Gaming laptoplardaki mux sorunu

KS
M

muptekel

Picopat
Katılım
2 Mart 2021
Mesajlar
51
AAA oyunlarda sorun olmaz MUX olayı, CSGO, LoL gibi oyunlarda olur. Para sizin harcayıp harcamamak size kalmış :).
Evet haklısınız, ihtiyacım genelde Lol CsGo Valorant gibi oyunlar açıkcası o yüzden düşük fps hoşuma gitmez. 1x16 yerine 2x8 bulsam da alsam keşke 16ramlar az para değil açıkcası rtx2060dan kısıp 2 slotlu bi makine mi düşünsem bilemedim. Bu konuda 1660ti ve 2x8 genelde hep monsterlarda yaygın kumar oynamayı dusunuyorum alarak :)
Ben esporcuyum lolde 100 değil 350 fps almak istiyorum diyorsanız bi nevi tartışılır, yine de çok takılmayın buna. Kart tam gücünü gerektiğinde kullanabiliyorsa bence basit oyunlardaki değerler önemsiz.
İsterdik bir esporcu olmak ama değiliz :) Sadece derdim şuan 940m ekran kartlı 6 yıllık falan bi laptop kullanıyorum ben bunda bile 60-65 fps alırken valoda 10bin gibi fiyat ödeyip 100 fps alacaksam gereği yok diye isyan ettim biraz :)
Dostum güzel bir serzeniş olmuş ancak bu kadar abartılacak bir sorun değil. Bunun "Mux Switch" dışında alternatif ve %90 işe yarar bir yöntem daha var; "çift kanal RAM".

Bu konuda birkaç arkadaşa da yardımcı oldum. Söz ettiğin "dahili grafik kartı üzerinden yine dahili monitöre görüntü verilmesi" tanımı NVIDIA Optimus özelliği ile alakalı. Bu özellik aynen dediğin gibi sıkıntılı bir özellik. Özellikle sorunun "yazılımsal" değil de "donanımsal" olması işi daha da kötü yapan kısım. Yani herhangi bir yazılım ile bu sorunu ne yazık ki çözemiyoruz. Bu yüzden de ortak bir güç (Intel HD Grafik + NVIDIA GTX/RTX veya AMD RX ortak bir görüntü vermesi) ile oyun oynuyoruz. Gerçekten güç isteyen AAA oyunlarda bu "harici ekran kartı" donanımından alınan güç daha fazla olduğu için bu etki azalıyor ancak LoL CS:GO gibi oyunlarda bariz bir şekilde fark ediliyor.

Peki nedir bu alternatif çözüm? Çift kanal RAM. Cihazım ASUS ROG STRIX G512LV-HN267 isimli modeli ve "Mux Switch" yok. Yani sadece üst seviye dizüstü bilgisayarlarda var demek yanlış bir tanım olur. Ancak ekran kartından normalde olmasından daha yüksek performans alıyorum. Çift kanal RAM "nedenini bilmediğim bir şekilde" işe yarıyor. Normalde aldığım FPS değerlerinin 2 katını alıyorum. Bunu ben değil benim gibi bu yöntemi uygulayan ve cihazında "Mux Switch" olmayan arkadaşlar da söylüyor. Hatta birkaç hafta önce bu sorunu yaşayan bir arkadaşında sorununu çözdüm. Aşağıya link bırakıyorum bakabilirsiniz. Özetle eğer gerçekten harici ekran kartını kullanmak istiyorsan sana tavsiyem çift kanal RAM takman.

Benim "çift kanal RAM" neden işe yaradığı hakkında ki tahminim şöyle; sanırsam takılan RAM'ler bir nevi ekstra kanal oluşturuyor ve cihazımız çok daha fazla harici ekran kartımızdan güç çekebiliyor. Bu sayede NVIDIA Optimus özelliği de bir nevi kısmı olarak bastırılmış oluyor. Benim tahminim kabaca bu. Yanlış olduğunu ve doğrusunu bilen biri varsa beni de etiketleyerek bizleri aydınlatabilir.

