Gaming laptoplarda neden 12-24 GB VRAM yok?

Enayi AVI.
Millet "ya taşınabiliyor ya ona baq." demeye devam ettikçe laptop piyasası milleti kazıklamaya ve yerinde saymaya devam edecek.

Kardeşim masaüstünü kucaklayıp iş yerine götürecek halin yok herhalde bilgisayar ile sadece oyun oynanmıyor.

Emin olun, taşınabilir diye değil, all-in-One bir cihaz diye alıp evinden dışarı çıkarmayan milyonlarca laptop kullanıcısı var. Ayrıca bu şikayet etmemek için yine bir sebep değil, herkes NVIDIA'nın masaüstü ekran kartlarına düşük VRAM koymasından yakınıyor ama laptoplara ses çıkaranı görmedim şu ana kadar.

Laptop GPU'larının performansı ne ki 24 GB VRAM'e ihtiyaç duysun. Ayrıca 4090 laptoplarda 16 GB VRAM zaten var, bir 8 daha gelmesi ahım şahım bir fark yaratmaz bence.

Hem piyasanın yerinde saydığını da dile getirdim. Klasik yöntemden vazgeçilip daha iyi bir soğutma dizaynı geliştirilebilir.

Evinden çıkaramayan derken laptopların pillerinden bahsediyorsunuz galiba. Sizin dediğiniz laptoplar 10 - 15 senelik kaskalın tost makinesi cihazlar. Onların devri bitti çoktan, yeni ince tasarımlı ve pili saatlerce dayanan laptoplardan bahsediyoruz.

Son düzenleme:
Tahmini olarak yazıyorum

Maliyetten kısmış oluyorlar fazla VRAM koyması demek onun için anakarta daha fazla yer ayırması demek o vram için Soğutucu bloğu büyütmesi demek 12-24 GB demek 6-12 chipin anakarta yerleştirilmesi soğutulması gerek demek
Birde o Vram için ayreten (VRM) onu beslemesi için mosfet koyması lazım e alan daralıyor o ufacık yerdeki stres atrar sıcaklığın önüne geçmek zor olur

Ve baktığın zaman laptop adaptörlerinin wattları masaüstüne nazaran fazla fazla oluyor bunlar bir kaç etken asıl sebebi bumudur bilmiyorum

Laptop'lara 12-24GB koymak demek şunları gerektirir
Öncelikle daha fazla maliyet demek cihazın daha pahalı olması demek

Örnek veriyorum sen 12gb VRAM için 6Chip
24Gb VRAM için 12Chip gerekiyor günümüzün üretim tekniklerine göre

Sen 12tane chipi laptopun içine koymaya kalksan ordaki alan çok kısıtlı oluyor
Hadi bir şekilde 12 chipi koydun laptopun içine o chipleri soğutabilmen gerek performans verebilmesi için onun için soğutucu bloğu büyüttün o blok zaten GPU zor soğuturken o kadar VRAM tam frekansta çalışıracak ordaki stres çok fazla artar

O VRAM leri besleyebilmek için fazla fazla (VRM) koyması gerekiyor mosfet yani onlarda ısınan parçalalar onlarında kendi işlevini yerine getirirken harcadı belirli bir güç kayıp var laptopa 200W adaptör vericektin böyle 250W vericeksin mecbur

Ve son olarak
Desktop 3060 12GB
Mobile 3060 6GB

Desktop olanın soğutması daha iyi (TDP) si daha yüksek yani gpu mobile göre daha yüksek frekanslarda cıkabildiği için işleyeceği vrami de oluşturabildiği görüntüye göre çekiyor 2K 4K çözünürlükler daha çok VRAM yer doğrudur ama onu gpu işleyebiliyor mu önemli olan o dur

Son düzenleme:
Enayi avı.
Millet "Yaw taşınabiliyor ya ona baq." demeye devam ettikçe laptop piyasası milleti kazıklamaya ve yerinde saymaya devam edecek.
Üniversiteye giden ve laptop kullanması gereken çok insan var. Siz hangi hakla insanlara "Enayi" diyebiliyorsunuz? Yurtlarda masaüstü mü dizmeli öğrenci? Ne saçmalıyorsunuz?

Merhaba, 40000-50000 gibi fiyatlara bile ben 16 GB VRAM civarı laptop görmedim. Sebebi ne?
Laptoplara sizin gördüğünüz takılan ekran kartları koyulmuyor. Mobil ekran kartları koyuluyor. Onlara da çok fazla VRAM koyamıyorlar diye biliyorum.

Üniversiteye giden ve laptop kullanması gereken çok insan var. Siz hangi hakla insanlara "Enayi" diyebiliyorsunuz? Yurtlarda masaüstü mü dizmeli öğrenci? Ne saçmalıyorsunuz?
Kaç defa açıklama yapmama rağmen hala şu tarz mesajlar geliyor, inanılmaz. 🤣
Konudaki mesajlarımı hiç mi okumadın?
Hadi okumadın, yazdığım mesajı da mı anlayamıyorsun? Neden enayi deme gereği duydum, düşündün mü?

Enayi lafına bu kadar takılan varsa sorunu kendisinde arasın, sebebi ortada çünkü. Daha fazla uzatmayacağım, anlama yetisi kısıtlı olan arkadaşlar etiketleyip duruyor.

Kaç defa açıklama yapmama rağmen hala şu tarz mesajlar geliyor, inanılmaz. 🤣
Konudaki mesajlarımı hiç mi okumadın?
Hadi okumadın, yazdığım mesajı da mı anlayamıyorsun? Neden enayi deme gereği duydum, düşündün mü?

Enayi lafına bu kadar takılan varsa sorunu kendisinde arasın, sebebi ortada çünkü. Daha fazla uzatmayacağım, anlama yetisi kısıtlı olan arkadaşlar etiketleyip duruyor.
İnsanlara Enayi demenin ne açıklaması olduğunu doğru düzgün açıklar mısın? İnsanlara hakaret etmek zaten yanlış bir de bunu sebebe bağladığını iddia ediyorsun. Ne amaçla söylediğini merak ettim doğrusu :D. Ayrıca senin dediğin "millet" kim bilmiyorum fakat, ben daha yeni bir laptop aldım ve neden laptop aldın diye beni resmen yerin dibine sokan insanlar var. Hepsiyle de iletişimi kestim :).

Ayrıca benim anlama yetimi insanlara hakaret eden bir insanın ölçebileceğini sanmıyorum.

İnsanlara Enayi demenin ne açıklaması olduğunu doğru düzgün açıklar mısın? İnsanlara hakaret etmek zaten yanlış bir de bunu sebebe bağladığını iddia ediyorsun. Ne amaçla söylediğini merak ettim doğrusu :D. Ayrıca senin dediğin "millet" kim bilmiyorum fakat, ben daha yeni bir laptop aldım ve neden laptop aldın diye beni resmen yerin dibine sokan insanlar var. Hepsiyle de iletişimi kestim :).

Ayrıca benim anlama yetimi insanlara hakaret eden bir insanın ölçebileceğini sanmıyorum.
Boş ver umursama kendi fikrini empoze etmeye çalışmak dışında bir eylem yapamıyor o arkadaş.

Yeni konular

Geri
Yukarı