları yapan olursa oyun testlerinde sıcaklık değerlerini bu konuya paylaşalım ki bu ayarlardan daha çok kullanıcı faydalanabilsin.

farklı oyunlar için test videolarını yakın zamanda atacağım.
Ayrıca 3 aydır kullandığım Casper Excalibur G770 hakkında detaylı bir inceleme videosu da yayınlamayı düşünüyorum.
Böylece yeni laptop alacak olanlar için fikir oluşturabilir.

😎😎😎😎😎

Dosya Ekleri

• 5-lenovo legion.PNG
    5-lenovo legion.PNG
    454,4 KB · Görüntüleme: 230
  • 6-R15.PNG
    6-R15.PNG
    501 KB · Görüntüleme: 195
  • r15 recor.PNG
    r15 recor.PNG
    5,8 KB · Görüntüleme: 351
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam dizüstüler zaten kompakt aletler olduğundan çok iyi soğutulamıyor. Benim GTX 1050'li dizüstüm bile 87-90 dereceyi görürken bu dizüstünün 83 dereceye çıkması bence normal. Ek soğutma alırsınız, 78-80 dereceye düşürürsünüz. Ama masaüstü gibi bir performans beklemeyin. :)

Piyasada kullanmadığım macun kalmadı. Fanları felan deterjanla yıkayarak temizliyordum artık :D ne yaparsam yapayim olmadı sonunda sattım masaüstüne geçtim kurtuldum.

Piyasada kullanmadığım macun kalmadı. Fanları falan deterjanla yıkayarak temizliyordum artık :D ne yaparsam yapayim olmadı sonunda sattım masaüstüne geçtim kurtuldum.

Herkesin o durumu olmuyor üniversite okuyan veya iş yüzünden sürekli seyahat etmek zorunda olanlar var veya aile baskısı yüzünden alanlar. Laptop aslında açıkcası sans işi biraz aslında hangi teknolojik alet değil ki :D.

Herkesin o durumu olmuyor üniversite okuyan veya iş yüzünden sürekli seyahat etmek zorunda olanlar var veya aile baskısı yüzünden alanlar. Laptop aslında açıkcası sans işi biraz aslında hangi teknolojik alet değil ki :D.
Bende şehir dışında üniversite öğrencisiyim. Artık gına geldi sürekli kargolatıcam galiba :D

Geri
Yukarı