Referans Link1: Çözüldü: ASUS TUF F15 FX506LU-HN003 düşük FPS
Referans Link2: RTX ekran kartlı laptoplardaki FPS düşüşünün çözümü
Referans Link3: ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü

Dostum öncelikle okuyup açıklayıcı bir rehber yazdığın için teşekkür ederim. Fazlasıyla araştırdım evet dediğin gibi Dual RAM yaparak %70 80 FPS artışı olduğunu söyleyenler oldu. Yine de %100 performans değil ama Valorant CS:GO gibi oyunlarda 200 vermesi tatmin edici olur açıkcası elimdeki 940M çöp laptop 60 70 verebiliyorken 10bin lira ödeyip 100FPS almak konusunda serzenişte bulundum gereksiz geldi :D Bir de beğendiğim Nitro 5 RTX2060 bilgisayarı 1x16 :( Malum şartlarda az para da değil kendisi üstüne 16 RAM de az para değil keşke 2x8 olsaymış. O tarz sistemlere bakmam daha iyi olacak gibi. Önerebileceğin var mı bu tip 1660 Ti 2x8 gibi mesela genelde hep Monster'larda 2x8 1650 Ti 1660 Ti örnekleri mevcut. Monstera da birine iyi geliyor birine kötü geliyor tam anlamıyla yazı tura gibi marka. Ne çıkacağı belirsiz kararsızım.
 

xbea

Centipat
Katılım
1 Mayıs 2020
Mesajlar
2.107
Çözümler
7
Yer
ROG Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanı
Evet haklısınız, ihtiyacım genelde LoL CS:GO Valorant gibi oyunlar açıkçası o yüzden düşük FPS hoşuma gitmez. 1x16 yerine 2x8 bulsam da alsam keşke 16RAM'lar az para değil açıkçası RTX2060'dan kısıp 2 yuvalı bir makine mi düşünsem bilemedim. Bu konuda 1660 Ti ve 2x8 genelde hep Monster'larda yaygın kumar oynamayı düşünüyorum alarak :).

İsterdik bir e-sporcu olmak ama değiliz :) sadece derdim şu an 940M ekran kartlı 6 yıllık falan bir laptop kullanıyorum ben bunda bile 60-65 FPS alırken Valorant'da 10bin gibi fiyat ödeyip 100 FPS alacaksam gereği yok diye isyan ettim biraz :)

Dostum öncelikle okuyup açıklayıcı bir rehber yazdığın için teşekkür ederim. Fazlasıyla araştırdım evet dediğin gibi Dual RAM yaparak %70 80 FPS artışı olduğunu söyleyenler oldu. Yine de %100 performans değil ama Valorant CS:GO gibi oyunlarda 200 vermesi tatmin edici olur açıkçası elimdeki 940M çöp laptop 60 70 verebiliyorken 10bin lira ödeyip 100FPS almak konusunda serzenişte bulundum gereksiz geldi :D bir de beğendiğim Nitro 5 RTX2060 bilgisayarı 1x16 :( malum şartlarda az para da değil kendisi üstüne 16 RAM de az para değil keşke 2x8 olsaymış. O tarz sistemlere bakmam daha iyi olacak gibi. Önerebileceğin var mı bu tip 1660 Ti 2x8 gibi mesela genelde hep Monster'larda 2x8 1650 Ti 1660 Ti örnekleri mevcut. Monster'a da birine iyi geliyor birine kötü geliyor tam anlamıyla yazı tura gibi marka. Ne çıkacağı belirsiz kararsızım.

Monster markasının çok nadir bulunan Tulpar modelleri hariç uzak durmanı tavsiye ediyorum. Monster markasını çok iyi anlamışsın. Dediğin gibi tam bir kumar, yazı-tura gibi. Hatta ben bunu Rus ruletine benzetiyorum. Kimin vurulacağı hiç belli değil. Ancak Abra serisi başlı başına bir tehlike. Tulpar serisi en azında Abra serisine göre iyi ancak bazı (çok nadir bulunan V19 kasa gibi) modelleri tercih edilebilir durumda.

