Gaming Laptoplar Şarjda mı Kullanılmalı?

squrky

Decapat
Merhaba,
Forumda bu konulara baktım ama kimisi şarjda kullanın diyor kimisi şarjda kullanmayın diyor. Hangisini yapmalıyım sizce? Şarjda kullanmak bataryaya zarar verir mi? Tulpar T5 V19.1 sahibiyim.

Bildiğim kadarıyla şarjda kullanmadığınız zaman performansınız daha az oluyor. Çok hızlı şarjınız bitmesin diye işlemci ve ekran kartı frekansında düşüklük oluyor. O yüzden çoğu kişi şarjda oynuyor.

Şarjda kullanmadığın zaman performans düşüyor maalesef. Fakat gözlemlediğim kadarıyla sürekli şarjda bırakıp şarjda kullanınca da bataryanın şarjı daha hızlı bitiyor -emin değilim-. Kanımca şarjda kullanılmalı fakat ağır bir iş yapmıyorsan şarjdan çıkarıp takılabilirsin.

Sarjda takılı olmadığı zaten laptoplar fazla güç tüketmemek için işlemci ekran kartına geçerler tabi sen buyu ayarlıyabilirsin sarjda olmadığı zaten oyun için olan ekran kartını kullan diye ama öylede yaparsan sarjın çok hızlı biter bu yüzden sarjda takılı şekilde oynamanı tavsiye ederim.

Merhaba,
şarjda oynayıp oynamamak sana kalmış. Hakan'ın dediği gibi pil amperi daha düşük olduğundan, daha düşük performans alırsın. Zaten pil gücünde oyun oynamanın mantığı yoktur. Ama pili sürekli dolu tutmak da pil sağlığına zarar verir. Haftada birkaç kez deşarj etmelisin. Pil kapasitesi dolduğu zaman pile akım vermeyi ve almayı da keser. Performans gerektirmeyen, oyunları oynayabilirsin pil gücünde. Ama pil gücünde oynamak istersen grafik ayarlarından görüntü ile ilgili olanları devre dışı bırakman gerekir ve Nvidiada pil gücünde FPS'yi 30'a düşürüyor, onu da kaldırmalısın. Pil ömrünü uzatmak için yapılmış ayarlar bunlar. Ama o ayarlarda memnun kalmazsın. Görüntü kalitesi ve FPS de azalma olur.
pil1.jpg

pil2.jpg

Ayrıca bende Tulpar T5 V5.1 kullanıcısıyım kardeşim :) Cihazım 4.5 yılı geçti, pil kapasitem çok düştü. İlk aldığım zamanlar 4 saat çalıştırıyordu oyun kullanmadığın zaman, pil gücünde. Şu an 2 saati bulmuyordur. Pil kullanımına dikkat etmememin büyük etkisi vardır. Ayrıca pil gücünde hiç oyun çalıştırmadım. Zaten aldığımdan beri oyun oynayacak fazla vaktim de olmadı. Monster, pil değişimi istersen 90$ + KDV'ye satıyor bilgin olsun. :)))))

Not: Pili çıkartıp o şekilde kullanma sakın, elektrikler kesildiğinde veya dalgalandığında disklerini bozarsın. Ama bir güç kaynağı varsa yapabilirsin tabi, pili de buzlukta tutman gerekir. Ben hiç yapmadım onu.

Yeni konular

Geri
Yukarı