Bunun dışında Monster markası hariç ülkemizde "çift kanal RAM" içinde hazır bulunan model satan marka yok. Acer markası birkaç modeli dışında o da tek kanal RAM satıyor. Benim aldığım cihazın bir model üstü 16 GB RAM bulunduruyordu içinde ve tek kanaldı. Senin anlayacağın üst sınıf dizüstü bilgisayarlarda bile çift kanal RAM yok ne yazık ki. Bunun dışında içindeki RAM markasını öğrenip (bu mesela ASUS ROG serisi ve TUF serisi için Crucial marka DDR4 RAM kullanır) bunun aynısından bir tane daha alabilirsin. Bunun dışında ülkemizde zaten mux Switch kullanan markalar Casper ve Monster. Bu iki markadan uzak durun. Birkaç modeli (birkaç dediğime bakmayın 1 veya 2) hariç "alınabilir" seviyesinde cihaz yok. ASUS tarafında da TUF serisine bakmanızı önermem çünkü (her ne kadar AMD işlemcilerde daha fazla olsa da) ısınma sorunu ile karşı karşıya. Yeni kasalar gelene kadar TUF serisinden uzak durmak gerek.

Benim önerim marka olarak 9.000-10.000 TL arasında Acer Nitro serisi oluyor genellikle veya alternatif olarak Lenovo Legion serisinde de iyi cihazlar var ve bunlar Monster Abra fiyatına satılıyor neredeyse. Sonra GameGaraj Fenix modeli var. Her ne kadar Fenix modeli de ısınıyor olsa da malzeme kalitesi bakımından Monster markasından iyidir. Yani bunlar tercih edilebilir markalar. Monster zaten monitörde ölü piksel çıktığında iade almıyor, malzeme kalitesi kötü. Isınma sorunu yine sanırsam almıyorlar. Bir tek RAM arızasında alıyorlar ya da örneğin; monitörde ölü piksel çıktı ve değişim yapıldı ancak yine ölü piksel çıktı o zaman iade alıyorlar galiba emin değilim. Bunları göze alarak tercih yapmanı öneririm. Tabii ki Monster Abra serisi alıp yıllarca kullanan ya da günümüzde alıp sorun yaşamayanlarda var ama tercih sizin.

Ben bunları göze alıyorum derseniz Monster bu konuda daha cazip. Mesela Acer Nitro fiyatına Tulpar serisi RTX 2060 içeren ve işlemci olarak da Intel Core i7 10870H-108750h arasında bir işlemci almış oluyorsunuz. Ama ben açıkçası eğer "Tulpar" serisi alınacak ise yanında kesinlikle bir soğutucu almanızı tavsiye ediyorum. Ne olur ne olmaz. Hatta tercihinizde size yardımcı olması açısından birkaç referans linki bırakacağım. En azında Monster alacaksanız bile modellerini bilmeniz sizin açınızdan iyi olur. İyi günler, saygılar. Bir de Monster konusunda @Radeon RX 5500M hocamı etiketleyeyim.

Referans link1: Rehber: Monster Tulpar serisi laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler
Referans link2: Monster'dan iki yeni Tulpar!
 

xbea

Centipat
Katılım
1 Mayıs 2020
Mesajlar
2.107
Çözümler
7
Yer
ROG Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanı
T5 20.1. 2 aydır sorunsuz kullanıyorum. Ayriyeten Mux Switch'de sorunsuz çalışıyor
Hocam cidden mesajımı okudunuz mu? Ya sizin 3 ay sonra sorun yaşamayacağınız ne malûm? Yani şimdi siz sorun yaşamadınız diye Monster markası sorunsuz bir marka mı oluyor? Yani anlamıyorum bir sorunlu marka var ortada ama arada birkaç tane cihazında sorun çıkmıyor hemen sorunsuz bu cihaz/marka diyorsunuz. Neden? Daha bugün ısınma sorunundan şikayetçi bir Monster kullanıcısına denk geldim ve yardımcı olmaya çalıştım... Neyse uzatmayacağım. Anlayan anladı.
 

gen2

Decipat
Katılım
7 Aralık 2019
Mesajlar
3.440
Çözümler
14
Yer
Cehaletin ödüllendirildiği yerde...
Haftalardır Gaming notebook arayışı içindeyim forumda da bayağı yardımcı oldu dostlar sağ olsunlar. Her araştırmamda başka şeyler öğrenip her açılan sekme de kafam daha da karıştı. Tam Acer Nitro 5 RTX2060 alıyordum ki şikayetleri ve sorunları okudum. Aslında bu sorun sadece Acer odaklı değil genel olarak 2000$ altına satılan bütün laptoplarda sorun haline gelmiş.

Bildiğimiz üzere bir işlemci üzerinde dahili ekran kartımız bir de harici 1660 Ti 2060 3080 gibi ekran kartlarımız mevcut oluyor ve genelde fikrimizi bunlara bakıp belirliyoruz. Laptoplarda dahili ekran kartı olduğu için görüntü direk aktarılamıyor yapılan işlemler bir tur Intel HD Graphics dahili üzerinden geçmek zorunda kalıyor bu da işlemi uzatıp oyunlarda programlarda eksik performans alınmasına sebep oluyormuş.

Yazılanlara göre LoL gibi basit grafikli performanslı oyunlarda Full özellikte 100 civarı FPS alınıyormuş lakin ekstra HDMI çıkışından monitör bağlayınca bu 300e çıkıyormuş. (sebebi HDMI ile monitör bağlayınca görüntü sadece direk harici ekran kartı üzerinden çalışıyor yani dahili devre dışı kalmış oluyor RTX2060 GTX1660 Ti gibi ekran kartlarımız tam performans vermekte). CS:GO gibi FPS oyunlarında 110 120 civarlarından 250-300 seviyelerine çıktığı söylenmekte.

Şimdi gel gelelim 9-10bin lira civarlarında bir para ödeyerek alıyoruz ve performansını tam anlamıyla kullanamıyoruz bana bayağı büyük saçmalık gibi geldi. Kıyaslayanlar olmuş RTX2060'lı bir makine GTX1650 performansı veriyor neredeyse.

Fazla uzadı kusura bakmayın. Sadede gelmeye çalışalım. Bunun çözümü mux Switch adında bir donanımsal yazılımsal bir abiymiş. Bu da 2000$ üstü MSI ASUS gibi markalarda mevcutmuş. Bu durum verilen paranın performansı vermemesi inanılmaz korkuttu ve en uygun hangi laptoplarda vardır diye araştırdım. Monster Tulpar serilerinin bazılarında mevcutmuş.
Bilenler acaba bunlar hangileri?
Abra'da mevcut mu?
Hangi Monster kasaları önerirsiniz? (çok kötü yorumlar okuyup vazgeçmeme rağmen en azından verdiğin paranın performansını hissetmek adına Monster almayı düşünüyorum.)

Sizler ne düşünüyorsunuz?
Teşekkürler. İyi forumlar.

Lenovo Legion ve Monster Abra gibi ucuz modellerde de var Mux Switch.
 

Radeon RX 5500M

Centipat
Katılım
17 Ağustos 2020
Mesajlar
3.935
Makaleler
8
Çözümler
2
Yer
MSI all-AMD laptop yetkili servisi.
Hocam bu fiyata çıkabilirseniz, aradığınız her şeyi şu laptopta bulabilirsiniz.
Mux, 2060 115W, çok iyi soğutma, hazır kurulu gelen Windows gibi.
 

xbea

Centipat
Katılım
1 Mayıs 2020
Mesajlar
2.107
Çözümler
7
Yer
ROG Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanı
Hocam bu fiyata çıkabilirseniz, aradığınız her şeyi şu laptopta bulabilirsiniz.
Mux, 2060 115W, çok iyi soğutma, hazır kurulu gelen Windows gibi.
Hocamın önerdiği cihaz gayet hoş. İyi ki etiketlemişim. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.
 

Master_yodaa

Femtopat
Katılım
14 Mart 2021
Mesajlar
3
Hocam bu fiyata çıkabilirseniz, aradığınız her şeyi şu laptopta bulabilirsiniz.
Mux, 2060 115W, çok iyi soğutma, hazır kurulu gelen Windows gibi.


Bu ürünü hala önerirmisiniz ve Ekran kaç Hz bilen varmı
 

Radeon RX 5500M

Centipat
Katılım
17 Ağustos 2020
Mesajlar
3.935
Makaleler
8
Çözümler
2
Yer
MSI all-AMD laptop yetkili servisi.
Yukarı